روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برگزاری جلسه به منظور تجلیل از هفته میلادالنبی(ص)

جلسۀ تجلیل از هفته میلاد النبی و سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام دیروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و با حضور سید عبدالوحید قتالی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، امین الدین مظفری معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف، مولوی عنایت الله بلیغ نماینده شورای سراسری علما و میاگل وثیق رئیس روابط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اداره امور برگزار شد.
استاد دانش معاون ریاست جمهوری هفته میلاد پیامبر گرامی اسلام را یکی از مناسبت های مهم دینی و تاریخی در جوامع اسلامی خوانده و برتجلیل هرچه باشکوه از این مناسبت درافغانستان تأکید ورزید. وی تجلیل از هفته میلادالنبی را فرصت کم نظیر برای تقویت وحدت و همدلی بین مردم مسلمان افغانستان خوانده و ابراز امیدواری کرد که ادارات مسئول، برنامه های سازنده ای را دراین زمینه اجرا کنند.

سپس پیشنهاد های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و اداره امور ریاست جمهوری مبنی بر چگونگی تجلیل از هفته میلادالنبی و میلاد پیامبر گرامی اسلام در کابل و ولایات مطرح شد. اعلام یک هفته به نام هفته میلادالنبی، برگزاری مراسم تجلیل از این مناسبت در ارگ ریاست جمهوری، برگزاری سمینار علمی توسط وزارت حج ارشاد و اوقاف در کابل، تجلیل از میلاد پیامبر اسلام در ولایات با موضوع صلح و همدیگر پذیری، تدویر گفتمان ها و سمینار های علمی در پوهنتون ها به عنوان بخشی از پیشنهاد های وزارت حج، ارشاد و اوقاف و اداره امور ریاست جمهوری و شورای سراسری علما برای تجلیل از میلاد پیامبر اسلام مطرح شد.
همچنین پیشنهاد گردید که به همه خطبا و ائمه مساجد در سراسر کشور دستور داده شود که از این مناسبت با برگزاری مراسم و محافل در مساجد، تکایا و مراکز دینی گرامی داشت به عمل آورده و در ضمن تلویزیون و رادیوی ملی نیز مکلف گردد که برنامه های متنوع فرهنگی مربوط به این رویداد مهم دینی را به نشر بسپارد.

استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور ضمن استقبال از پیشنهاد های مطرح شده، همۀ موارد را برای تجلیل و گرامی داشت از هفته میلادالنبی مهم خوانده افزود که این مناسبت بزرگ می طلبد که طی حکم ریاست جمهوری یک هفته به نام هفته میلاد النبی نام گذاری شده و در سطح کشور از میلاد پیامبر گرامی اسلام تجلیل شود.

وی هدایت داد که برای تجلیل ازجشن میلاد پیامبر اسلام محفل باشکوهی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده و علاوه برآن وزارت حج ارشاد و اوقاف نیز مکلف است که سمینار علمی را با حضور اقشار مختلف و سخنرانی های پرمحتوا در یک مکان مناسب در کابل برگزار کند.
معاون رئیس جمهور همچنین دستور داد که از طریق ریاست ارگانهای محل به همه ولایت ها هدایت داده شود که در گرامی داشت از هفته میلاد النبی با موضوع صلح، برادری و همدیگر پذیری سهم گرفته و از این رویداد تاریخی تجلیل کنند.

دراین جلسه همچنین فیصله شد که از طریق وزارت تحصیلات عالی نیز به همه پوهنتون های دولتی هدایت داده شود که با برگزاری سمینار و گفتمان های علمی از هفته میلادالنبی و سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام به هدف ترویج افکار صلح جویانه وخیرخواهانه گرامی داشت به عمل آورند.
براساس هدایت معاون رئیس جمهور، وزارت ارشاد، حج و اوقاف در هماهنگی با ادارات دیگر مسئولیت برگزاری و مدیریت برنامه های تجلیل از هفته میلادالنبی و سالروز ولادت پیامبراسلام را به عهده داشته و مکلف است که از هیچ گونه سعی و تلاش دراین زمینه دریغ نورزد.
¾

 

ممکن است شما دوست داشته باشید