روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برگرفته از کتاب اسلام و خانواده؛ زن در تمدن های قبل از اسلام

رمز

بخش پنجم

 خداوند حکیم و لایزال تشکیل خانوداه را بر اساس مصالح و منافع مشترک مر د وزن لازم گردانیده است .بر آورده شدن خواهشات نفسانی  هم از حقوق مسلم زن است   شوهر نیز باید . این توانایی  را داشته باشد تا خواسته طبیعی و نیاز فطری زن را مرفوع سازد ، از لذت نفسانی بهر مند و سکون قلبی برایش حاصل گردد .این حق زنان در سنت رسول (ص)مورد تاکید قرار گرفته است چنانچه از عبدالله بن عمر (رض )روایت شده که رسول خدا( ص)فرمود . عبدالله ؛شنیده ام همه روز ها را روزه میگیری و بسیاری از اوقات  شب را به نماز میپردازی ؟ گفتم بلی ؛ صحیح است یا رسول الله ؛ او فرمود : این کار را مکن ، برخی از روز ها را بگیر و برخی از روز ها از گرفتن روزه خود داری کن ؛ و برخی شب ها را نماز بخوان و قسمت دیگری از شب را استراحت کن  ؛ زیرا جسم و چشم و همسرت هر کدام حق و حقوقی بر عهده  تو دارند و حق هر یک را به خوبی اداکن . رسول اکرم (ص)عبدالله بن عمر( رض ) را از خواندن نماز و روزه نافله بقسم دوامدار منع ساختند ؛ بخاطر اینکه به حق خانم خود رسیدگی کرده نمی توانست .

 ارضای مشروع غریزه جنسی در شریعت اسلام ، نوعی عبادت بشمار میرود و در مقابل آن اجر و ثواب نصیب هر دو می شود .

چنانچه حضرت رسول الله (ص) فرموده اند . همبستری شما با همسران تان احساس و صدقه است  از رسول اکرم( ص)پرسیدند ؛ یا رسول خدا( ص)ما بخاطر تاًمین نیاز طبیعی و خواهش نفسانی خود با زنان خود هم بستر می شویم آیا پاداش اخروی خواهیم داشت ؛؟ رسول خدا( ص)فرمود : اگر از راه حرام این کار را انجام میدادید ، مگر مورد مجازات خداوندجل‎جلاله قرار نمی گرفتید ، ادای این امر از طریق حلال ، با همسر نیز دارای اجرو ثواب است .

حفظ اسرار زن و شوهری : یکی از حقوقی که زن بالای همسرش دارد آنست که : باید مسایل خصوصی وراز های زن و شوهری را برای دیگران  بازگو ننماید . زیرا گفتن راز های زن و شوهری در شریعت گناه بزرگ است .اما م مسلم از ابوسعید خدری( رض)حد یثی را در این مورد نقل نموده است   رسول الله( ص)فرموده است بدترین جایگاه روز قیامت متعلق به مردانی است که با همسران خود همبستر می شوند و سپس اسرار هم بستری را برای دیگران باز گو می‎نمایند همچنان زن نیزدر این گناه شامل می شود ، در صورتیکه اسرار زن و شوهری را به زنان دیگر بگوید .

تعلیم ، تربیه  و آموزش مسایل دینی:

برای مردان مسلمان واجب است که زنان و اولاد شان را تعلیم و تربیه نموده احکام اسلام را به آنها بیاموزند ، تا اینکه از مقررات و شریعت اسلام آگاهی حاصل نمایند  و همچنان مسایل حلال ، حرام حیض ؛ نفاس ، طرز غسل ووضو را به آنها تعلیم دهند بیاموزند زیرا پدر   مادر و شوهر مسئولیت عمده و خطیری را بدوش دارند در روز آخرت در صورت تعلیم ندادن اعضای خانواده ، مواخذه می شود .

خداوند متعال در این مورد فرموده است :

ترجمه : ای آنا نیکه ایمان آورده اید ، خودرا از آتش جهنم باز دارید   اتش که شعله ور کننده آن مردمان و سنگ ها می باشند ؛بر آن فرشتگان سخت دل و تند خوی گماشته شده اند : که هرگزاز خداوند( ج)سرکشی و بی اطاعتی نمی کنند ؛ و انجام میدهند با آن چیزی که امر شوند . نگاه داشتن اهل فامیل از آتش دوزخ در صورتی متحقق می شود که از اوامر و احکام خداوندی اطا عت  ، و از نواهی آن اجتناب و پرهیز شود ، و این مسئولیت پدر و مادر است که اعضای خانواده را به راه راست هدایت و رهنمایی نمایند .همچنان خداوند متعال در آیه مبارکه می‎فرماید : ترجمه : ای پیامبر(ص) قوم و نزدیکانت را از آتش بترسان . امام مسلم‎از حضرت ابوهریره(رض) روایت کرده که گفته است . وقتی که این آیه بر رسول خدا( ص) نازل شد همه اقوام ، خویشاوندان و نزدیکان خودرا جمع و در کوه صفا بر آمدند و آنها را بر اه اسلام و به انجام عمل صالحه دعوت کردند  عذاب آتش دوزخ ، قهر و غضب خداوند( ج) را برای مردم تشریح نموده  ورو بطرف حضرت فاطمه‎الزهرا دختر خود کرد و گفت : ای فاطمه من در روز آخرت مالک خود نیستم و بکسی نفع رسانده نمی توانم تو باید در این دنیا عمل کنی و ترس از خداوند( ج )داشته باشی

همچنان خداوند متعال در آیه دیگری می فرماید .

تر جمه : خانواده ات را به اقامه ء نماز فرمان بده و خود نیز ّبه آن ثابت قدم باش بر مسلمانان لازم است تا اعضای خانواده خودرا به پیروی از احکام الهی وادار نموده اقامه نماز و انجام عمل صالحه را ترک ننمایند تا موجب خوشنودی خالق لایزال را فراهم سازند .

حقوق شرعی شوهران از نظر اسلام: این یک حقیقت مسلم است که تمام امور دنیوی و اخروی کافه مسلمانان بواسطه کلام مقدس و با عظمت الهی و احادیث قولی و فعلی حضرت محمد( ص)صراحتاً ، دلالتاً ، کنایتاً و اشارتاً به غرض رستگاری و تنظیم بهتر امور زندگی شان ، بیان شده و توسط مجتهدین ، فقها و دانشمندان علوم اسلامی در رو شنایی نصوص قاطع و معتبر دینی ، همه مسایل ، تفسیر ، تحلیل و تشریح گردیده است ؛ تا در سایه آحکام و ارشادات مکتب انسان ساز اسلام همه مسلمانان جهان از آسایش و آرامش واقعی برخودار شده و رستگاری اخروی نصیب‎شان گردد  . زن و مرد مشترکا مسئولیت فامیل را بدوش دارند ، انجام هر عمل خوب و یا بد ، به نیکنامی و بد نامی هردومی انجامد ، فلهذا زن و شوهر مسئولیت اسلامی ، قانونی ، اخلاقی و اجتماعی دارند تا در تربیه سالم اولاد ، حفاظت و مراقبت از تمام اعضای فامیل بکوشند و به منظور رشد و استعداد ها ، ترقی وتعالی همه اعضای خانواده سعی و تلاش نمایند تا اعضای خانواده شان صاحب اخلاق نیک و پسندیده ، دارای علم و فضلیت و بالاخره یک فامیل ممتاز و الگوبرای جامعه  خود باشد ؛ این در صورتی ممکن است که هر فردی از افراد و اعضای فامیل از مقررات شریعت غرای محمدی اطاعت کرده حق خود و دیگران را شناخته   به بزرگان فامیل احترام و به اطفال شفقت داشته باشد .                      ادامه دارد

ممکن است شما دوست داشته باشید