روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

برنامۀ جهانی غذا: برای کمک‌های زمستانی به نیازمندان افغان به ۱.۱ میلیارد دالر نیاز است

برنامه جهانی غذا با بیان اینکه میلیون‌ها خانواده در افغانستان برای کنار آمدن با زمستان سخت تقریباً هیچ راهی ندارند، گفته است که برای کمک‌رسانی زمستانی به این خانواده‌ها به ۱.۱ میلیارد دالر نیاز است.

برنامۀ جهانی غذا، روز دوشنبه ۲۶ سپتمبر (۴ میزان) با نشر گزارشی گفته است که تنها امدادرسانی این سازمان، سدی میان قحطی و نیازمندان در افغانستان است.

در گزارش آمده است: “استحکام این سد به سخاوت تمویل‌کنندگان بستگی دارد. برنامه جهانی غذا به ۱.۱ میلیارد دالر برای تداوم کمک‌های غذایی ماهانه و کمک‌های تغذیه‌ای به ۱۸ میلیون افغان که از نظر غذایی شدید ناامن هستند – که شش میلیون نفر آنها در آستانه قحطی استند- نیاز فوری دارد. این مبلغ شامل ۱۷۲ میلیون دالر امریکایی برای فراهم‌کردن ۱۵۰هزار تن غذا برای زمستان است”.

به گفتۀ این سازمان، یکی از معدود موارد مثبت در سال گذشته، کاهش درگیری‌ها، افزایش توانایی‌های کارمندان بشردوستانه برای رسیدن به جوامع دورافتاده و آسیب‌پذیر بوده است.

در گزارش به جاری‌شدن سیلاب‌های مرگبار در افغانستان و پاکستان که هزاران تن را آسیب رساند، اشاره شده و گفته است که دهقانان در افغانستان هنوز درگیر یکی از بدترین خشکسالی‌های این کشور در دهه‌های اخیر استند، زیرا محصولات پژمردۀ آنها باعث تشدید گرسنگی شده است.

برنامۀ جهانی غذا گفته است: “برای اولین بار خانواده‌های شهری و متوسط نیز ضربه می‌خورند. همچنین، افزایش موانع سبب عدم دسترسی زنان و دختران به غذا، آموزش و مهارت‌هایی می‌شود که آنان برای تغذیه خانواده شان نیاز دارند”.

ممکن است شما دوست داشته باشید