روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برق آفتابی امیدی برای حل مشکلات برق در هرات

کمبود برق در افغانستان مبدل به یک مشکل جدى نه تنها براى مردم عام بلکه براى سرمایه گذاران هم شده است. کارخانه ها در بسیاری از شهر های بزرگ افغانستان به دلیل کمبود انرژی بسته شده اند.

 دولت براى رفع نیازمندى برق در کشور پلان ایجاد بند ها را در اولویت قرار داده و  در سال های اخیر بند های برق زیادی ایجاد گردید. در شروع ماه جنوری وزارت انرژی و آب از ایجاد بندهای برق باغ دره ولایت کاپیسا، سروبی دوم و دریای کوکچه خبر داد.

 اما بند های برق نتوانسته تقاضای موجود نسبت به برق را مرفوع سازد  و این باعث شد تا دولت در فکر ایجاد نیروگاه هاى  برق آفتابى در نقاط مختلف کشور شود و خوشبختانه این نیروگاه ها ظرفیت تولید دو هزار میگاوات برق را دارا میباشد.

 تا کنون ۴۴ شرکت علاقمندی نشان داده تا در این بخش سرمایه‌گذاری نمایند.

 هرات از جمله شهر ها و مراکز اقتصادى کشور محسوب میشود و چندین نیروگاه برق با ظرفیت ۴٠٠ میگاوات به این ولایت اختصاص داده شده است. و از سال ٢٠٠۵ تاکنون بیشترین مصرف برق این ولایت از طریق برق وارداتى ایران وترکمنستان مرفوع گردیده است.

 محمد طاهرعارف رئیس شرکت برشنا در هرات میگوید گام های نخست براى این پروژه برداشته شده است،و  هرات به٣٠٠میگاوات برق ضرورت دارد.

تا امروز در هرات در حدود ۱۵۰ مگاوات برق از کشورهای ترکمنستان و ایران وارد میگردد.

برق فعلى کابل ، هرات و حد اکثر ولایات کشور بطور ٢۴ ساعته میباشد اما ولتاژ آن در گرما و سرمای شدید کم میشود چون تقاضا به برق افزایش می یابد و این باعث کم شدن برق و قطع شدن چندین ساعتۀ برق در کشور میشود که سبب نارضایتى باشندگان کشور میگردد.

ایجاد بند سلما در گذشته نزدیک توانسته است مشکلات بیش از ١٠ درصد مردم هرات را مرفوع سازد. این بند با ۴٢ میگاوات ظرفیت نتوانسته جاگزین خوب براى برق وارداتى شود.

این نیروگاه نه تنها مشکلات برق در هرات را مرفوع خواهد نمود  بلکه قدرت تأمین برق ولایت هاى همجوار مثل بادغیس و فرآه را نیز دارا میباشد.

احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید