روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

برخی سناتوران: مذاکرات صلح نباید برای همیشه متوقف شود

برخی سناتوران تأکید دارند که مذاکرات صلح افغانستان نباید برای همیشه متوقف شود؛ بلکه پس از انتخابات این روند دوباره آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این سناتوران در نشست دیروز مجلس سنا تاکید کردند که اصل مذاکره با طالبان نباید به صورت دایمی متوقف شود؛ زیرا ادامه جنگ راه حل مشکلات کشور نیست.

محمد اکبری یک عضو مجلس در این خصوص گفت، مردم افغانستان به قطع جنگ نیاز دارند وگرنه هرنوع توافقنامه‌ای که سبب قطع جنگ در کشور نشود، مشکل مردم افغانستان را حل نمی‌کند.

اکبری با اشاره به این که حکومت افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در اولویت کار خود قرار داده، باید پس از این انتخابات روند مذاکره با طالبان را از سر گیرد و از جامعه جهانی به ویژه امریکا بخواهد که در این راستا همکاری کنند.

او ابراز امیدواری کرد که در نتیجه انتخابات پیش‌رو یک حکومت قوی روی کار آید؛ زیرا لازمه یک صلح باعزت به وجود آمدن حکومت قوی است تا با اراده محکم وارد گفتگوهای صلح شود.

به گفته او، سطح اشتراک مردم در انتخابات نیز زمینه ساز صلح مطلوب در کشور خواهد بود؛ بناً شهروندان با اشتراک وسیع و تمثیل اراده قاطع خود در انتخابات، باید از مذاکراتی در چارچوب قانون اساسی کشور حمایت کنند.

محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا هم گفت که اصل مذاکرات صلح نباید به شکل دایمی متوقف شود؛ طرف‌های درگیر در افغانستان به ویژه حکومت و طالبان باید روند مذاکرات را پس از انتخابات از سر گیرند.

آقای منصف با اشاره به توقف مذاکرات صلح از سوی امریکا گفت که واشنگتن در مورد قضایای افغانستان برخورد چندگانه دارد؛ گاهی طالبان را به حدی مغرور می‌کند که این گروه در مذاکره با دولت دچار تکبر و غرور می‌شود و گاهی هم تهدید به جنگ می‌کند.

به گفته او، اگر طالبان خود را جز مردم افغانستان می‌دانند باید از تکبر و ادامه کشتار مردم افغانستان دست بردارد و برای مذاکره با حکومت پس از انتخابات، آماده شوند.

این در حالی است که شیرمحمد عباس استانکزی، رییس هیئت مذاکره کننده طالبان در قطر نیز از دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا خواسته که گفتگوهای صلح را دوباره از سرگیرد.

او گفته است که پس از امضاء توافقنامه صلح با امریکا، این گروه آماده برقراری آتش بس با امریکا است.

ممکن است شما دوست داشته باشید