روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برازندگی امارت اسلامی افغانستان بر حکومت‌های گذشته

حکمت

پس از سقوط حکومت محمدداوود خان هر حکومتی که در افغنستان آمده، یک‌دست نبوده و ما شاهد چنددسته‌گی آن‌ها بوده ایم.

در حکومت کمونیستی تنش‌ها و جنجال‌های کلانی در میان خلق و پرچم و دسته های دیگری کمونیستی را ما شاهد بودیم که با روی‌کارآمدن یکی‌، دیگری در مغلوبیت و محرومیت قرار می‌گرفت و گردن حیات سیاسی یک‌دیگر را با چاقوی خشونت، لجاجت و حذف، خاموش می‌کردند.

بعد از حکومت‌های کمونیستی که مجاهدین به پیروزی رسید، نیز آتش این جنجال‌ها و کشمکش‌ها نه‌تنها که فروکش نکرد، بل‌که بیشتر آتش جنگ شعله‌ور شد و شهر کابل، دیگر شهرها و حتی قرا و قصبات در جنگ‌های ذات البینی، قومی، حزبی و تنظیمی شدیداً خساره‌مند گردیدند.

در بیست سال اشغال نیز امریکایی‌ها و ناتو و دیگر اشغالگران، نتوانستند حکومت واحد و مرکزی را در افغانستان به وجود بیاورند.

در بیست‌سال اشغال و جمهوریت‌های تقلبی جزیره‌ها و قطب‌های قدرت به شکل ملوک الطوایفی در افغانستان، حکومت‌ میراندند و کسی از حکم و فرمان حکومت مرکزی اطاعت نمی‌کرد.

حتی در دروازه‌های ارگ و داخل وزارت‌خانه‌ها طبل نفاق، تعصب و بی‌اطاعتی به صدای بلند کوبیده می‌شد و در درون ادارات دولتی پایین‌رتبه‌ها از امرِ بلندرتبه‌ها تابع‌داری نمی‌کردند و هریکی خود را وابسته به قطب‌های قدرت و جزیره‌های جدا از بدنه‌‌ی حکومت مرکزی و ارگ، میدانست.

اما با پیروزی امارت اسلامی افغانستان و فتح پایتخت کشور، این بی‌اطاعتی‌ها و جزیره‌های قدرت از میان برداشته شدند و تحت امر یک امیر و زعامت واحد، چرخ دولت و حکومت‌داری به گردش درآمد و درخت تنومند و پربار امارت اسلامی از یک سرچشمه‌ی پاک و زلالین آب می‌خورد.

به نصرت و لطف پروردگار اندک‌ترین اختلاف و شکافی در امارت اسلامی دیده نمی‌شود و همه نیروهای نظامی و ملکی و تمام مقامات کشور گوش به فرمان مقام امارت اسلامی هستند و چشم‌ها وقفِ صدور فرمان عالیقدر امیرالمومنین شیخ الحدیث مولوی هبت الله آخندزاده حفظه الله می‌باشند.

امارت اسلامی نسبت به حکومت‌های گذشته، برعلاوه‌ی مزیت‌ها و فضیلت‌های شرعی، اسلامی و معنوی، از اتحاد و همبستگی خوبی برخوردار است و این وحدت و انسجام بی‌نظیر، به امارت اسلامی در سطح منطقه و جهان، وقار، عظمت، برجسته‌گی و برازنده‌گی بخشیده است.

اگرچه استخبارات کشورهای بیگانه و مغرض در ظرف بیست سال اشغال، مذبوحانه تلاش ورزیدند و با مصرف رساندن پول‌های گزاف می‌خواستند که درزی را در بنیان مرصوصِ امارت اسلامی به وجود بیاورند و کسانی را از بدنه‌ی این پیکر شکست‌ناپذیر جدا سازند.

اما به فضل رب العزت، قاطعیت و تدابیر حکیمانه‌ی مقامات و اعضای امارت اسلامی، هیچ‌گونه شکافی در امارت اسلامی به وجود نیامد و بل‌که بر عکس با هر دسیسه و توطیه‌ی دشمن، پیوند دوستانه‌‌ی مقامات و تعهدِ اعضای امارت اسلامی با هم محکم‌تر و بیشتر و علایق شان عمیق‌تر شد و وحدت و انسجام بهتری نصیب امارت اسلامی گردید.

این مشت واحد، بالآخره دماغ استکباری دشمنان را خون‌آلود ساخت و دشمنان متجاوز را به شکست ننگین و جبران‌ناپذیری، روبه‌رو گردانید.

بدون شک ملت و حکومتی که اتحاد و اتفاق دارد محکوم به شکست نیست و بل‌که دندان‌ متجاوزین و توطیه‌گران را با مشت آهنین می‌شکند و دهان اشغالگران و شرارت‌پیشه‌گان را با پنجه‌های شیرگونه‌ی خویش میدرد و پاره می‌نماید.

امارت اسلامی از آغاز تاسیس تا امروز با چراغ اتفاق در مسیر برحقی به پیش رفته است و با گذشت هر لحظه به اتحاد، اتفاق و همدلی آن، افزوده می‌شود.

از همین جهت است که الحمدلله پایه‌های نظام امارت اسلامی در سراسر کشور استحکام پیدا کرده است و درخت اهداف و آرمان‌های پاک آن، به گل نشسته و با گذشت هر روز به ملت مجاهد و شهیدپرور افغانستان ثمر می‌بخشد.

خون پاکِ مهر، محبت، احترام و شفقت در شریان‌های امارت اسلامی جریان دارد و جوهر ارج‌گذاری‌ها و همدیگرپذیری‌ها با نهاد و سرشت آن، عجین گردیده است.

در امارت اسلامی خُردها به بزرگان احترام قایل استند و کلان‌ها با خُردها شفقت می‌ورزند و مشعلِ صمیمیتِ متقابل، فضای‌به‌وجودآمده را روسن کرده است.

نعمت صمیمیت، اتحاد و اتفاق به سلطه و سیطره‌ی درخشان امارت اسلامی گسترده‌گی خواهد بخشید و روزی را شاهد خواهیم بود که شعاع این آفتاب تابناک، منطقه و جهان را روشنی ببخشد و ملت‌ها را از چنگ تاریکی‌ها نجات بدهد.

ان‌شاءالله تعالی

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید