روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بدون کاهش خشونت‌ها، مردم نمی‌توانند به گفتگوهای صلح اعتماد کنند

استفانو پونته کورو، سفیر ملکی ناتو در افغانستان قبل از ظهر دیروز با استاد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور دیدار و راجع به گفتگوهای صلح، ضرورت کاهش خشونت ها، حمایت جامعه جهانی از مطالبات مردم افغانستان و حفظ ارزش ها و دست آوردهای دو دهه اخیر، با وی صحبت و تبادل نظر کرد.
استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور راجع به گفتگوهای صلح در دوحه تأکید کرد که بدون کاهش خشونت ها و دوام کشتار مردم بی گناه توسط طالبان، مردم افغانستان به صداقت طالبان در گفتگوهای صلح همچنان بی باوراند.
معاون رئیس جمهور گفت که انتظار مردم و حکومت افغانستان این بود که با اقدام حکومت افغانستان مبنی بر آزادی بیش از پنج هزارزندانی طالبان، خشونت ها کاهش پیدا کند و زمینه مناسب برای پیشرفت گفتگوهای صلح فراهم شود ولی این انتظار برآورده نشد.
وی افزود با آن که دولت افغانستان گام های اساسی را برای نشان دادن حسن نیت در راستای گفتگوهای صلح برداشت ولی مردم افغانستان و همکاران بین المللی و منطقوی شاهداند که جانب طالبان به هیچ یک از تعهدات خود در راستای کاهش خشونت ها و پیشرفت گفتگوهای صلح، تاکنون عمل نکرده اند و پروسه صلح را عملا به بن بست کشانده اند.
معاون رئیس جمهور همچنین گفت که شواهد قطعی نشان می دهد که گروه طالبان علیرغم ادعاها و تعهدات شان در توافق نامه با امریکا، تاکنون ارتباط شان را با گروه های تروریستی مانند القاعده و شبکه حقانی قطع نکرده است.
استاد دانش علیرغم نگرانی های موجود در پیشرفت گفتگوهای صلح، اجماع داخلی، بین المللی و کشورهای منطقه را برای ختم جنگ در افغانستان یک نقطه قوت و مثبت عنوان کرد، اما در عین حال تأکید کرد که این اجماع باید تبدیل به یک میکانیزم واضح و مشخص شود تا در ساحه عمل قابلیت تطبیق آن فراهم گردد.
معاون رئیس جمهور از همکاری ناتو در افغانستان ابراز رضایت کرد و از حمایت همیشگی ناتو از موقف مردم و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان در راستای حفاظت از نظام، قانون اساسی و ارزش های حقوق بشری در افغانستان قدردانی کرد.
استفانو پونته کورو، سفیر ملکی ناتو در افغانستان نیز کاهش خشونت ها را یکی از عوامل مؤثر در پیشرفت گفتگوهای صلح عنوان کرد و گفت که گروه طالبان باید به تعهدات خود عمل کند و خشونت‌ها را کاهش بدهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید