روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

بدون مشورت مردم هیچ اقدامی در راستای صلح انجام نخواهد شد

از چندین سال به این طرف حکومت پیشین و رهبری حکومت وحدت ملی با تقبل مشکلات گونه گون و قربانی های قابل ملاحظه تلاش دارند تا جنگ استخباراتی را که قدرت ها و کشور های منطقه بالای مردم مظلوم ما تحمیل کرده اند خاتمه دهند وصلح و ثبات و زندگی مرفه و آرام را برای مردم خویش مهیا کنند.

بعد از نشست صلح مسکو که نمایندگان گروه طالبان نیز در آن شرکت داشتند یک تعداد کشور ها سعی دارند که هرکدام درین پروسه نیک نامی خویش را داشته باشند و امتیاز معنوی را نسبت به سایر  رقیبان خویش بدست آورند. به همین دلیل شایعاتی را در بین مردم بیشتر از هر وقت دیگر پخش نمودند که گویا دستاورد های بیشتر از یک و نیم دهه گذشته در افغانستان قربانی صلح خواهد گردیدو یا هم در عقب پرده دور از چشمان مردم، این پروسه به پیش خواهد رفت، ولی در حقیقت همه چیز با مردم شریک خواهد شد، بدون مشوره ملت رهبری حکومت وحدت ملی هیچ اقدامی درین راستا انجام نخواهد داد.

طوریکه رئیس جمهور محمد اشرف غنی در مراسم افتتاح راه لاجورد در جمع مردم در ولایت هرات چنین گفت:«… حکومت وحدت ملی براساس یک اجماع تعهد واضح برای صلح دارد و راه ما راه تدبیر است، راه که نقشه آنرا علمای کرام کشور ترتیب داده اند. بدون خواست مردم هیچ پیمان صلح در عقب پرده صورت نخواهد گرفت وهرفیصله در مورد صلح از سوی پارلمان و به رأی مردم به تصویب خواهد رسید.» رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی گفت: «… به زنان کشور اطمینان میدهم که در صلح بالای سرنوشت آنان هیچ بازی نخواهد شد و تیم مذاکره کننده دولتی تشکیل و کمیته هاهم ایجاد شده است تا مذاکرات آغاز گردد. از جانب دیگر داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در اظهارات خویش راجع به پروسه صلح در افغانستان چنین بیان داشت «درین گفتگو ها دستاورد ها و ارزشهای مردم نادیده گرفته نمی شود» از گفته های آنان معلوم می گردد که حفظ تمام ارزشها و خواسته های مردم هیچ وقت قربانی این پروسه نخواهد شد. همچنان به اثر سعی و تلاش هیئت رهبری حکومت وحدت ملی و دید و باز دید با نمایندگان کشور های مختلف و سازمانهای جهانی، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز راجع به پروسه صلح افغانستان جلسه رادایر نمود که اشتراک کنندگان برهمکاری و همآهنگی بیشتر میان کشور های منطقه و بیرون رفت از مشکلات کنونی تأکید کردند. سرمنشی سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان گفت برای رسیدن به صلح ثبات و پیشرفت در افغانستان نیاز است که کشور های آسیای میانه همکاری شانرا گسترش دهند. اشتراک کنندگان برهمکاری و همآهنگی بیشتر میان کشور های منطقه برای بیرون رفت از مشکلات کنونی تأکید کردند. انتونیوگوتریش تأکید داشت که وضعیت در افغانستان هنوز هم شکننده است و فعالیت های شماری از گروه های دهشت افگن درین کشور، بخصوص در شمال افغانستان یک تهدید برای منطقه وفراتر از آن به شمار می آید، گوتریش از تعهد کشورهای آسیای میانه برای همکاری های دوامدار به افغانستان در ساخت و ساز وسایر پروژه های انکشافی بزرگ مانند پروژه برق رسانی ستایش کرد. نماینده ایالات متحده امریکا درین نشست با اشاره به پاکستان و شماری از کشور های منطقه از آنان خواست که از هراس افگنی پشتیبانی نکنند. وی با اشاره مستقیم به پاکستان گفت که وجود یک افغانستان با ثبات، امن و پیشرفته به نفع پاکستان نیز است و این کشور باید در آوردن صلح در افغانستان سهم ارزنده بگیرد. اما آنچه مهم پنداشته می شود آغاز گفت و گوهای صلح بین الافغانی و همکاری کشور های ذیدخل است، زیرا چهار دهه جنگ برادرکشی، ویرانی انفجار و انتحار تمام آرمانها و آرزوهای این ملت را از بین برده است و بزرگترین نویدی برای اتباع افغانستان برقراری صلح وثبات دایمی می تواند باشد. روی این اساس هر اقدامی که منجر به صلح پایدار و عادلانه در افغانستان گردد مردم ما از آن با گرمی زاید الوصف استقبال نموده از آن قدردانی می کنند.

اکنون تا جاییکه دیده می شود تلاشهای زلمی خلیل زاد که از صلاحیت های کافی برخور دار است و هم شناخت کافی از طرف های درگیرجنگ در افغانستان را دارد و در دولت سازی کشور ما از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف نقش برجسته را داشته، مورد استقبال دولت و مردم قدر شناس و صلح دوست افغانستان قرار گرفته است. وی بعد از دومین سفرش به افغانستان و کشور های منطقه، در دیداری با رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی گفته بود زمینه آغاز مذاکرات بین الافغانی برای صلح و ثبات در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر فراهم شده است و با گذشت زمان، بیشتر از گذشته امیدواری ها زیاد می شود.

این در حالیست که قاطعیت رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ برای پایان منازعه، مذاکرات هیئت وزارت خارجه آن کشور در سطح منطقه و تشدید فشار ها در میدان جنگ، نوع خوشبینی ها و امیدواری های را بوجود آورده است. زلمی خلیل زاد از هنگام ماموریتش تاکنون سه بار به اسلام آباد سفر کرده و با رهبران پاکستان به شمول سران ارتش و نمایندگان طالبان دیدار و گفتگو کرده است. بنابرین گفته می شود که نشست رسمی بین مقام های امریکایی ونمایندگان طالبان وارد مرحله بی پیشینه شده است. بارأی زنی هایی که زلمی خلیل زاد درین اواخر انجام داده و فشار هایی که به رهبری کشور پاکستان وارد آمده است می توان امیدواری های بیشتر از هر زمان دیگررا نسبت به صلح وثبات دوامدار در افغانستان به میان آورد.

اخیراً به تاریخ بیست و ششم ماه قوس سال روان خورشیدی نشست رو در روی نمایندگان طالبان با نماینده خاص ایالات متحده امریکا در ابوظبی آغاز گردید. درین نشست نمایندگان کشورهای قطر، عربستان سعودی، امارات متدحه عربی و پاکستان نیز حضور داشتند. هرچند جزئیات بیشتر این نشست تاکنون به نشر نرسیده است، ولی رسانه های پاکستانی در مورد نشست یاد شده چنین گزارش داده اند، درین نشست راجع به آتش بس شش ماهه، تبادله زندانیان، نظام آینده کشور، بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان ویک سلسله مسایل دیگر گفتگو شده است روزنامه «دی نیوز» چاپ پاکستان نوشته است که نمایندگان گفته اند که یک ماهه آتش بس را خواهند پذیرفت، ولی شش ماهه آتش بس را با پیش شرط ها مطرح نمودند که در حقیقت صلاحیت و مالکیت حکومت و مردم افغانستان است. حقیقت مسلم است که خواست افغانها صلح و ثبات دایمی یی که منافع ملی دستآورد های بیشتر از یک و نیم دهه گذشته در آن حفظ باشد می باشد. ولی رسانه های افغانستان به نقل قول از زلمی خلیزاد چنین گزارش داده اند که طالبان برسرآتش بس سه ماهه با رهبران شان مشوره خواهند کرد. کنون طوریکه جهانیان نیز میدانند حکومت افغانستان تسهیل کننده خوب برای مذاکرات صلح بین الافغانی است. از سوی دیگر نقش کشور های منطقه مثل عربستان سعودی، قطر، پاکستان، امارات متحده عربی، ایران، چین و کشورهای آسیای میانه در مذاکرات صلح مهم پنداشته می شود، زیرا کنون شاخه های متعددی از طالبان ظهور کرده که هرکدام آنان دریکی این کشور ها وابسته اند. پس لازم پنداشته می شود تا حامی هرکدام آنان متقاعد گردانیده شود که درمیزمذاکره حاضر شوند و منافع ملی جانبین را احترام بگذارند و دولت افغانستان این تسهیلات را فراهم ساخته است.

اخیراً با پادرمیانی کشور های صلحدوست حاضر به مصالحه و گفت و گوهای غیر مستقیم گردیدند. گرچند این گفتگو ها که آغازین روز های آن می باشد با خارجی ها بوده، ولی امید میرود که در آینده نزدیک به نشست بین الافغانی بیانجامد و تمام مشکلات حل گردد.

اکنون برما افغانها لازم و ضروری است که به این برادر کشی ها خاتمه بدهیم و مادران و خواهران ما که سالهاست در فراق و از دست دادن فرزندان خود اشک ریخته اند از این بیشتر داغ دار نسازیم و پدران خویش را که با هزاران امیدو آرزو فرزندان خویش را به ثمر رسانیده روانه گورستان نسازیم و برزخم های آنان نمک نپاشیم، بل در تداوی آنان با آوردن صلح و ثبات پیشگام باشیم. به دشمنان مردم خود نه بگوییم تا باشددرین سرزمین صلح و آرامش بوجود آید و آتش جنگ برای همیشه خاموش گردد. حقیقت مسلم است که جنگ عامل تمام بدبختی هایی که در ذهن انسان خطور می کند است. در صورتیکه دامن جنگ و خشونت در سرزمین ما برچیده شود به زودترین فرصت می توانیم درمیان کشور های منطقه از نظر اقتصادی به یک کشور خود کفا تبدیل شویم، زیرا کشور ما از نظر منابع طبیعی و مواد خام در صدر کشور های منطقه و جهان قرار دارد. ما مؤفق خواهیم شد با استفاده از مواد خام خود به عنوان یک کشور خود کفا و شگوفان در منقه عرض اندام نماییم. از جانب دیگر با داشتن زمین های حاصل خیز و آب های فروان و خدا دادی که داریم عوض بیگانگان خود از آن استفاده نماییم تا باشد نسل کنونی و آینده سازان کشور مالک کشور خود کفا و پیشرفته باشند. این حق طبیعی ما است.

تمیم احمد احمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید