روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بدتر شدن وضعیت امنیتی در ولایت ننگرهار؛ مردم نا امید، مقامات امیدوار

وضعیت امنیتی در ولایت ننگرهار در مجموع رو به خرابی است. درگیری ها و حملات دهشت افگنانه زندگی در هر گوشه و کنار این ولایت را سخت تر می‌سازد. مردم از حکومت انتقاد می‌کنند که در حفظ امنیت شان توجه ندارد.روز شنبه شهر جلال آباد شاهد یک حمله مسلحانه بود.

در این شهر دو فرد مسلح بر یک مرکز آموزش قابلگی حمله بردند سه تن را شهید و هشت تن دیگر را زخمی نمودند.

بر اساس معلومات مقامات، در ماه روان میلادی دست کم ۴۵ تن در رویدادهای کوچک و همچنان حملات سنگین با بمب در شهر جلال آباد جان باختند و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی گردیدند. ۱۵ تن از شهروندان اهل هنود افغانستان نیز شامل کشته شدگان بودند. با درنظرداشت ناامنی های اخیر در جلال آباد و سراسر ولایت ننگرهار، مردم نگران هستند که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد هیچ جای امنی در این ولایت باقی نخواهد ماند. یکی از شهروندان جلال آباد می گوید: «حالا که وضعیت در شهر جلال آباد خوب نیست، در ولسوالی ها چه حالتی خواهد بود، مثل حمله روزشنبه و حملات دیگر … مقامات وعده می دهند، اما عمل نمی‌کنند. مقاماتی که خود در فساد آغشته باشند امنیت را چگونه تأمین خواهند کرد.

به گفته این شهروند، «امنیت رو به خرابی است، و دلیل آن بزرگان نااهل ننگرهارند. از والی تا مأمور عادی همه توجه خود را به رسانه های اجتماعی و فیسبوک معطوف ساخته اند، و به شهر جلال آباد پشت کرده اند. دیگر در یک ناحیه هم امنیت وجود ندارد.

مردم انتقاد می‌کنند که مقامات حکومتی مشغول حفظ امنیت دفاتر و خانه های خود هستند و در غم ملت نیستند. ارشاد رغاند.

 خبرنگار و تحلیلگر به دویچه وله گفت که برخی از تغییرات در مقامات حکومتی  ننگرهار مردم این ولایت را کمی امیدوار ساخته بود، اما با افزایش ناامنی ها این امید آنها دوباره از بین رفت. رغاند می گوید: «وضعیت ننگرهار بسیار بحرانی شده است. اگر حکومت مرکزی، نمایندگان ننگرهار در شوراهای ملی و ولایتی و نهادهای دیگر اقداماتی را روی دست نگیرند، آنگاه در وضعیت خراب ننگرهار و عواقب آن شریک خواهند بود.»

در حال حاضر در ولسوالی های هسکه مینه، اچین، خوگیانی، نازیان چپرهار و پیچراگام و نقاط دیگر ولایت ننگرهار، به شمول شهرجلال آباد، گروه داعش فعالیت دارد. همچنان طالبان در برخی از مناطق ولسوالی های مختلف این ولایت فعال هستند. اما در این اواخر گروه داعش حملات خود را افزایش داده و مردم از همین گروه ترس بیشتردارند.

یک بزرگ قومی ولسوالی هسکه مینه، به شرط افشاء نشدن نامش، به دویچه وله گفت: «هرچند مناطق زیادی در این ولسوالی در نتیجه عملیات نیرو‌های امنیتی از وجود جنگجویان داعش پاکسازی شده اند با آنهم ترس از این گروه مسلح میان مردم بیشتر است».

او گفت: «مردم از حرف زدن مانده اند و هیچ چیزی گفته نمی‌توانند. اگر کسی بر ضد آنها سخنی بگوید، فوراً او را می کشند».

در همین حال حیات الله حیات: والی ننگرهار به باشندگان این ولایت اطمینان می‌دهد که همه تهدیدهایی که ننگرهار، و به خصوص شهر جلال آباد با آن مواجه است، از بین برده می شوند و برای بهبود اوضاع در این ولایت گام های مثمری برداشته می‌شود. او بدون اینکه از کسی نام ببرد، گفت برخی از مقامات دولتی، که در کار خود غفلت کرده اند، بازداشت شده اند.

والی ننگرهار توضیح داد: «امیدوارم که با درنظرداشت وضعیت کنونی، ما و هر فرد وظیفه خود را انجام بدهیم. در دو ماه اخیر بیشتر از هفتاد مسئول امنیتی به اتهام غفلت در وظیفه و دست داشتن در برخی مسایل دیگر، بازداشت شده اند. در مورد شماری از مسایل تحقیقات جریان دارد. به شما اطمینان می دهم هر کسی که مجرم شناخته شود قانون بالایش تطبیق می‌گردد».

به تاریخ اول ماه روان میلادی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به رئیس امنیت ملی ننگرهار و همچنان قوماندان امنیه این ولایت ۱۵ روز فرصت داد که وضعیت امنیتی را بهبود ببخشند، در غیر آن تعویض خواهند شد.

اما از آن زمان حالا تقریباً یک ماه می‌گذرد و با وجود افزایش نا امنی ها در ننگرهار، هیچ نشانه ای از این تعویض و تغییر در این ولایت دیده نمی‌شود.¡

ممکن است شما دوست داشته باشید