روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

با چپن سفیدان دلسوز همکاری کنیم

هموطنان عزیز ما آگاهی دارند که ویروس خطرناک کوید نزده یا کرونا، تعداد زیادی از انسانهای کشور‌های مختلف را گرفت و تعدادی همین حالا به آن مصاب و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و هر آن از طریق رسانه‌های جمعی اطلاع حاصل می‌شود که فیصدی زیادی از این مصاب شدگان، جان‌های شیرین شان را از دست می‌دهند. کشور‌های مترقی در حالیکه امکانات زیادی بخاطر کنترول از این ویروس را در اختیار داشتند، تعداد زیادی از شهروندان شان را از دست دادند. زیرا شیوع این ویروس به یک بارگی در جهان، در حالیکه هیچ گونه ادویه ضد این مرض وجود نداشته است به وقوع پیوست که خطرات ناشی از مرگ و میر را در تمام کشور‌های جهان بوجود آورد. کشور‌های در حال توسعه که افغانستان از جمله آنان به شمار می‌رود، شیوع این مرض را در حال تجربه می‌کند که هیچ گونه امکانات صحی به دسترس ندارد زیرا شیوع این ویروس، کشور‌های مترقی جهان را به زانو در آورد و توجه جهان طب و طبابت را به خود معطوف ساخت تا بتوانند بخاطر دفع این ویروس خطرناک از شیوه‌ها و تجارب طبی گذشته استفاده کنند که متأسفانه تا الحال قادر به تولید ادویه ضد این ویروس نه شده اند. اگر ما شیوع همچو امراض و ویروس‌های خطرناک را از دیدگاه اسلام به بررسی بگیریم، در خواهیم یافت که وقوع انتشار همچو امراض و ویروس‌های خطرناک، یکهزار و چهار صد سال و اندی در صدر اسلام نیز به وقوع پیوست که اسم آن ویروس یا مرض طاعون بود، شیوع مرض طاعون در صدر اسلام منجر به کشته شدن هزاران انسان در آن زمان شد که پیامبر بزرگوار اسلام(ص) از اضرار آن به مسلمانان و غیر مسلمین اطلاع داد و از آنان خواست تا خطر مصاب شدن به آن ویروس را جداً رعایت کنند و در خانه‌های شان خود شانرا محصور بدارند و از گشت و گزار در مناطقی که مرض وجود داشت جداً جلوگیری کنند.
مراعات فرمان آنحضرت (ص) از جانب ساکنان اعراب آن زمان در کاهش مرض طاعون مؤثر واقع شد و آهسته آهسته مرض خانمانسوز طاعون محو گردید. دین مقدس اسلام که به تمام ارکان مدنیت توجه مبذول داشته است، مسلمانان را نیز متوجه ارکان اسلام نموده و در راه پیشرفت، ترقی و تعالی و صحتمندی انسانها در قرآن کریم مکرراً آیاتی را بیان داشته و از جمله ارشادات و رهنمود‌ها به علم طب و طبیب، ارزشمندی زیادی را قایل گردیده است. چنانچه در تعالیم عالیه اسلام به سلامتی تن و نگهداری وجود در مقابل امراض و مکروب‌های خطرناک که باعث ضعیف شدن بدن و مصاب به امراض مهلک می‌گردد. در هنگام عارضه امراض در بدن، مراجعه به طبیب را یکی از خواسته‌های ضروری پنداشته است. آنانی که از دساتیر دین سرکشی می‌کنند و در معرض امراض خطرناک وجود شانرا مواجه می‌سازند و هیچ گونه توجه به صحت خود و اطرافیان شان نمی‌کنند، خلاف موازین دین رفتار نموده، جان خود و همنوعان خود را به تهلکه می‌اندازد که در زمینه آیاتی در قرآن کریم وجود دارد. احادیثی هم از پیامبر بزگوار اسلام(ص) که فرموده است: هنگام بروز امراض، خود را مداوا و معالجه کنید زیرا که عارضه ای نیامده، مگر آنکه شفاهی هم نازل شده است. از ارشادات پیامبر عالیقدر اسلام(ص) فهمیده می‌شود که دین اسلام طب را مقدم تر از همه علوم دانسته است آن حضرت(ص) دو علم را از علوم اساسی و برترین دانش‌ها، بیان فرموده است که یکی علم طب و دیگری علم فقه می‌باشد. روی همین منظور در قدمه نخست وجود خود را از معرض مصاب شدن به امراض و مکروبها، نگهداری بداریم و ثانیاً در صورت مصاب شدن به امراض به زودترین فرصت ممکن به دکتور مراجعه و در صدد تداوی آن برآییم که با تأسف شهروندان عزیز ما، توجه چندان جدی در زمینه نمی‌نمایند. اخیراً با شیوع ویروس کرونا از جانب دولت و وزارت صحت عامه به شهروندان عزیزما، مکرراً اطلاع داده شده و می‌شود که در اجتماعات اشتراک نکنید، روبوسی نکنید و… با آنهم طوریکه ملاحظه می‌شود شهروندان عزیز ما، اطلاعیه‌های وزارت صحت عامه وسایر ارگانها و نهاد‌های صحی و امنیتی را مدنظر نگرفته درگشت و گزار در محلات مزدحم می‌پردازند که ارقام صعودی مبتلایان به ویروس کرونا روز به روز از جانب وزارت صحت عامه افغانستان به آگاهی شهروندان، رسانیده می‌شود. پس اگر به رهنمود‌ها و اطلاعات وزارت صحت عامه وقعی نمی‌گذاریم بنابر اظهارات مقامات صحی کشور، راهی شفاخانه و قبرستان خواهیم شد. آن زمان مسئولیت ارگانهای صحی رفع خواهد بود. بنا به گفته شاعر:
تو خود گر کنی اختر خویش را بد
مدار از فلک چشم نیک اختری را
گناه مصاب شدن به ویروس و رفتن به شفاخانه را به گردن چرخ فلک آسمان و دکتور، دولت و… نیندازیم، بل خود را مقصر به مصاب شدن به این ویروس بدانیم.
بنده در تیتر این مقاله از چپن سفیدان دلسوز کشور یاد کردم، باید از کار و پیکار این چپن سفیدان کشور که واقعاً آنان در سرخط مقدم مبارزه با ویروس خطرناک کرونا قرار دارند و در صحتمندی شهروندان عزیز ما، شب و روز در تلاش اند و جانهای شیرین شانرا در معرض مصاب شدن به این ویروس، قرار داده اند و هر لحظه امکان آن دارد که این قشر بالنده قهرمان کشور به این ویروس خانمانسوز مصاب و جانهای شیرین شانرا از دست بدهند، همکاری کنیم و دست همیاری و تعاون را به آنان دراز نماییم نه اینکه آنان را مورد توهین، شکنجه لب و کوب قرار بدهیم.
سید محمود راد

ممکن است شما دوست داشته باشید