روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

با وجود جنگ در لیبیا، صادرات اسلحه ادامه دارد

حکومت آلمان از زمان نشست لیبیا، چهار ماه قبل، در برلین پایتخت این کشور، به ارزش ۳۳۱ میلیون یورو صادرات اسلحه را به کشور‌هایی تصویب کرد که جناح‌های درگیر در جنگ لیبیا را حمایت می‌کنند.
حکومت آلمان بین ۲۰ جنوری و ۳ می، تنها به مصر به ارزش ۳۰۸،۲ میلیون یورو صدور سلاح‌های جنگی و سایر تسلیحات نطامی را تصویب کرد. همچنین حکومت آلمان اجازه صادرات تسلیحات جنگی به ارزش ۱۵،۱ میلیون یورو به ترکیه و ۷،۷ میلیون یورو به امارات متحده عربی را داد.
لیبیا پس از سقوط معمرالقذافی در سال ۲۰۱۱ به کمک کشورهای غربی به هرج و مرج سقوط کرد. در این کشور غنی از نفت که مردم در فقر زندگی می‌کنند، بسیاری از جناح‌های متخاصم، برای به دست آوردن قدرت و نفوذ، اغلب با پشتیبانی کشور‌های خارجی، در برابر هم می‌جنگند.
به تاریخ ۱۹ جنوری امسال، حکومت فدرال آلمان سران دول و حکومات کشورهایی را که از خارج بالای جنگ در لیبیا تأثیر گذار اند، به عنوان مثال با صادر کردن سلاح یا ارسال سربازان اجیر (ملیشه)، به برلین دعوت کرد. در اعلامیه نهایی این اجلاس در برلین پایتخت آلمان، ۱۶ کشور و سازمان‌های بین‌المللی، از جمله موارد دیگر به تحریم تسلیحاتی که از ۹ سال به این طرف در لیبیا اعمال می‌شود، تعهد کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید