روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

با سیاه زخم یا انترکس آشنا شوید

سیاه زخم یا انترکس یک بیماری انتانی جدی ناشی از میکروبی به نام باسیلوس آنتراسیس است که به شکل سپور در خاک زندگی می کند.این سپورها درصورتیکه توسط حیوانات بلعیده شوندشکل مرضی رابه خودگرفته وسبب تولیدمرض درحیوانات می شود. بیماری سیاه زخم (انترکس) درحیوانات اهلی مانندگاو، گوسفند و بز بیشتر از انسان ها شایع است. این بیماری می تواند با تماس غیر مستقیم و یا مستقیم از طریق استنشاق، لمس کردن، یا خوردن باسیلوس آنتراسیس به انسان منتقل شود. و انسان در اثر تماس با حیوانات آلوده، یا محصولات آنها مانند پشم، مو، پوست، استخوان، استنشاق گردوخاک آلوده در کارخا نجات پشم ریسی  یا طی انتشار عمدی اسپورها به وسیله بیوتروریست ها و خوردن مواد آلوده، ایجاد میشود. این بیماری نه تنها باعث بروز مرگ و میر فراوانی درحیوانات میشود و زمینه را جهت وابستگی های اقتصادی و سیاسی، فراهم مینماید، بلکه موجب افزایش مرگ و میر، در انسان نیز میگردد .علاوه بر لمس کردن حیوانات اهلی که این بیماری را دارند، استنشاق هوای آلوده ای که آن ها از آن تنفس می کنند و حتی خوردن گوشت نیم پخته شده این حیوانات ممکن است عامل انتقال سیاه زخم باشد. و علاوه بر اینها امروزه به عنوان یکی از جنگ افزارهای بسیار قویبیوتروریسم”  نیز مطرح میباشد چنانچه انتشارو انتقال این بیماری از طریق سلاح های بیولوژیکی ثابت شده است. در سال ۲۰۰۱ در آمریکا یک مورد حمله با این سلاح ها گزارش شد که بر اثر آن به تعداد ۲۲ نفربه اثرتماس با بسته های پستی به این بیماری مبتلا شدند که درنتیجه به تعداد ۵ نفر کشته و ۱۷ نفردیگر مبتلا به این بیماری صحت یاب شدند.

سیاه زخم چگونه به انسان منتقل می شود و علائم آن چیست؟

علائم و نشانه های قرار گرفتن در معرض میکروب این بیماری به حالت تماس بستگی دارد. علائم این بیماری عبارتند از:

تماس از طریق جلد:

سیاه زخم (انترکس )جلدی: سیاه زخمی است که از طریق تماس با جلد ایجاد می شود. اگر جلد در این وضعیت قرار گیرد خراشیدگی ای مانند گزیدگی حشره ایجاد می شود که خارش زیادی دارد. این خراشیدگی به سرعت به آبله تبدیل شده واطراف آن پندیدگی وسرخی می داشته باشد ، پس از مدتی مرکز آن سیاه می شود ، بعدآ این آبله پاره شده وزخمی رابه وجود می آوردکه ارچق سیاه رنگی به روی آن پیدا میشودکه دراطراف آن پندیدگی وسرخی (ازیما) زیادشده می رود. این زخم با دردخفیف نیز همراه است. علائم این نوع ابتلا معمولا بین ۱ تا ۵ روز پس از تماس با میکروب ایجاد می شود.

تماس از طریق خوردن:

علائم و نشانه های سیاه زخم طرق هضمی معمولا در عرض یک هفته بعداز قرار گرفتن در معرض میکروب شروع به نمایش خود می کنند. علائم خوردن میکروب این بیماری عبارتند از:حالت تهوع – از دست دادن اشتها – تب – تورم یاپندیدگی در گردن – اسهال خونی – درد شدید شکم.

تماس از طریق استنشاق:

افرادی که میکروب این بیماری را  استنشاق می کنند معمولا در عرض یک هفته علائمی را از خود نشان می دهند. اما نشانه ها می تواند سریع و پس از ۲ روز ایجاد شده و یا تا ۴۵ روز بعد از آلوده شدن نیز بروز پیدا کند. علائم استنشاق میکروب عبارتند از: علائم سرماخوردگیگلو درد – تب – درد عضلات سرفه – تنگی نفس – خستگی – رعشه – لرزه واستفراغ .

مننژیت یکی از عوارض سیاه زخم:مننژیت نادرترین عارضه سیاه زخم است. به صورت کاملا اتفاقی از راه خون در جریان سپتی سمی ممکن است به سیستم عصبی مرکزی و مننژ برسد.

درمان سیاه زخم:

درمان سیاه زخم بستگی دارد به این که آیا این بیماری در شما علائمی ایجاد کرده است یا خیر؟ درصورتیکه اعراض وعلایم بیماری درفرد ملاحظه شود، آیا این علایم مربوط به کدام ناحیه وسیستم بدن (جلدی، سیستم هضمی ویا تنفسی ) میباشد؟

اگر شما در معرض سیاه زخم قرار گرفته اید اما هیچ علائمی ندارید، داکتر ممکن است درمان های پیشگیرانه را آغاز کند. درمان های پیشگیرانه شامل تجویز آنتی بیوتیک ها و واکسن سیاه زخم است. اما در صورتی که در معرض میکروب این بیماری بوده اید و نشانه هایی نیز در بد ن تان وجود دارد پزشک معمولا استفاده از یک دوره ۶۰ روزه از آنتی بیوتکی را تجویز می کند (البته نظربه موقعیت ومحل بیماری). اگر این بیماری زود و در مراحل اولیه شناسایی شود می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد اما متاسفانه اکثر افراد مبتلابه مرض به علائم این بیماری توجه نکرده و تصور می کنند سرماخوردگی و یا بیماری ساده دیگری است. در این شرایط دیر به پزشک مراجعه می کنند. این بیماری بدون درمان می تواند مرگبار باشد به طوری که خطر مرگ در سیاه زخم جلدی اگر درمان نشود، ۲۰ درصداست سیاه زخم سیستم هضمی نیز در صورت عدم درمان، چانس مرگ ۲۵ تا ۶۰ درصد دارد. اما خطر مرگ از استنشاق سیاه زخم (سیستم تنفسی) درمان نشده، حدود ۷۵ درصد است.

پیشگیری از سیاه زخم :

مطمئناً با کنترل بیماری در حیوانات می توان ازمبتلا شدن انسان نیز جلوگیری بعمل آورد. ضدعفونی کردن کلیه محصولات حیوانی، رعایت موازین حفظ الصحه در محل کار و ایمن سازی به مقادیر زیاد چا نس ابتلابه سیاه زخم را کاهش می دهد.سوزاندن جسد حیوان مبتلابه بیماری، ضدعفونی کردن زمین، عدم مصرف شیر حیوان آلوده، درمان حیوان مریض و واکسین کردن حیوانات قویاً توصیه می شود.

واکسن :

در مورد انسان می توان از واکسن مخصوص که از آنتی ژن معافیت دهنده با سیلوس آنتراسیس تهیه شده است استفا ده نمود. استفا ده از ۲ زرق ۵،۰ ملی لیتر به فاصله ۶ هفته، تزریق سوم ۶ ماه بعد و تزریق یا دآور سالا نه در موارد شغلی و در معرض خطر( یعنی افراد یکه باحیوا نات ومحصولات حیوا نی درتماس اند) توصیه می شود.

تهیه وترتیب توسط:

رنځورمل الحاج دوکتورمحمداسلم(نجرابی) ترینرمتخصص امراض داخله انتانی.

ممکن است شما دوست داشته باشید