روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

با افزایش خشونت ها، اعتماد مردم نسبت به صلح را خدشه دار نسازید

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی راهی کویت وقطر شد و قرار است رئیس جمهور در این سفر ابتدا به منظور اتحاف دعا و همدردی بخاطر در گذشت امیر پیشین کویت به این کشور برود و سپس در یک سفر رسمی دو روزه عازم قطر شود.
ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه یی نوشته که رئیس جمهور غنی قرار است در جریان سفرش به قطر با امیر ،صدراعظم و شماری از مقام های قطر دیدار کند.
گفتنیست محور این دیدار ها، گسترش مناسبات و همکاری میان دو کشور در عرصه های مختلف خوانده شده است، همچنان رئیس جمهور افغانستان علاوه بر دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال سکات میلر قوماندان عمومی نیروهای امریکا در افغانستان در انستیتوت دوحه نیز سخنرانی خواهد کرد.
رئیس جمهور غنی در حالی به قطر سفر می کند که مذاکرات صلح افغانستان به مشکل رو به رو شده است، از آغاز مراسم افتتاحیه مذاکرات در دوحه، سه هفته می گذرد، اما تا هنوز هیئت های دولت افغانستان و طالبان نتوانسته اند، روی کار شیوه مذاکرات به توافق برسند، هرچند گفته می شود که زلمی خلیلزاد برای حل این معضل هفته پیش به دوحه سفر کرد و با دو طرف مذاکره کننده روی این اختلاف ها گفتگو نمود، اما دیده می شود که مشکل به وجود آمده تا کنون برطرف نگردیده است.
گزارش ها حاکی از آنست که شرایط و مواردی که در مذاکرات مورد بحث قرار گرفته بیش از بیست ماده است که تاکنون طرفین روی هجده ماده آن به توافق رسیده، اما روی دو مورد که از سوی طالبان ارائه شده، هیئت جانب دولت افغانستان اختلاف نظر دارد، یکی از این موارد اصل شمردن فقه حنفی به عنوانی مبنای مذاکرات صلح و دیگر آن مذاکرات باید در چهار چوب توافقنامه ایالات متحده امریکا با این گروه که در ماه حوت سال گذشته در دوحه به امضا رسید، انجام شود.
هرچند به گفته یک عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان آنها طرح های بدیل شان در مورد دو ماده اختلافی را به هیئت طالبان ارائه کرده اند، منتظر پاسخ اند، اما طوری که دیده می شود دو طرف برای نهایی سازی کار شیوه مذاکرات تا کنون به توافق نرسیده اند، اما پرسشی که در نزد مردم افغانستان مطرح است اینست، طالبان در صورتی که به توافقنامه صلح امریکا با این گروه باور دارند، در پهلوی رهایی زندانیان دوطرف، بایست خشونت ها در افغانستان را نیز کاهش می دادند، زیرا کاهش خشونت ها نیز بخشی از توافقنامه امریکا و طالبان را تشکیل میدهد، تا باور و اعتماد مردم نسبت به روند صلح تقویت می گردید، اما حالا دیده می شود که برعکس بعد از امضای این توافقنامه خشونت ها صرف با نیروهای امریکایی کاهش و با نیروهای امنیتی و دفاعی، همچنان مردم افغانستان افزایش یافته است .
از این رو کمیسیون مستقل حقوق بشر روز یکشنبه با نشر اعلامیه یی گفت که با ادامه خشونت ها و حملات خونین که در مغایرت کامل با روند جاری مذاکرات صلح قرار دارد، قتل ها و ترور های هدف مند نیز رو به افزایش است.
به باور این کمیسیون در شش ماه نخست سال جاری میلادی در مجموع ۹۴۵ غیر نظامی قربانیان ترور های هدف مند شده که از میان ۵۳۳ تن آن جان باخته و ۴۱۲ تن دیگر آن زخم برداشته اند که این خود می رساند که خشونت ها با گذشت هر روز افزایش یافته و از افراد ملکی قربانی می گیرد که ادامه این وضعیت آن هم در جریان مذاکرات صلح برای مردم افغانستان غیر قابل قبول است.
بنابرین مردم افغانستان انتظار دارند که سفر رئیس جمهور غنی به کشور های منطقه به ویژه قطر که سال هاست مناسبات حسنه با طالبان دارد در این موقع اثر گذار واقع گردد تا این کشور بتواند طالبان را قانع سازد که به آتش بس سراسری در کشور که خواست عموم مردم افغانستان است تمکین کنند و بیشتر از این مردم درد دیده و زجر کشیده افغانستان را قربانی جنگ های نیابتی
نسازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید