روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بالای مردم نه بر قلب های مردم حکومت کنید

انفجار مهیب و تکاندهنده، دیروز آرامش شهر غزنی را برهم زد، حوالی ساعت ۸:۳۰صبح یکشنبه یک موتر بمب گذاری شده توسط فرد انتحاری در داخل شهر غزنی انفجار داده شد که از اثر این انفجار ده ها تن شهید و مجروح گردیدند که اکثریت این مجروحان و شهیدان را کودکان معصوم و افراد ملکی تشکیل می دهد.

گفتنیست طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته اند که مرکز اطلاعاتی دولت در شهر غزنی را با یک موتر بمب گذاری شده، هدف قرار داده اند.

رئیس جمهور غنی ضمن محکوم نمودن این حادثه این حمله را یک عمل جنایتکارانه خطاب نموده گفت: طالبان مسئولیت این عملکرد زشت و ننگین را به دوش گرفتند و افراد ملکی به ویژه کودکان معصوم و تأسیسات عامه را هدف قرار دادند، یک بار دیگر دشمنی آشکار خویش را با مردم افغانستان ثابت ساختند و این عملکرد شان جنایت بشری محسوب می شود.

 رئیس جمهور خطاب به طالبان گفت: طالبان باید بدانند که ممکن نیست با هدف قرار دادن افراد ملکی به ویژه کودکان در مذاکرات صلح امتیاز به دست آورند.

حملات انفجاری، انتحاری و مسلحانه در حالی شدت می گیرد که دیروز و امروز نشستی به میزبانی آلمان و قطر در دوحه به اشتراک نمایندگان جامعه مدنی، رسانه ها و شماری از چهره های سیاسی افغانستان و طالبان برگزار شد و محور کلی این نشست، صحبت روی تنش ها، اختلاف نظرها و نقاط مشترک گفته شده است، هرچند در این نشست طالبان گفتگوی مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان را نپذیرفته اند، اما یکی از نمایندگان به سلام وطندار گفته است که نشست امروز آغاز گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان است، به گفته این منبع از شصت اشتراک کننده این نشست پانزده تن آن از جمله افرادی اند که با طالبان میانه و ارتباط خوب دارند.

همچنان خبرنگارانی که در این نشست حضور دارند از پیشانی گشاده طالبان و امیدواری های هردو جانب خبر داده و تأکید نموده اند که ظاهراً خبرهای خوشی در راه است.

نوید خبرهای خوش و کلیپی که از طریق رسانه های اجتماعی دست به دست می شود و نشان می دهد که نشست تعارفی این هیأت در یک فضای نهایتاً صمیمی برگزار شد، اما حمله دیروز غزنی، دوشنبه کابل و … بی باوری ها را نسبت به این دور مذاکرات در افکار عامه افزایش داده و در نزد آنان این پرسش مطرح می گردد که آیا این جناح ها در بالای قبرستان حکومت می کنند و یا در قلب های مردم.

هرچند که دولت افغانستان از پیشرفت ها و تفاهم ابتدایی در آینده نزدیک با طالبان خبر می دهد، اما آگاهان امور سیاسی به این باور اند که  تفاهم ابتدایی چه زمانی و تحت چه شرایطی صورت می گیرد، هنوز مشخص نیست، اما مسأله که در نزد مردم افغانستان درخور اهمیت حیاتی است، اینست که چه زمانی آتش بس اعلام می گردد، زیرا این مردم افغانستان است که در چهار دهه کوله باری از مصائب و آلام را با خود حمل کرده و هنوز که هنوز است قربانی دسایس، توطئه ها و سیاست های چند پهلوی کشورهای بیرونی اند.

روی این اساس مردم افغانستان از جناح های درگیر جنگ انتظار دارند تا این فرصت ها را از دست نداده در محوریت حکومت و مردم افغانستان به جنگ چند دهه پایان دهند و مهمتر از همه باید نه تنها به خاطر حسن نیست، بلکه به خاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی به ویژه زنان و کودکان معصوم در آغاز همچو نشست ها آتش بس را اعلام و رعایت کنند تا روند صلح به یک رویداد مهم، اثرگذار و قابل اجرا، مبدل گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید