روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

باشندگان ولسوالی‎های لولاش (کوهستان) و بندر فاریاب با فاجعه بشری روبرو اند

برفباری‎های شدید طی هفته‎های اخیر، راه‎های مواصلاتی ولسوالی لولاش (کوهستان) و بندر فاریاب را مسدود نموده و باشندگان آن ولسوالی‎ها را به مشکلات جدی و فاجعه بشری مواجه ساخته است، که باید هرچه عاجل از سوی مسئولین امارت اسلامی، دفاتر و مؤسسات ملی و بین‎المللی به این مشکل بشری رسیدگی‎های لازم و عاجل صورت گیرد.

به منظور بیرون رفت از این فاجعه بشری، تعدادی از علما، محاسن سفیدان و بزرگان قوم به مرکز ولسوالی لولاش حضور به هم رسانیده، با اشتراک داملا محمد‎هاشم «خورشید» قوماندان امنیه، مولوی نورمحمد «متوکل» قوماندان کندک، داملا زبیر رئیس ارکان کندک و تعدادی از مسئولین ملکی و نظامی، قبل از ظهر روز سه شنبه ۱۹ دلو مشترکاً جلسه اضطراری تشکیل نمودند.

جلسه با تلاوت آیاتِ چند از کلام الله مجید توسط یک تن از اشتراک کنندگان آغاز گردید، بعداً تنی چند از حاضرین بالنوبه مشکلات مردم را از ناحیه مسدود بودنِ راه‎های مواصلاتی مطرح کرده، از مقامات مسئول تقاضا نمودند تا هر چه عاجل به این مشکل اجتماعی رسیدگی لازم صورت گیرد.

صحبت کنندگان از کمبود مواد غذایی و بالا بودن نرخ مواد مورد ضرورتِ اولیه ابراز نگرانی نموده، همچنان از بروز قحطی طی هفته‎های آینده و به میان آمدن بحران بشری در آن ولسوالی هشدار دادند.

آنها از مسئولین حکومت مرکزی، مؤسسات و دفاتر کمک رسانِ ملی و بین‎المللی تقاضا نمودند که هر چه عاجل به دستگیری اهالی این ولسوالی دور افتاده بشتابند، در غیر آن مردم از فرط سردی هوا و گرسنگی تلف خواهند شد.

گفته می‎شود، راه‎های مواصلاتی ولسوالی بندر، که همجوار با ولسوالی لولاش می‎باشد، همچنان به نسبت برفباری‎های اخیر مسدود گردیده و باشندگان آن ولسوالی نیز با مشکلات مشابه مواجه شده اند، از مسئولین امارت اسلامی ‎افغانستان و سایر مؤسسات کمک رسان خواستار کمک و همکاری در بیرون رفت از این مشکل بشری هستند.

این در حالی است که به تاریخ ۲۶ جدی سال روان ۴ تن که اعضای یک خانواده در مسیر راه این ولسوالی به اثر برف باری و طوفانِ شدید زیر آوار برف گیر مانده و جان باختند، که تا هنوز هیچ اثری از آنها بدست نیامده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید