روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بازارهای منطقه به فرصتی برای تاجران افغان مبدل شده است شاه حسین مرتضوی:

افغانستان کشوریست محاط به خشکه، روی همین علت داد وستد تجارتی وطن ما از طریق بنادر زمینی به کشورهای همسایه و از آنجا به سایر نقاط مختلف آسیاه اروپا و… صورت می گیرد. در گذشته ها کشورهای همسایه با حفظ منافع ملی دوطرف برای تجار افغان کدام مشکل که به جانب  افغان صدمه قابل ملاحظه وارد نماید ایجاد نکرده، بل مال التجاره افغان به صورت درست ترانزیت و به جاهای لازم آن انتقال می گردید.

طی سالهای اخیر نسبت نزدیک بودن بندرکراچی و بندر واگه در پاکستان تجار افغان بیشتر سعی داشتند تا اموال خویش را از طریق بنادر یاد شده به سایر کشورها و برعکس آن صادر و وارد نماید و وارد نمودن اجناس با کیفیت بلند در کشورهای مختلف، پاکستان متوجه گردید که اموال بی کیفیت و تولیدات آنان که با ستندرد و طبق خواست مردم کشورما نبوده همه آنها در گدامها ذخیره مانده به فروش نرسید.

بناءً بهانه های گونه گونی را در پیش گرفته تا بتواند تجار
افغان را وادار به خرید اجناس
بی کیفیت خود نماید واجناس با کیفیت عالی وطن ما را خودشان بنام تولیدات پاکستان به سایر کشورها به فروش برساند، از جمله جلغوزه و قالین افغانستان که شهرت جهانی دارند بنام تولیدات آنکشور صادر گردد «جلغوزه یکی از جمله لذیز ترین میوه خشک بوده که کشورچین بزرگترین خریدار آن وکشور پاکستان بزرگترین صادر کننده آن در جهان شناخته شده که از تولیدات وطن ما می باشند» گرچند طی سالهای اخیر در دید و بازدید هیئت های مختلف دوکشور پاکستان چندین پروتوکول را به امضا رسانیده است که برای تجار افغان ومال التجاره آنان مشکل ایجاد نخواهند کرد، ولی در عمل طوریکه دیده شد برعکس آن عمل نمود چندین مراتبه موترهای حاصل میوه تازه

 لبنیات و سایر اجناس و مواد خوراکه که تاریخ انقضأ آنها کمتر می باشند در دوطرف بنادر افغانستان و پاکستان برای مدت چندین روز اجازه حرکت داده نشده.

کشورپاکستان همیشه از سیاست های دوپهلو کار گرفته بهانه جویی های زیادی را انجام میدهند. آنان در وقت رسیدن میوه تازه خودشان از موادات پروتوکول استفاده بهینه نموده و در ایام رسیدن فصل میوه تازه افغانستان از حرکات ناپسند وخلاف سندی که خود آنان امضا نمودند منافع تجار افغان را به خطر جدی مواجه
 می گرداند.

این عملکرد آنان باعث گردید تا رهبری حکومت وحدت ملی ما در صدد پیدا نمودن راه های بدیل شود که می توان از بندرچابهار، راه لاجورد و چندین پروژه دیگرنام برد تا باشد بعد از اکمال آنها که منافع ملی سایرکشورهای همسایه نیز در آن دخیل است به فعالیت های شان ادامه خواهند داد، ولی عجالتاً جهت رفع سکتگی در واردات و صادرات کشور حکومت وحدت ملی دست به یک سلسله ابتکارات از جمله ایجاد دهلیز هوایی که منافع مشترک کشور هایی که به تولیدات کشور ما ضرورت دارند و منافع تجار ملی ما نیز در آن حفظ باشد زد که اولین دهلیز هوایی افغانستان و هند توسط محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور افتتاح و به بهره برداری سپرده شد که در آن چهل تن گیاه طبی و سایر اموال به ارزش پنج میلیون دالر توسط طیاره کارگوی شرکت آریانا از افغانستان به هند صادر گردید. در مراسمی که به همین مناسبت در میدان هوایی حامد کرزی برگزار شده بود رئیس جمهور غنی چنین گفت:«… امروز کسانی که برای ما بحران ایجاد می کنند، درس بگیرند که ما بحران را به فرصت بدل میکنیم.» وی با اشاره به بسته شدن مرز سپین بولدک میان افغانستان و پاکستان در سال گذشته کرد که سبب شد ضرر فراوانی به خصوص به تجار میوه افغانستان وارد کرد گفت: هدف رهبری حکومت افغانستان این است که وطن ما به یک کشور صادر کننده تبدیل شود تا فقر وبی ثباتی در وطن ما از بین برود صدیق الله مجددی مسئول پروژه دهلیز هوایی افغانستان و هند هدف این پروژه را بلند بردن سطح تجارت این دو کشور و دور زدن سد تجارت زمینی میان آنها خواند به گفته وی اکنون سطح تجارت افغانستان و هند حدود پنجصد میلیون دالر است،دولت افغانستان در نظر دارد این رقم در چند سال آینده افزایش قابل ملاحظه داشته باشد، حقیقت مسلم است که در تجارت آزاد منفعت همه است، باید تمام کشورهای منطقه از فرصت استفاده نموده، روابط اقتصادی را تحکیم بخشند، زیرا همکاری منطقوی اقتصادی منجر به صلح دوامدار و امنیت پایدار
می گردد.

با فراهم شدن امکانات صادرات میوه و سایر اقلام تجارتی از طریق هوا به هند به نظر میرسد که افغانستان با شکستن آنچه که یک تعداد کارشناسان محاصره اقتصادی میهن ما را توسط پاکستان میخواندند راه را باز نموده است.

این دهلیز در حالی گشایش یافت که افغانستان از لحاظ تجارتی وابستگی بسیاری به مرزهای مشترک با پاکستان داشت و هر از گاهی کشورپاکستان به دلیل تنش های سیاسی که آنهم به اثر مداخلات مستقیم پاکستان در امور داخلی کشور ما گفته می شود مرزهای پاکستان به روی اموال صادراتی تجار افغان که بیشتر آن میوه است بسته شده که از این درک زیان فراوان به تجار ما رسید.

رهبری حکومت وحدت ملی تفاهمنامه دیگری دهلیز هوایی را با کشور ترکیه امضا نمود که در ماه جوزا سالروان توسط همایون رسا وزیر تجارت و صنایع و اوزان ارطغرل سفیر ترکیه در افغانستان افتتاح و به بهره برداری سپرده شد و در آن مقدار پانزده تُن تولیدات کشور ما که در آن قالین و میوه خشک شامل می باشند به ترکیه صادر گردید.

همایون رسا در محفلی که به همین مناسبت برگزار گردیده بود چنین گفت:«.. این دهلیز درکنار افزایش دادوستد افغانستان با ترکیه، همکاری میان دو کشور را نیز توسعه خواهد داد.

مسئولان در وزارت تجارت و صنایع افغانستان میگویند، گشایش دهلیز های هوایی با کشورهای مختلف می تواند مشکلات تجار افغان را حل کرده و تجارت کشور ما را توسعه بیشتر بخشد. نظر به سعی و تلاش رهبری حکومت وحدت ملی بخاطر بازاریابی تولیدات داخلی وطن ما کشورهای اتحادیه اروپا نیز حاضر گردید تا در ین زمینه
با جانب افغانستان چنین تفاهمنامه امضا  وکار عملی آن آغاز گردد که با نخستین پرواز به تاریخ پنجم ماه میزان فعالیت های رسمی شانرا آغاز نمود.

در این پرواز دوازده تن پوست قره قل به فنلند و هشت تن دیگر به ایتالیا منتقل گردید. قرار است پروازهایی که در آینده نه چندان دور به مسکو و تمام شهر های هند انجام شود.

همچنان در اثر تلاش حکومت دهلیز هوایی افغانستان و چین با حضور داشت محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور و شماری از مقامات بلند پایه افغانستان و چین درمیدان هوایی بین المللی حامد کرزی گشایش یافت. قرار گزارشات سه هزار تُن جلغوزه به کشور چین صادر گردید و در نظر است روزانه بیست تُن جلغوزه سیاه از افغانستان به چین صادر شود. محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در مراسم گشایش این دهلیز هوایی گفت:«…خزانه پنهان ما به ثروت ملی بدل می شود و به افتخار این کار ازین به بعد همه ساله در پانزدهم عقرب از محصولات ملی جغلوزه تجلیل خواهد شد.»

وی افزود: انکشاف هر بخشی از ثروت ملی افغانستان باید به حیث یک سرمایه ملی دیده شود و بالای صادرات بسته بندی و در نظر گرفتن معیار های صادراتی توجه خاصی صورت گیرد. شازدافیر چین در افغانستان نیز افتتاح این دهلیز هوایی را با صادرات افغانستان مهم خواند و گفت که به این ترتیب مردم چین هم باقیمت ارزان به مواد با کیفیت دست پیدا می کنند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در رابطه به موضوع چنین نگاشته است«… حکومت وحدت ملی در پنج حلقه سیاست خارجی خود به دست آورد های مهمی رسیده است. اکنون محصولات تجارتی طی پنج روز به اروپا می رسد. بازار های منطقه به فرصتی برای تاجران افغان بدل شده است.»

این در حالیست که هنوز هم بیشتر از چهار هزار کانتینر اموال تجار افغان در دو طرف مرز افغانستان و پاکستان متوقف بوده، انتظار اجازه رفت
و آمدرا دارند و مشکل اساسی آنها درسیاست دوپهلوی کشور همسایه پاکستان است. کنون مردم افغانستان تقاضا دارند که در حدود امکان هرچه زودتر باید راه لاجورد گشایش پیدا کند تا بتوانیم ازین طریق با حفظ منافع ملی کشور های ذیدخل به بهر برداری آن آغاز کنیم و تاجران افغان بتوانند بیشتر از گذشته ازین طریق مصدر خدمت به مردم خویش گردند. 

تمیم احمد احمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید