روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

اگرکشورهای منطقه در روند صلح همکاری نمایند گفتگوها به نتیجه مطلوب خواهد رسید

مردم کشوربا استقبال از تلاش‌ و گفتگوهای صلح که از طرف نهادها و کشورهای مختلف صورت گرفته است، می‌گویند: این نشست‌ها امیدواری را برای ایجاد گفتگوهای داخلی میان حکومت و طالبان، افزایش داده است؛ زیرا طرف‌های درگیر در جنگ، حکومت افغانستان و طالبان هستند.

آگاهان امورسیاسی می گویند تازمانی که طرف‌های درگیر جنگ به صورت مستقیم گفتگو نکنند، نشست‌های رسمی غیرداخلی تأثیر ‌چندانی نداشته وضمانت اجرایی نخواهدداشت. چنانکه همزمان با مذاکرات صلح، جنگ در هرگوشه کشور شدت گرفته است و طالبان برای امتیازگیری جبهات جنگ را داغ نگه ‌می دارند.

گروه‌های تروریستی بیشتر از این‌که خطری به کشورهای منطقه باشند، هشدار جدی به مردم افغانستان هستند و قربانی پیهم از مردم ما می‌گیرند، به همین نسبت است که تأکید مردم بر گفتگوی مستقیم طالبان با حکومت را دارند تا جنگ متوقف شود.

 در سومین روز هشتمین دور مذاکرات نمایندگان امریکاو طالبان در مورد صلح افغانستان در دوحه، زلمی‌خلیلزاد، نماینده امریکادر امور صلح افغانستان از پیشرفت عالی به میان آمده در این مذاکرات خبر داده است.

 پیش از این دو طرف روی چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تعهد طالبان در مورد استفاده نشدن خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر اختلاف داشتند. اختلافات حل شده و ادامه بحث متمرکز بر ایجاد یک مکانیسم برای تطبیق توافقنامه نهایی است.خلیلزاد به تازگی درتویتش نوشته است:”چند روز گذشته که در دوحه بودم روی مسایل باقی‌مانده درباره یک توافقنامه بالقوه با طالبان تمرکز کردم که زمینه خروج مشروط نیروهای امریکایی  را مهیا می‌کند.

 ما پیشرفت عالی داشته‌ایم. به خاطر دیدارهای از قبل برنامه‌ریزی‌شده به منظور جلب حمایت بین‌المللی از روند صلح افغانستان به دهلی، پایتخت هند سفر می‌کنم.تیم من و نمایندگان طالبان به بحث روی جزئیات تکنیکی و همچنین گام‌ها و مکانیسمی که برای اجرای موفقیت‌آمیز این توافق چهاربخشی نیاز است، ادامه خواهیم داد. توافق روی این جزئیات ضروری است.

تحلیل گران مسایل سیاسی به این باوراندکه اگرکشورهای منطقه در روند صلح افغانستان همکاری صادقانه نمایند، این گفتگوها به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

 مردم کشور از تلاش‌های همه جانبه جامعه جهانی وکشورهای منطقه به خصوص ایالات متحده امریکابرای گفتگوهای صلح قدردانی می‌کنند
از تمامی همکاران بین‌المللی‌ کشور می‌خواهند ازهمکاری ‌های یکپارچه برای صلح حمایت نمایند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکابرای افغانستان گفته است که هدف امریکااز گفتگوهای صلح با طالبان در حال حاضر یک معاهدۀ جامع در بارۀ صلح افغانستان است.

 بعد از توافق امریکابا طالبان، یک هیئت از افغانستان با گروه طالبان دریک نشست بین الافغانی روی موارد دیگر در شهر اسلو پایتخت کشور ناروی، گفتگو خواهند کرد.

 قبلاً گزارش شده بود که نشست اسلو به تاریخ ۷ اگست تنظیم شده است، اما به دلیل طولانی شدن گفتگوهای تیم خلیل‌زاد و گروه طالبان این نشست برای هفته سوم ماه اگست به تعویق افتاده است.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکابرای صلح افغانستان در بخشی از توییتی که به تازگی منتشر کرده، از پیشرفت‌های خوب به میان آمده در مذاکرات با طالبان و اتمام دور هشتم مذاکرات صلح در قطر خبر داده است. به گفتۀ او، توافق امریکا با طالبان در نتیجه گفتگوهای دوحه، خروج وابسته به شرایط افغانستان را فراهم خواهد ساخت. وزارت امور خارجه اعلام کرد که پس از امضای توافق‌نامه میان امریکا
و طالبان، گفتگوها میان افغانان آغاز خواهد شد و حکومت افغانستان برای آغاز این گفتگوها تمامی آماد‌گی‌ها را گرفته است.

در این میان برخی از اعضای هیئت گفتگوکننده طالبان در قطر می‌گویند که پس از توافق صلح با امریکا، موضوع آتش‌بس در گفتگوهای میان افغانان مطرح خواهد شد. 

وزارت امور خارجه نیز از پیشرفت‌ها در این روند خوشبین است و از آماد‌گی‌های حکومت افغانستان برای آغاز گفتگوها میان افغانان اطمینان می دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره به رسانه‌ها اظهار داشت:« دراین گفتگو ها پیشرفت ها بسیار چشم گیر است. ما امیدوار هستیم که با پایان یافتن گفتگو های بین الافغانی ما به صلح برسیم.»

 شهاب الدین دلاور- عضو هیئت گفتگو کننده طالبان گفته است:« آتش بس یک بحث مهم در گفتگو های بین‌الافغانی خواهد بود و در کنار آن قایم ساختن نظام اسلامی، تدوین قانون اساسی و پس از آن تنها آتش بس نه، بل که جنگ هم در افغانستان ان‌شاءالله که ختم خواهد شد.»

در حالی که نگرانی‌هایی از چند دسته بودن طالبان وجود دارد، اما یکی از مقام‌های پیشین این گروه چند دسته‌گی در گروه طالبان را رد می کند.هیئت گفتگوکننده طالبان در قطر می‌گوید که پس از توافق با امریکا، توافق‌نامه صلح در حضور رسانه‌ها و گواهان جهانی اعلام خواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در واکنش به سخنان آغا جان معتصم، یکی از اعضای سابق گروۀ طالبان گفته است که “ذهنیت و فهم سیاسی طالبان به سه دهه قبل تعلق دارد”.آغا جان معتصم، عضو ولسی جرگه و وزیر مالیه سابق حکومت طالبان در یک مصاحبه با شبکه خصوصی طلوع نیوز گفته است که او ادغامی از جمهوریت و امارت اسلامی را برای نظام افغانستان ترجیح می دهد و می خواهد که نام آن نیز جمهوری اسلامی امارت افغانستان باشد.

سخنگوی ریاست جمهوری در دو تویت پیهم این سخنان وزیر مالیه سابق طالبان را بیانگر “کم ترین سواد سیاسی، ضعیف ترین استدلال و قرائت از دین” گروه طالبان عنوان کرده است.با دیدن صحبت های  معتصم، به اصطلاح یکی از سران با سواد گروه طالبان ؟! در طلوع نیوز، دیده شد که این گروه با کم ترین سواد سیاسی، ضعیف ترین استدلال و قرائت از دین، چگونه بالای مردم ما امارت خویش را تحمیل کرده بودند.

 دراین مصاحبه همچنین هویدا شد که تا چه حد درک سیاسی مردم ما بالا رفته و طالبان با چنین استدلال هایی به هیچ وجه نمی توانند مانع پیشرفت هادرکشورما شوند.

 به آسانی می توان نتیجه گرفت که ذهنیت وفهم سیاسی طالبان به سه دهه قبل تعلق دارد. صدیقی در یک مصاحبه با تلویزیون آشنا، صدای امریکاگفت که “امارت را مردم افغانستان هیچ وقت قبول نکرده، بلکه با تأسف تحمیل شده بود”.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان این اظهارات را در حالی ابراز داشته که در ادامۀ دور هشتم مذاکرات میان ایالات متحده و طالبان در قطر، دفتر سیاسی این گروه در دوحه، از پیشرفت ۷۰-۸۰ درصدی در این مذاکرات خبر داده است. درحالی که مردم ما خواهان صلح با عزت و پایدار می‌باشند و باید کشورهای منطقه دراین زمینه افغانستان را همکاری صادقانه نمایند. مردم افغانستان آرزودارند، طالبان پیش از همه باید نشان دهند که یک گروه افغانی هستند و به صلح بین الافغانی بدون اعمال سلطه و نفوذ کشورهای خارجی، اعتقاد دارند.

مذاکرات بین الافغانی همه شمول،آتش بس ودست یافتن به صلح باتوافق تمام افغانها ازمولفه های اصلی به شمارمی روندتابتوان درباره سرنوشت آینده کشور خود تصمیم گرفت.

 درحالی که مردم افغانستان ازبرنامه صلح ایالات متحده امریکاوتلاشهای این کشور به ویژه تلاشهای زلمی خلیلزادنماینده خاص ایالات متحده امریکاقدردانی می‌نمایند. می گویند به اصل مذاکره وگفتگوهای بین‌الافغانی برای دست یافتن به یک صلح دوام داروعادلانه باورمنداند.

مردم افغانستان توقع دارندکه اجماع ملی، منطقو‌ی و جهانی برای صلح در افغانستان به وجود آید.

 از آنجایی که جنگ افغانستان عوامل منطقوی وجهانی دارد و تحمیل شده بر مردم افغانستان است باید طرف‌های مذاکره با درایت و متانت این موضوع را درک ودرجستجوی راه حل آن برآیند. مردم ما خواهان صلح با عزت و پایدار می‌باشند و باید کشورهای منطقه دراین زمینه افغانستان‌را همکاری نمایند. کشور ما در شرایط حساس قرار دارد و برای ماست تا با در نظرداشت منافع ملی و آرمان شهدا در تلاش تحقق همگرایی، همدلی، همدیگرپذیری و وحدت ملی برآییم. تامردم خودراازین منجلاب بدبختی نجات داده وشاهدتأمین صلح وثبات درکشورخود باشیم.

لا م – جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید