روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

اهدای واکسین بیماری جلدی گاوها به افغانستان

اداره خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد (اف ای او) واکسن بیماری جلدی گاو‌ها را به افغانستان کمک کرده است.

محمد آقا، نماینده اداره خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد می‌گوید که آنان از بهر پیشگیری و درمان بیماری جلدی گاوها برای افغانستان واکسن کمک کرده اند.

او در این باره گفت:«این مرض خسارات اقتصادی کلان را برای مالداران در بخش تولید شیر و لبنیات به وجود آورده است.»

نماینده این اداره می‌افزاید که این نهاد در نظر دارد تا واکسن گاوها را در سه مرحله با پشتیبانی سازمان ملل متحد در سراسر افغانستان عملی کنند.

مولوی صدراعظم، معین وزارت زراعت و مالداری، گفت:«این واکسین در سه مرحله انجام می‌شود مرحله اول ۱۲۵هزار دوز واکسین در فارم‌های گاو داری، مرحله دوم ۳۵۰ هزار دوز واکسین در ولایت‌ها و مرحله سوم بیش دوونیم ‌میلیون دوز واکسین در سراسر افغانستان تطبیق می‌شود.»

از سویی هم، شماری از نماینده‌گان کشاورزان با ابراز خرسندی از عملی شدن این برنامه، می‌گویند که در اثر این بیماری تعداد زیادی از گا‌وهای شان تلف شده است.

بشیر، نماینده کشاورزان لوگر، گفت: « در لوگر سی درصد گاوها تلف شده، هفتاد درصد شان مریض است.»

همزمان با این رییس اتحادیه گاو‌داران می‌گوید که کشاورزان با کمبود چراگاه‌ها و ماشین آلات روبه‌رو استند. رییس اتحادیه گاو داران همچنان می‌گوید که تاخیر در عملی شدن این واکسن سبب خسارات هنگفت مالی مالداران شده است.

غفار خان، رییس اتحادیه گاو داران، گفت: «گاوهای مصاب به این مرض واکسین شده اند تا یک سال معافیت دارند اما امراض دیگر هم گاوها را تهدید می‌کند سوال این‌جاست که آیا در سال آینده واکسین خواهد آمد یا نه.»

بر بنیاد گفته‌های اداره خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد، بیماری جلدی گاو‌ها در روزهای نخست ماه ثور در ولایت‌های خوست، پکتیا و پکتیکا شیوع پیدا کرد که در اثر آن تنها ۱۵۰۰ گاو در ولایت ننگرهار از بین رفته اند و روند آمارگیری دقیق از گاو‌ها مصاب به این بیماری ادامه دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید