روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

انتظار مردم تشنه به صلح افغانستان از نشست سه جانبه در کابل

نشست سه جانبه صلح افغانستان به اشتراک کشور چین، پاکستان و افغانستان در شهر کابل روز شنبه به میزبانی افغانستان تدویر یافت. نمایندگان کشورهای اشتراک کننده در این نشست هر کدام در قبال تدابیریکه به خاطر تأمین صلح و امنیت در افغانستان باید اتخاذ گردد، دیدگاه ها و نظریات خاصی را مطرح نمودند و از جانب درگیر جنگ بر انتظارات خویش تأکید نمودند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان که در چند سفرش به افغانستان در رابطه به تأمین صلح با کشاندن طالبان به میز مذاکره که خواست و تقاضای افغانستان و ایالات متحده امریکا نیز بوده است، در این نشست بازهم اعلام داشت که زمامداران کشورش به این عقیده اند و قصد دارند برای دستیابی به صلح و همکاری پاکستان در این عرصه در قدم اول بی اعتمادی میان زمامداران افغانستان و پاکستان که چون دیوار میان کابل و اسلام آباد قرار دارد باید برداشته شود و یخ های دشمنی ها ذوب گردد و پاکستان نیز در کنار تلاش های صلح خواهانه افغانستان، در زمینه صلح و طرح هایی که بر گسترش اقتصاد هر دو کشور اثرمند است بر تلاشهای خود فزونی بخشد.

در این راستا نماینده کشور چین آقای وانک یی وزیر خارجه آن کشور در جریان صحبت خود در جلسه نشست سه جانبه کابل تذکار به عمل آوردکه کشورش حاضر است تا بر تلاش هایش به خاطر تأمین صلح در افغانستان از طریق مذاکره میان زمامداران حکومت وحدت ملی و گروه طالبان افزایش به عمل آورد.

در همین راستای مساعد شدن زمینه مذاکره با طالبان و نزدیک شدن به صلح، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان در برابر صحبت های وزیر خارجه پاکستان با تردیدی که ناشی از عدم عملی نمودن تعهدات نشست های قبلی مسئولان پاکستان چه در افغانستان و چه در داخل پاکستان بود تذکار به عمل آورد که پاکستان باید در عمل نشان دهد که خواهان تأمین صلح در افغانستان می باشد.

بر اساس برداشت آگاهان عرصه سیاسی، در نشست وزیران خارجه پاکستان، چین و افغانستان  دو موضوع یا دو پیام مشخص در مورد نظر وزیر خارجه چین مشاهده می گردد، یکی اینکه طالبان باید وارد روند گفت و گوهای صلح با زمامداران حکومت وحدت ملی شوند تا از طریق تفاهم بین الافغانی راه صلح و امنیت در افغانستان هموار گردد که در این راستا بر اساس اظهارات وزیر خارجه چین، در قدم دوم کشور چین حاضر است تا به خاطر بهبود روابط پرتنش کابل و اسلام آباد منحیث میانجی فعالیت های سازنده اش را به کار گیرد.

قابل تذکار است که این دومین نشست سه جانبه وزرای خارج سه کشور چین، پاکستان و افغانستان است که در رابطه ایجاد راهکارهای مفاهمه و مذاکره به خاطر تأمین صلح در افغانستان تدویر می یابد، قرار است که سومین نشست در اسلام آباد پاکستان در همین راستا برگزار گردد. این در حالیست که وزیر خارجه چین گفت که به صورت همه جانبه تلاش دارد تا گروه طالبان به پای میز مذاکره حاضر شوند و تأکید کرد که چین از مدیریت صلح توسط خود افغانها حمایت می کند، وزیر خارجه چین از کشور پاکستان نیز تقاضا نمود که در زمینه هموار شدن راه مذاکره با طالبان، با حکومت افغانستان کمک نماید.

این در حالیست که حکومت وحدت ملی در طول چند سال اخیر همیشه در تلاش آن بوده است تا با کارگیری و استفاده از پروسه مذاکره و مفاهمه با گروه طالبان، زمینه تأمین صلح و قطع جنگ در افغانستان مساعد گردد و مردم تشنه به صلح این کشور از بروز حوادث غیر مترقبه ناشی از حملات انتحاری و انفجاری که توسط گروه طالبان و داعشیان سازماندهی می گردد و فرزندان این سرزمین جنگ زده به خاک و خون کشیده می شوند در امان باشند.

اما مسئولان حکومت وحدت ملی در همکاری با مردم صلح دوست افغانستان با وجود تلاشهای زیاد و راه اندازی نشست های سه جانبه و چهارجانبه و کنفرانس های صلح در داخل افغانستان و داخل کشور پاکستان و سایر کشورهای همسایه و کشورهای طرفدار تأمین صلح در افغانستان تا اکنون به نتایج قناعت بخش که تأمین صلح را به افغانستان ارزانی نماید دست نیافتند.

روی همین موضوع وزیر خارجه افغانستان در نشست اخیر سه جانبه بر عملی شدن تعهد و وعده های وزیر خارجه پاکستان تأکید ورزید. اگرچه نباید که به صورت کل و یا در مجموع تلاش ها نتایج نشست صلح سه جانبه را کاملاً بی اثر تلقی نمود و یا اینکه چنین تلاش های انجام یافته را بی تأثیر تلقی نمود، چراکه سعی و تلاشهای انجام یافته و دیدگاه هایی که وجود دارد خواهی نخواهی نتایجی را در قبال می داشته باشد، چرا که تلاش های صلح خواهی در افغانستان از طریق نماینده خاص وزارت خارجه امریکا با شدت ادامه دارد و خوشبینی های نیز در پروسه هموار سازی راه مذاکره و مفاهمه وجود دارد امید می رود که انتظار مردم مبنی بر تأمین صلح برآورده گردد.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید