روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

امیر المؤمنین: والیان با مردم دیدارهای مستقیم داشته باشند

امیر المؤمنین از والیان امارت اسلامی خواسته است که در همکاری با مسئولان و عالمان دینی با افغانانی ‌که در پی ترک کشور اند “دیدارهای مستقیم” داشته باشند و تلاش شود که مشکلات آنان حل شود تا مجبور نشوند کشور را ترک کنند.

در  ماه های اخیرشماری از شهروندان کشور تلاش کرده اند که به دلایل مختلف کشور را ترک کنند، انگیزه فرار از کشور درست زمانی بالا گرفت که امریکا و کشور های هم پیمان آن، برنامه تخلیه همکاران افغان شان را روی دست گرفتند و به این ترتیت شمار زیادی ازافغانان که افراد مسلکی و متخصص بودند در کنار افراد دیگر از افغانستان خارج کردند، در حالی که افغانستان در حال بازسازی، به کادر ها مسلکی و نیروی کار فزیکی نیاز دارد مگر حلقه های در بیرون از افغانستان تلاش دارند که با بیرون کردن کادرها، و افراد نخبه،  افغانستان را در تنگنای دیگر قرار دهند.

منابع رسمی در بیرون از افغانستان گفته اند که از زمان آغاز روند تخلیه ازافغانستان، تنها ۸۲ هزار افغان از سوی امریکا و شماری هم از سوی کشور های دیگر به بیرون از افغانستان انتقال داده شده اند.

مگر تمامی انتقال شدگان به کشور های که مدنظر شان بود انتقال نیافته اند، هزاران افغان انتقال شده که وعده دریافت کرده بودند به امریکا و یا کانادا و کشور های دیگر انتقال می یابند، در قطر، ابوظبی، کشور های حوزه بالکان، پاکستان وشماری از کشور های افریقایی مانند یوگندا در برسرنوشتی بسر می برند و شماری که هم به امریکا انتقال یافته اند در کمپ های نظامی اسکان داده شده اند که آینده روشن ندارند، در کل انتقال یافتگان و مهاجرین افغان  مشکلات معین و مشخص خود را دارند، حتا حرف های ناراحت کنندۀ شنیده می شود که مهاجرین و پناهندگان حرمت و احترام شایسته یک پناهنده و یک مهاجر را ندارند و در مواردی با برخوردهای خشن و غیر انسانی برخی از کشورها مواجه اند.

اگر به وضعیت مهاجران دقیق شویم برخورد کشور های میزبان در تیوری و عمل کاملاً بر عکس است، شعار و گفته های آنان با عمل شان فرق می کند، مهاجران با قدم گذاشتن در خاک کشور دیگر، به زودی در یافته اند که با ریاکاری، دروغ و تظاهر مواجه اند.

باید گفت که آوارگی دردی است که تنها خود آواره و مهاجر را عذاب نمی‌دهد، بل دیگران را نیز رنج می‌دهد و از نگاه روحی ضربات جبران ناپذیری را بر همگان تحمیل می کند.

مشکلات جاری در کشور که بیشتر جنبه اقتصادی دارد برای مردم ما قابل درک است مگر مهاجرت و دوری از وطن راه حل نیست، بالآخره افغانستان به افغانان تعلق دارد و در نهایت این افغانان اند که محکوم به حل مشکلات شان و آبادی کشور شان استند، پس نباید با وعده ها و تبلیغات بیگانگان ذوق زده شد و کشور را که عزت و آبروی ما است ترک کرد و به زندگی پر از حقارت در ملک بیگانه تن داد .

مشکلات جاری در کشوربرای رهبران امارت اسلامی پوشیده نیست به همین دلیل است که امیر المؤمنین در رهنمود تازه یی  به والیان امارت اسلامی دستورداده است که در همکاری با مسئولان و عالمان دینی با افغانانی ‌که در پی ترک کشور اند “دیدارهای مستقیم” داشته باشند و تلاش شود که مشکلات آنان حل شود تا مجبور نشوند که کشور را ترک کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید