روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امریکا و غرب پاکستان را، پاکستان دهه هفتاد و هشتاد فکر نمی کنند

کمیسیون انتخابات پاکستان عمران خان رهبر تحریک انصاف را برنده انتخابات پارلمانی آن کشور اعلام کرد احتمالاً او صدراعظم آینده پاکستان باشد. حزب تحریک انصاف پاکستان که از سوی عمران خان رهبری می شود اکثریت آرا را در پارلمان آن کشور بدست آورد، این حزب (۱۱۵) کرسی از۲۶۹ کرسی پارلمان پاکستان را از آن خود ساخت مگر نتوانست یک اکثریت قاطع را بدست آورد، تا یکه تاز میدان در پارلمان پاکستان باشد.

 پس این حزب مجبور خواهد بود که در حکومت های ایالتی بخصوص ایالت پنجاب تن به ائتلاف دهد و حتا برای احراز کرسی صدراعظمی ائتلاف در حکومت مرکزی را نیز بپذیرد.

باآنکه تحریک انصاف در میدان سیاست پاکستان یک جریان جوان سیاسی است ناگزیر است تا در یک حکومت ائتلافی سیاستمداران کهنه کار از حزب مردم ویا احزاب دیگر را تحمل کند.

به هر ترتیب این که ٬عمران خان به عنوان صدراعظم پاکستان انتخاب گردد حالا به یک احتمال قوی تبدیل گردیده و این رهبر جوان که منتقدان اش او را آدم کم تجربه میدانند مجبور خواهد شد با چالش های زیادی مقاومت کند که پاکستان در صحنه داخلی، و بیرونی با آن مواجه است.

عمده ترین مشکل عمران خان در صحنه داخلی فقر و اقتصاد متلاشی شده کشور است، مشکل که زاده بسا از مشکلات دیگر شده و چهره آشفته به اجتماع پاکستان بخشیده است.

مشکل دیگر رشد روز افزون بنیادگرایی مذهبی، دینی و قومی در پاکستان است.

 در پاکستان از زمان ایجاد تا کنون تحمل دینی، قومی و مذهبی وجود نداشته و این امر اجتماع پاکستان را سخت آسیب پذیر معرفی داشته است، امروز در پاکستان برای حضور اقلیت های مذهبی بخصوص شیعه ها در اجتماع و سیاست و اقلیت های دینی بخصوص عیسوی ها تحمل وجود ندارد و احزاب بنیادگرا سنی که عمدتاً از سوی کشورهای حوزه خلیج حمایت می شوند در  اوجگیری این گونه مشکلات در پاکستان دست بالای دارند در حالیکه برای مهار آنها یا  توان وجود ندارد ویا هم اراده.

مشکل دیگر در صحنه سیاسی پاکستان است،  سیاسیون در پاکستان هیچگاهی نتوانسته اند  تا دست چکمه پوشان را از حلقوم خود دور سازند، نواز شریف دوبار جرئت کرد تا دست نظامیان را از سر  سیاست مداران کوتاه سازد که هر دو بار٬ دوری از مقام صدراعظمی را تجربه کرد و حالا هم در کنج زندان قرار دارد.

آنچه گفته شد شمه از مشکلات است که در اجتماع و صحنه سیاسی پاکستان وجود دارد که عمران خان باید در برابر آن ایستاده شود.

در صحنه بین المللی پاکستان به دلیل حمایت و میزبانی از گروه های هراس افگن بخصوص رهبران طالبان و القاعده ٬ یک بی اعتمادی و یک انزوای جدی بین المللی را شاهد است دیگرامریکا و غرب پاکستان را، پاکستان دهه هفتاد و هشتاد میلادی فکر نمیکنند که میلیارد ها دالر را به جیب زد تا جنگ امریکا و غرب را در برابر شوروی سابق مدیریت کند، اکنون پاکستان از دید جهانیان یک کشور تروریست پرور است، امریکا و غرب اصلاً به آن اعتماد ندارند، دو کشورهمسایه هند و افغانستان نیز روابط پرتنشی با پاکستان دارند، ایران، روسیه وچین هم به دلایل معین با پاکستان ظاهر سازی می نمایند، در حالیکه پاکستان میداند که روس ها، چینایی ها و ایرانی ها و حتا غرب چه دیدی در برابر پاکستان دارند و این کشورها هم به نوبه خود از نیات پاکستان آگاه اند یعنی هر دو طرف به جای دوستی، ظاهر سازی دارند و علیه یکدیگر بازی های را به راه انداخته اند.

 پس مشکلات عمران خان در صحنه سیاست جاری کمتر از معضل های نیست که صدراعظم جوان در داخل با آن گریبانگیر است .

عمران خان از آغاز مبارزات  انتخاباتی و حالاکه در چند قدمی دفتر صدراعظم قرار دارد، شعارهای جذاب را سر داد که نشان میدهد که او با فساد در پاکستان مبارزه میکند این رسم را که باید خانوداه ها مشخص سیاست و نظام را در  پاکستان اداره کنند میشکند( خانوداه های  شریف و بوتو  طی سالهای اخیر در رهبری پاکستان قرارداشته اند ).

ضمناً او در جریان مبارزات انتخاباتی و حالاکه صدراعظم بودن او یقینی است از بهبود روابط با امریکا، هند و افغانستان سخن گفته حتا یاد آور شده اگر بتواند سرحد میان پاکستان و افغانستان را از میان بر میدارد و الگوی از روابط میان کشورهای اروپایی را در جنوب آسیا پیاده میکند.

به باور آگاهان سیاسی شاید نظامی پوشان از سخنان عمراخان به آدرس امریکا و غرب حرفی نداشته باشند، مگر سیاست پاکستان در قبال هند و افغانستان همیشه از فلتر استخبارات و جنرالان اردو میگذرد، پس سیاسیون در پاکستان حرف های عمران خان را که کار با اردو را تازه تجربه میکند، جدی نمی گیرند و به این باور اند که او تازه کار است و زمانی نفوذ و قدرت اردو را درک خواهد کرد که در عقب میز کار صدراعظمی قرار گیرد، بهتر خواهد بود که به جای حرف های بلند پروازانه در فکر مدیریت سیاست در پاکستان باشد و آن را از انحصار نظامیان نجات دهد.                       ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید