روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

امریکا قصد خود برای خروج از توافق پاریس را به اطلاع سازمان ملل رساند

حمایت از صنعت تولید زغال سنگ به عنوان یک منبع انرژی از قول های  ترامپ بوده است

دولت امریکا رسما سازمان ملل متحد را از قصد خود برای خروج از توافق اقلیمی پاریس مطلع کرده است.

با تسلیم اطلاعیه دولت امریکا فرآیند یک ساله خروج از این توافق شروع می شود به طوری که یک روز بعد از انتخابات ۲۰۲۰ امریکا تکمیل خواهد شد.

این توافق را ۱۸۸ کشور برای مقابله با تغییرات اقلیمی امضا کرده اند.مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا ماه پیش با اعلام قصد امریکا در این زمینه گفت که توافق پاریس “بار اقتصادی غیرعادلانه ای” بر دوش امریکا می گذارد.براساس توافق پاریس امریکا و ۱۸۷ کشور دیگر متعهد می شدند میزان افزایش دما را نسبت به دوران ماقبل صنعتی زیر دو درجه سانتیگراد نگاه دارند و حتی برای محدود کردن آن به ۱.۵ درجه بکوشند.با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا برای خروج از این توافق، امریکا تنها کشوری خواهد بود که به آن پایبند نیست.

گزارشی که در دسامبر ۲۰۱۸ از سوی موسسه امور بین المللی و اروپایی صادر شد ارزیابی می کرد که تصمیم  ترامپ “صدمه ای واقعی” به توافق پاریس می زند و “بهانه اخلاقی و سیاسی لازم” برای شانه کردن از این توافق را برای سایرین فراهم می کند.

این گزارش روسیه و ترکیه را مثال می زد که علیرغم امضای توافق پاریس از تصویب آن در سطح ملی خودداری کرده اند.

امریکا پیش از این امکان خارج شدن از توافق را نداشت و در واقع در اولین فرصت ممکن براساس مفاد توافق در این جهت گام برمی دارد.

دانشمندان و فعالان محیط زیست نگران تاثیر خروج امریکا از توافق هستند. دولت ترامپ سیاستی را دنبال کرده است که منتقدان آن را “تعقیب و تخریب” قوانین زیست محیطی امریکا می دانند.

 ترامپ قول داده امریکا را از نظر تولید انرژی به یک ابرقدرت تبدیل کند و در سه سال اخیر در جهت حذف یا محدود کردن رشته ای از مقررات زیست محیطی گام برداشته تا از هزینه تولید گاز، نفت و زغال بکاهد.او طرح های پاکسازی محیط زیست که در دوران باراک اوباما اعمال شده بود را جنگ علیه انرژی می خواند.

امریکا در حال حاضر مسئول ۱۵ درصد تولید دی اکسید کاربن جهان است اما در عین حال یک منبع مهم مالی و فنی برای کشورهای درحال توسعه که برای مقابله با گرمایش تلاش می کنند به حساب می آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید