روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امریکا به طالبان؛ اگر به زور به قدرت برسید منزوی خواهید شد

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای مصالحه افغانستان به گروه طالبان هشدار داد که گرفتن قدرت به زور، انزوای جهانی این گروه را حتمی می‎سازد.
زلمی خلیلزاد اخیراً هشدار داد، حکومتی که در افغانستان به زور سلاح به میان بیاید، در سطح جهان به رسمیت شناخته نخواهد شد.
این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها، تا اکنون مرکز چند ولایت افغانستان به دست طالبان سقوط کرده است.
خلیلزاد که به دوحه‌،‌ پایتخت قطر سفر کرده است، امیدوار است که رهبران طالبان را برای برگشت به میز مذاکره ترغیب کند. نماینده ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان همچنان می‌خواهد بر طالبان فشار وارد کند تا عملیات نظامی شان را متوقف کند و برای توافق سیاسی مذاکره کنند.
این درحالی است که مقامات امریکایی تایید کرده اند که اردوی امریکا طیاره‌های جنگی ای‌سی-۱۳۰، ام‌کیو-۹، طیاره‌های بی سرنشین ریپر و بم‌افگن‌های بی-۵۲ و اف۱۸ را برای هدف قرار دادن گروه طالبان و تقویت نیروهای امنیتی افغان به منطقه اعزام کرده است.
در حالی که گزارش‌ها از خشونت‌ طالبان در افغانستان حکایت می‌کند، جامعه بین المللی حملات طالبان را تقبیح کرده است و ملل متحد نیز گفته است که حکومتی را در افغانستان به رسمیت نخواهد شناخت که به زور به قدرت برسد.
وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که زلمی خلیلزاد در قطر برای ایجاد یک پاسخ مشترک بین المللی به وضعیت افغانستان نیز کمک خواهد کرد.
بر اساس گزارش‌های منابع معتبر، به شمول کمیسیون حقوق بشر افغانستان و دیدبان حقوق بشر، جنگجویان طالبان در ساحات تحت کنترول شان غیرنظامیان و کارمندان دولتی را کشته اند.
بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، طالبان پس از تصرف ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار، ۱۰۰ غیر نظامی را به دلیل “انگیزه‌های شخصی و خصومت‌های قبلی” کشته اند.
رئیس کمیسیون حقوق بشر ملل متحد نیز گفته است که دفتر وی گزارش‌های مبنی بر “اعدام‌های بی‌رویه، حملات بر کارمندان برحال و پیشین حکومت و اعضای خانواده‌های آنان، کاربرد نیروی نظامی و تخریب خانه‌ها، مکاتب، کلینیک‌ها و تعبیۀ مقادیر زیاد مواد انفجاری” را دریافت کرده است.
سازمان دیدبان حقوق بشر نیز به تاریخ سوم اگست با نشر اعلامیه‌یی گفت که طالبان در مناطق تحت کنترول شان در ولایت‌های غزنی و قندهار، سربازان اردوی ملی و منسوبین پولیس را که اسیر گرفته بودند، بدون محاکمه کشته اند.
غیرنظامیانی که با پیشرفت طالبان ساحات زیست شان را ترک کرده اند گفته اند که جنگجویان این گروه مکاتب را به آتش کشیده اند و بر زنان محدودیت وضع کرده اند.
همزمان با سفر خلیلزاد به دوحه، هیئت بلندپایه حکومت افغانستان، به شمول عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در یک نشست سه روزه که به میزبانی قطر و همکاری ملل متحد پیرامون وضعیت افغانستان در قطر برگزار شده است حضور دارد.فریده

ممکن است شما دوست داشته باشید