روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امریکا بدون توجه به توافق‌نامۀ امنیتی افغانستان را ترک کرد

شماری از اعضای ولسی جرگه دیروز در نشست عمومی این مجلس از بدترشدن وضعیت امنیتی، افزایش مبتلایان به کرونا و دیگر بحران‌هایی که شهروندان کشور با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ابراز نگرانی کردند.
آنان می‌گویند که امریکایی‌ها با دولت افغانستان توافق‌نامۀ امنیتی امضا کردند؛ اما بدون توجه به این توافق‌نامه فرار کردند. اعضای ولسی جرگه می‌افزایند که مسئولان حکومتی و دیگر کسانی که بر امضای این توافق‌نامه تأکید می‌کردند، دربارۀ سرنوشت این توافق‌نامه نپرسیدند.
محمدصدیق حسن‌زاده، عضو ولسی جرگه، امریکا را عامل بحران جاری می‌داند و می‌گوید که با امضای توافق‌نامه جنگ کم نه؛ بل بیش‌تر شده است.
حمیدالله حنیف، دیگر عضو ولسی جرگه می‌گوید که برای امریکایی‌ها جز نفع خودشان، زنده‌گی انسان‌های دیگر ارزش ندارد. او تأکید می‌‍‌کند که خانۀ ملت باید دستاوردهای بیست سالۀ امریکایی‌ها را ارزیابی کند.
به گفتۀ او، امریکایی‌ها در حالی از افغانستان بیرون شدند که جز فساد، ناامنی، اختلاف‌های قومی و ترویج فرهنگ اختطاف و ترور، دیگر دستاوردی نداشتند.
با این حال، میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه با ابراز نگرانی از افزایش ناامنی‌ها به کمیسیون وابسته وظیفه سپرد که مسئولان امنیتی را به مجلس فرا بخواند تا دربارۀ مشکلات یادشده بحث شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید