روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امریکا از همکاری پاکستان برای آتش بس و کاهش خشونت در افغانستان استقبال کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با مقام‌های ارشد پاکستان از حمایت این کشور برای کاهش خشونت، آتش بس و انجام مذاکرات بین الافغانی استقبال کرد.

در اعلامیه سفارت امریکا در پاکستان آمده است که او در این سفر با قمر جاوید باجوا، لوی درستیز اردوی پاکستان و شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرد و با آنان درباره روند گفتگوهای امریکا و طالبان صحبت کرده است.در این دیدار که روزجمعه انجام شد، خلیلزاد به اهمیت حمایت منطقه‌ یی از روند صلح افغانستان تاکید کرد و افزود که صلح می‌تواند منافع اقتصادی و امنیتی برای منطقه داشته باشد.

دهمین دور گفتگوهای صلح امریکا و افغانستان از شانزدهم قوس آغاز و تا ۲۲قوس ادامه داشت. موضوع اصلی این گفتگو کاهش خشونت‌ها اعلام شده بود که منجر به آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و آتش بس شود.

روزجمعه خلیلزاد اعلام کرد که گفتگو با نمایندگان گروه طالبان پس از یک هفته موقتاً متوقف شده است.

طالبان و امریکا تاکنون ده دور مذاکره مستقیم با همدیگر داشته‌اند. در دور نهم حدود سه ماه پیش دو طرف در آستانه یکی توافق بودند و مذاکرات به مراحل نهایی رسیده بود.

در این زمان دونالد ترامپ به دلیل انجام یک حمله انتحاری طالبان در کابل که منجر به کشته شدن ۱۲نفر از جمله یک سرباز امریکایی شد، این گفتگوها را به صورت غیر منتظره متوقف کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید