روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امریکا از بودجۀ قوای امنیتی افغان یک میلیارد دالر کم می‌کند

کاهش یک میلیارد دالر مساعدت‌ امریکا به افغانستان از بودجۀ نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.
خبرگزاری رویترز از قول سه منبع آگاه امریکایی نگاشته است که مقامات وزارت امور خارجۀ امریکا به کانگرس گفته اند که یک میلیارد دالر از بودجۀ ۴.۲ میلیارد دالری وزارت دفاع امریکا برای قوای مسلح افغانستان، کاهش می‌یابد.
مایک پمپیو، وزیر امورخارجه امریکا ۲۳ مارچ، پس از دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، ناسازگاری سیاسی آن دو را «تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا» خواند و از کاهش یک میلیارد دالر مساعدت امریکا به افغانستان خبر داد.
پمپیو همچنان هشدار داد که اگر اشرف غنی و عبدالله عبدالله به تنش‌های سیاسی شان که سبب توقف روند صلح به رهبری امریکا شده است، خاتمه ندهند، امریکا در ۲۰۲۱ کمک‌های خود را در افغانستان یک میلیارد دالر دیگر کاهش خواهد داد.
همزمان با این، الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی دیروز در صفحۀ تویترش نگاشته است که وضعیت موجود در افغانستان قابل قبول نیست و در صورت روی کار نیامدن یک حکومت همه‌شمول در آن کشور، کمک‌های بین‌المللی به گونۀ عادی ادامه نخواهد یافت.
کارشناسان گفته اند که کاهش مساعدت‌های امریکا می‌تواند بالای توانایی دولت، به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در مبارزه علیه طالبان و مذاکرات صلح اثر گذار باشد.
پمپیو و دیگر مقامات امریکایی تا کنون در مورد نحوۀ کاهش این کمک‌ها جزئیاتی ارائه نکرده اند. خبرگزاری رویترز از قول یک دستیار کانگرس امریکا که نخواسته است نامش گرفته شود، نگاشته است: «این پول جهت حفظ قابلیت حکومت افغانستان برای مبارزه با طالبان و قدرت چانه زنی در مذاکرات صلح حیاتی است».
اکثر این بودجه برای پرداخت معاشات، اعاشه، اباطه، مواد سوخت، تجهیزات و زیربناهای اردوی ملی و پولیس ملی افغانستان به مصرف می‌رسد.
براساس یک گزارش تحقیقاتی، کانگرس امریکا کم از کم ۸۷.۴ میلیارد دالر برای کمک‌های امنیتی افغانستان بین سال‌های مالی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۹ اختصاص داده است.
یک مقام پیشین نظامی امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که کاهش یک میلیارد دالری که پمپیو وعدۀ آن را داده است، از همین وجه – کمک‌های امنیتی افغانستان – وضع خواهد شد.
با این حال، پمپیو گفته است که اگر رهبران افغان، حکومت همه شمولی را شکل دهند که بتواند امنیت تامین کند و در روند صلح سهیم شود، امریکا آماده است که از چنین تلاش‌ها حمایت کند و در مورد تصمیم خود مبنی بر کاهش مساعدت‌ها به افغانستان تجدید نظر کند.
یک مقام وزارت دفاع امریکا که نخواسته است نامش گرفته شود، به خبرگزاری رویترز گفته است که وزارت دفاع امریکا از کاهش بودجه برای افغانستان نگران است. این مقام امیدواری کرده است که پیشرفت‌های کنونی سبب شود که امریکا از کاهش بودجه برای افغانستان صرف نظر کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید