روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

امارت اسلامی گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر را رد کرد

امارت اسلامی افغانستان گزارش اخیر گروه کارشناسان سازمان ملل متحد را در مورد وضعیت بعد از به قدرت رسیدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان، رد کرده است.
گروه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در آستانۀ فرا رسیدن ۱۵ اگست، نخستین سالگرد پیروزی دوباره امارت اسلامی بر افغانستان، در گزارشی از جامعه جهانی خواسته اند که طالبان حاکم بر افغانستان را به احترام به اصول اساسی حقوق بشر تشویق کند. در این گزارش در مورد آینده تیره حقوق بشر در افغانستان هشدار داده شده است.
اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان نا وقت روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی این گزارش را تکذیب کرده، گفت:
“سازمان ملل متحد نیز گاهی در گزارش های خود نکات ضعیف را می‌گیرد، نکاتی که با واقعیت همخوانی ندارد و تبدیل به بخشی از تبلیغات می‌شود. آرزوی ما اینست که سازمان ملل متحد که یک نهاد مشهور و معتبر است. باید در گزارش ها و اعلامیه های خود بسیار دقیق بود و حقایق را تفسیر کند، نه اینکه بر اساس حرف ها یا اظهارات ضعیف و یا از راه دور قضاوت کند و متاسفانه وضعیت را نادرست نشان دهد.”

آقای مجاهد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و کاهش تلفات افراد ملکی را از تحولات مثبت پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان خوانده، گفت که حقوق بشر در افغانستان و غرب تعریف های متفاوت دارد. کارشناسان سازمان ملل عملکرد مجاهدین در برابر زنان و موارد گسترده نقض حقوق بشری را در افغانستان مورد انتقاد قرار داده اند. ولی به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، در حال حاضر هیچ زندانی سیاسی در افغانستان وجود ندارد، محاکم فعال است و فعالیت های اقتصادی نیز جریان دارد.
گرچه ذبیح الله مجاهد پذیرفت که مشکلاتی در زمینه اقتصاد و آموزش دختران وجود دارد، اما تاکید کرد که این مشکلات به زودی حل خواهد شد.

از یک سال به این طرف مکاتب ثانوی و لیسه دختران در افغانستان تعطیل است٬ اما طالبان هنوز هم وعده می دهند که این مشکل حل خواهد شد

در یک سال گذشته، جامعۀ جهانی به طور مداوم از طالبان به دلیل به حاشیه راندن زنان و دختران از پیکر جامعه و نقض حقوق آنها انتقاد کرده است.
طالبان به دلیل ممنوعیت آموزش دختران در مکاتب متوسطه و لیسه ها به شدت مورد انتقاد قرار دارند، اما امارت اسلامی می گویند که این مشکل به زودی حل خواهد شد.
تعامل جامعه جهانی با طالبان با رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران، رفع ممنوعیت آموزش دختران و ایجاد یک حکومت فراگیر گره خورده، اما امارت اسلامی یک حکومت فراگیر است و آموزش دختران پس از تصمیم علمای دینی در پرتو شریعت اسلامی مجاز خواهد بود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید