روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امارت اسلامی: شایعه افزایش جنگجویان داعش در افغانستان حقیقت ندارد

همزمان با نگرانی‌ روسیه دربارۀ افزایش شمار جنگجویان شاخۀ خراسان داعش در افغانستان، امارت اسلامی حضور و فعالیت داعش در این کشور را رد کرده و آن را به دور از واقعیت می‌داند.

این اظهارات مقامهای امارت اسلامی پس از آن بیان شد که ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه در امور افغانستان، به خبرنگاران در مسکو گفت که پس از حاکمیت طالبان بر این کشور، شمار جنگجویان داعش در افغانستان سه برابر افزایش یافته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی با رد این اظهارات مقام روسی گفت که ایجاد تشویش‌ در مورد افزایش شمار جنگجویان داعش در افغانستان کمپاین به “فتنه‌گیری این گروه” است و نباید این کار صورت گیرد.

مجاهد افزود که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، داعش در این کشور “کوبیده” شده و در حال محو شدن است. این سخنگوی امارت اسلامی اضافه کرد که آنان اجازۀ نخواهند داد تا داعش در افغانستان ”لانه” کند.

بر اساس معلومات نمایندۀ ویژه روسیه در امور افغانستان، در اوایل حاکمیت مجدد امارت اسلامی بر این کشور، شمار جنگجویان داعش به ۲۰۰۰ تن می‌رسید، اما اکنون تعداد آنان ممکن به ۶۰۰۰ تن افزایش یافته باشد.

خبرگزاری تاس روسیه روز جمعه ۲۹ جولای (هفتم اسد) گزارش داد که کابلوف از افزایش جنگجویان داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده و آن را یک خطر جدی برای کشورهای منطقه به ویژه روسیه، چین، پاکستان و ایران عنوان کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که داعش در افغانستان حضور “فزیکی و علنی” ندارد، اما امیر خان مقتی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی در دومین سخنرانی خود در کنفرانس بین‌المللی تاشکند گفت که همزمان با مسلط شدن آنان بر افغانستان، ۱۸۰۰ جنگجوی داعش از زندان‌های پلچرخی و بگرام رها شدند.

او حکومت پیشین به رهبری محمد اشرف غنی را متهم به “پشتیبانی” از گروه داعش در افغانستان کرد و گفت که آنان به تلاش‌های شان برای مقابله با جنگجویان داعش ادامه داده اند.

در یک خبر دیگر، طالبان از کشته‌شدن سه عضو گروه داعش به شمول فردی به نام فیروز، یکی از فرماندهان مشهور شاخۀ خراسان این گروه در ولسوالی الینگار ولایت لغمان خبر داده اند.

آقای مجاهد گفته است که این فرماندۀ داعش اخیر به عنوان مسوول این گروه در ولایت لغمان تعیین شده بود. وی مدعی شده است که این افراد در حملات خونین در این ولایت دست داشته و بسیاری از انفجارات را در شرق افغانستان طراحی کرده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید