روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

الحاج محمد اسلم سیاس: امسال از اثر سیلاب ها ۱۲۵۵۳ خانواده مواشی شان را از دست دادند

 اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث بنابر مسئولیت که در قبال آسیب دیده های حوادث طبیعی دارد درسه ماه گذشته سال مالی به متضررین حوادث طبیعی ۲۲ ولایت افغانستان ناشی از سیلاب ها رسیدگی نموده است، خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارشی را از اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث تهیه کرده که آنرا به خوانش می گیریم.

الحاج محمد اسلم معاون اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث پیرامون آب خیزی امسال دریای کابل گفت:

امسال واقعاً دریای کابل طغیان کرد نه تنها دریای کابل بلکه در اکثریت ولایت های افغانستان از ریزش بارندگی ها و سیلاب های فعلی خاصتاً در برج حمل و ثور ۱۳۹۸ خسارات جانی ومالی در پی داشت اما در ۲۲ ولایت افغانستان از بعضی ها خانه های شان به کلی تخریب شد و از بعضی ها خانه های شان قسماً تخریب شده و از بضی ها زمین های زراعتی و باغ های شان تخریب شده، مواشی شان از بین رفت، سرک ها و کانال های آبیاری تخریب شده است.

وی افزود: امسال بارندگی ها نوید خوبی بود برای زارعان که در سالهای گذشته نسبت خشکسالی ها خیلی ها متضرر شده بودند ولی درعین زمان مشکلات را هم ببار آورد که در مجموع در تمام ولایات افغانستان ۲۸ تن هلاک ۳۰ تن زخمی و ۳۵۰ خانه به کلی تخریب و ۷۵۰ خانه قسماً تخریب شده است که به اساس حکم رئیس جمهور افغانستان به کسانی که خانه های شان به کلی تخریب شده است مبلغ ۱۵۰۰۰ افغانی و از کسانی که خانه های شان قسماً تخریب شده مبلغ ۵۰۰۰ افغانی توزیع می شود.

پرسش: در سال گذشته اداره هواشناسی پیش بینی گرده بود که میزان بارندگی در سال ۱۳۹۸ دوسه برابر خواهد بود آیا اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث این آگاهی را برکسانی که در مسیر دریاها و جوار بستر رودخانه ها و سیلبرها خلاف ماستر پلان شهری خانه های خود سر اعمار کرده است رسانیده بوده اید؟

پاسخ: مانه تنها این اطلاعیه را از طریق اداره هواشناسی بدست آوردیم و آنرا، از طریق اطلاعات جمعی و کسانی که در کمیته های رسیدگی به حوادث در ولایات افغانستان موظف و کار می کنند هدایت داده شده که در مسیر سیلبرها خانه های خود سرنسازند و آنانی که بدون مجوز قانونی خانه ساختند متوجه جان مال و اولاد شان باشد تا در وقت سرازیر شدن سیلاب ها خود و اعضای خانواده خود را از دست ندهد. که در برخی نواحی کارمندان اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث حتا خانه به خانه اطلاع دادند که شما می توانید جهت مصونیت خود واعضای خانواده های تان به طور مؤقت به جای های امن بروید.

زیرا اگر دریای کابل طغیان کند شما جان به سلامت برده باشید و بعضی از مردم که در کنار دریای کابل خانه اعمار کرده بودند. این هوشدار ما را پذیرفتن و به طور مؤقت خانه های شان را ترک کردند و به جاهای امن و مصون رفتند بودند اما برخی ها که سهل انگاری کردند آسیب دیدند.

پرسش: امسال کدام ولایت ها در ردیف اول ولایت های آسیب دیده قرار داشت و چگونه رسیدگی به آنها صورت گرفته است.

پاسخ: امسال در تمامی ولایات کشور سیلاب ها سرازیر شد، اما ولایاتی مانند هرات، فراه، قندهار، هلمند، فاریاب، جوزجان، بدخشان، نمیروز، بادغیس و بغلان در ردیف اول  و ولایت های آسیب دیده قرار داشتند که در مجموع برای هر خانواده آسیب پذیر از حوادث طبیعی که متضرر شده اند و یا به مشکل مواجه شدند برای هر خانواده شهید مبلغ ۵۰۰۰۰- افغانی و برای هر خانواده زخمی مبلغ۲۵۰۰۰- افغانی و برای هر خانواده که خانه آن بکلی تخریب شده بود مبلغ ۱۵۰۰۰- افغانی و درعین زمان مواد غذایی وغیر غذایی و مواد سوختی نیز توزیع شده است البته در سطح کشور باید گفت که برای ۶۰۳۵ خانواده  که خانه های شان به کلی تخریب شده به عنوان سرپناه موقت خیمه نیز توزیه شده و همچنان برای ۷۵۴۵ خانواده که خانه های شان قسماً تخریب شده برای آنها مواد غذایی وغیر غذایی توزیع شده است.

الحاج محمد اسلم سیاس گفت: طی سه ماه گذشته سال مالی در مجموع ۱۸۱ نفر شهید و ۱۱۱ نفر زخمی و ۶۰۳۵ خانه تخریب کلی و ۷۴۹۵ خاانه تخریب قسمی و ۱۲۳۵۵ خانواده مواشی شان را از دست داده اند و برای ۹۱۰۷ خانواده مواد غذایی و برای ۶۴۳۹ خانواده مواد غیر غذایی وهم پول نقد طبق طرزالعمل توزیع شده است.

پرسش: یکی از اولویت برنامه های کاری شما در سال روان چه بود؟

پاسخ: ما در کل دو برنامه داشتیم یکی کاهش خطرات دوم پاسخگویی به حوادث.

در بخش کاهش خطرات برنامه اعمار دیوار های استنادی، گیبن کاری و… همچنان خانه های بعضی از هموطنان عزیز ما که در معرض خطر قرار داشت بوری هایی مملو از ریگ نیز برای شان توزیع شده است تا از سرازیر شدن خطر سیلاب ها جلوگیری گردد.

دیگر اینکه ما برنامه آگاهی دهی را ادامه می دهیم و تلاش داریم تا برنامه یی آگاهی دهی را تا سطح قریه های افغانستان برسانیم اما مشکل کلان در زمینه کمبود تشکیل است باید گفت که حوادث اکثراً در ولسوالی ها و قریه های افغانستان به وقوع می پیوندد و یگانه مرجع که به اسرع وقت می تواند به آسیب دیده های حوادث رسیدگی نماید همان کارمندان اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث است که درولسوالی ها موجود باشد.

معاون اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث اضافه کرد: ما تلاش داریم همان ولسوالی های که بیشتر آسیب پذیر است جهت نگهداری مواد غذایی گدام های اضطراری را بسازیم ناگفته نماند که در برخی ولسوالی ها موسسات کمک رسان جهت نگهداری مواد غذایی گدام ها ساختند و ما امیدوار هستیم که اعمار گدام ها را سراسری بسازیم.

پرسش: آیا حکم رئیس جمهور افغانستان در زمینه انسجام بهتر برنامه های امدادرسانی جهت شفافیت توزیع مواد غذایی و غیر غذایی صادر شده تطبیق شده؟

پاسخ: حکم رئیس جمهور افغانستان نه تنها در حصه امدادرسانی بلکه در هر بخش دیگر که حکم صادر کردند همان حکم تطبیق شده  است و حتا در حصه رسیدگی به حوادث طبیعی و امدادرسانی این حکم تطبیق شده است و همچنان به خاطر تطبیق این حکم به کمیته های امدادرسانی ولایات هدایت داده شده است  تا به خاطر انسجام بهتر و شفافیت برنامه امدادرسانی از اعضای جامعه مدنی، ملا امامان مساجد، خطبا، متنفذین محل و افراد صاحب رسوخ هر ولایت و هر ولسوالی شامل گردد تا باشد که پروسه امدادرسانی به شفافیت بیشتر متوصل و حق به حقدار برسد و در حضور آنها توزیع کمک به آسیب دیده های واقعی صورت گیرد.

وی پیرامون کمیسیون تشکیل اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث گفت: تشکیل ما نه تنها کافی نیست بلکه ما نیازمند هستیم که تشکیلات اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث را وسیعتر سازیم اکنون ما در سطح هر ولایت هفت یا هشت تن کارمندان داریم که حداقل سه تن کارمند خدماتی و باقی چهار یا پنج تن مامورین هستند که توانمندی رسیدگی به تمام حوادث طبیعی و جنگی را ندارند ما از جامعه مدنی و موسسات خیریه که به ارتباط حوادث طبیعی کار می کنند استفاده کردیم اما به واقعیت به سطح ولسوالی ها ما حضور نداریم و تازمانی که ما به سطح ولسوالی ها حضور نداشته باشیم رسیدگی به حوادث و کمک رسانی به دهات افغانستان کاری است بسیار دشوار.

پرسش: بزرگترین چالش که فرا روی اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث قرار دارد چه بوده است؟

پاسخ: بزرگترین چالش که ما به آن مواجه هستیم موضوع کمبود تشکیل است و تا زمانی که ما به سطح ولسوالی ها حضور پیدا نکنیم و دهات افغانستان را تحت پوشش قرار ندهیم رسیدگی به حوادث کاری خیلی دشوار است هدف کلی ما این است مردمان که آگاهی دارند آنها را ما خود کفا سازیم تا آنها بتوانند نقاط آسیب پذیر را عاری از آسیب بسازند.

وی در مورد بیجا شده های داخلی گفت: خانواده هایی که از اثر جنگ های داخلی بیجا شده  اند، ما طی ۷۲ ساعت اول آنانرا غذای گرم میدهیم    و حتا بعضاً تا یک هفته و دوهفته هم مواد غذایی و غیر غذایی و خیمه به عنوان سرپناه موقت توزیع کردیم که همه این رسیدگی ها به کمک های وزارت عودت مهاجرین و موسسات کمک رسان صورت گرفته است باید گفت که جمعیت افغانی سره میاشت یا حلال احمر افغانی مناطقی که نا امن است وجنگ جریان میداشته باشد مواد غذایی وغیر غذایی را توسط پرسونل خویش به خانواده های بیجا شده ها و آسیب دیده های حوادث طبیعی می رساند.

الحاج محمد اسلم سیاس پیرامون پلان های اداره شان گفت: تدابیر در قسمت کاهش خطرات و رسیدگی به حوادث در سه بخش در نظر گرفتیم:

تدابیر عاجل یکمقدار مواد غذایی و غیر غذایی را به سطح ولایات و ولسوالی های آسیب پذیر در موقع بروز حادثه و نیازمندی کمک برسد. 

اختر محمد اکاخیل

ممکن است شما دوست داشته باشید