روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

اقراء برنامه یی که کودکان را  از خانه به مکتب  می کشاند

 مردم خوست  دریک  حرکت  همگانی برنامه یی را  زیر نام (اقراء) روی دست  گرفته اند که درچوکات آن کودکانی که ازمکتب  به دور اند ، را ه مکتب را  در پیش خواهند گرفت .

درافغانستان حدود  چهار میلیون  کودکی  که هفتاد فیصد آن را دختران  تشکیل می دهند از رفتن به مکتب  محروم  اند .

 دلایل متعدد وجود دارد که مانع حضور حدود  چهار ملیون کودک در صنف درسی  می شود. درگام نخست معضل امنیت است  که کودکان زیادی  را درافغانستان از رفتن  به مکتب  محروم کرده است ٬ مشکل بعدی دید سنتی  در میان مردم  است که  به صورت قطع ٬دختران  ا زرفتن  به مکتب محروم می شوند  ویا  اجازه دروس  تا صنوف ابتدایی  را می‌دهند، معضل  دیگر مسایل  اقتصادی  ودرحالاتی هم  کمبود  مکتب  ودوری مکتب  از خانه ومحل زیست  خانواده است که نمی گذارند  تا  کودکان به مکتب  بروند .

درولایت های جنوب به شمول  خوست ، بیشتر  دید اجتماعی مانع تحصیل  دختران  درمکاتب می شود  مگر علمای دینی ، فعالان مدنی  ومدافعان حقوق  بشری دریک  بسیج همگانی ، سنت شکنی  کردند  و برنامه یی را زیرنام اقراء روی دست گرفتند  که خانه  به خانه تطبیق و زمینه  سازی می‌شود تا  کودکانی  که از رفتن  به مکتب  باز مانده اند  به صنف  درسی  حاضر شوند.

شماری  از کارشناسان عرصه  آموزش و پرورش  می گویند که درکنار نگرانی های امنیتی، مشکلات وسنت  های اجتماعی، کمبود معلم  مسلکی، کمبود   کتب  ومواد درسی ، کمبود مکتب ، مشکلات دوری راه هم باعث شده  تا جمعیت چند میلیونی  از کودکان افغان از رفتن به مکتب  بازمانند .

 این آگاهان می گویند که کمبود  آموزگار ، به خصوص آموزگاران درروستا ها و قریه ها باعث شده است تا مردم  نگذارند که دختران شان  به مکتب  بروند  زیرا خانواده ها حاضر نیستند که اموردرسی  دختران  از سوی  آموزگاران مرد به پیش  برده شود  رفع این  مشکل  وابسته  به  مسئولان  معارف  درمرکز و ولایت ها است.

 در کنار آن رسیدگی به این گونه مشکلات به همکاری  مردم نیز وابسته است.

 آنچه  رامردم  خوست  انجام  دادند می تواند یک الگو ویک کار نمونه برای  ولایت های دیگر باشد  که  معضل مخالفت با آموزش دختران درآن  ساحات وجود دارد .  خوشبختانه درشمار  زیادی از ولایت  ها ، مردم با ایجاد شورا های  حمایت  از معارف به دفاع  از معارف پرداخته  اند مگر برنامه خانه به خانه غرض تثبیت کودکانی که به مکتب  نمی روند، یک حرکت  نمونه وتشویق کننده است .

 به باور کارشناسان عرصه آموزش  و پرورش بسیاری از  مشکلاتی که دامنگیر معارف درکشور به خصوص مناطق روستایی  ودور افتاده است مربوط به مسئولان نظام ومسئولان حکومت های محلی است مگر معضل امنیت مربوط به طالبان می شود.

این گروه عامل اصلی مسدود شدن بسیاری از مکاتب درکشور است  یا مکاتب را به دلیل ناامنی بسته اند  یا هم ازآن سنگر وموضع ساخته اند  ویا هم صریحأ دختران  را به این دلیل  که گویا دراسلام برای دختران درس خواندن جایز نیست  از درس وتعلیم  با زمی‌دارند  خوب به یاد داریم که باری طالبان درولسوالی  چرخ ولایت لوگر به انتقام قتل  یک  قوماندان شان سی مکتب را بستند  و  اضافه  از یازده هزار دانش آموز را از رفتن به مکتب  بازداشتند.

درکندز٬ تهدید وجنگ طالبان باعث شده  است تا نیمی  از پنجصد مکتب این ولایت  یا به صورت کل  مسدود باشد  ویا  امور آموزش  درآنها مختل ومقطعی باشد.

 چنین مشکلات درفراه ، شیندندهرات ، ننگرهار ، هلمند ،زابل ، غزنی ، وجاهای دیگر نیز محسوس است واین  می رساند  که طالبان به گونه عمدی وقصدی  با معارف دشمنی  می کنند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید