روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

اقتصاددانان: ارسال بخشی از دارایی های مسدود شده افغانستان به بانک سویس، باعث بحران اقتصادی می شود

تصمیم بانک مرکزی امریکا مبنی بر ارسال ۳.۵ میلیارد دالر از سرمایه مسدود شده افغانستان به بانک سویس جهت سرمایه گذاری در بخش انکشافی، واکنش های گسترده ای را برانگیخته است.

اقتصاددانان نگرانند که توزیع این پول به اعتبار بین المللی د افغانستان بانک لطمه وارد می کند و بحران مالی را افزایش می دهد.

نورالله عزیز کارشناس مسائل اقتصادی می گوید:« ذخایر نقدی یک کشور قدرت اقتصادی آن را نشان می دهد. بر این اساس بانک مرکزی می تواند سیاست پولی خود را که به حفظ ارزش پول کمک می کند یا نظارت بر عملکرد بانک های خصوصی، کمک به آنها و یا به طور کلی حفظ وضعیت اقتصادی یک کشور را اجرا کند.بنابراین این پول که به بانک سویس منتقل می شود، لازم است که واضح شود  این پول بر اساس کدام شرایط در آن بانک ها نگهداری میشود.»

به گفته کارشناسان اقتصادی، تنها د افغانستان بانک بر این دارایی صلاحیت دارد و این نوع بی توجهی و خرج کردن به بانک های افغانستان آسیب می رساند و ممکن است باعث بی ثباتی پول افغانی شود.

میرویس حاجی زاده، کارشناس مسائل اقتصادی می گوید:« این پول افغانستان است که ۹.۶ میلیارد دالر است، این سرمایه افغانستان، پول ملت و پول سکتور خصوصی است. امید ما این است که امریکا تصمیم خود را برای انتقال میلیاردها دالر به یک بانک سویس و نگه داشتن آن  در آنجا و از آدرس آن بانک به افغانستان بیاید، به نظر من باید از دو سه دست صرف نظر کنند، این پول پول افغان هاست.»

اولین بار و اکنون این تصمیم ایالات متحده امریکا در مورد دارایی های مسدود شده افغانستان با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.

د افغانستان بانک، وزارت امور خارجه ا.ا.ا و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور این تصمیم را برخلاف تمام اصول بین المللی و غیرقابل قبول خوانده و هشدار داده اند که اجازه نخواهند داد که دارایی های مسدود شده افغانستان به دیگران منتقل شود و از طریق پروژه ها مصرف شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید