روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

افغان‌ها: ایتلاف جهانی حمایت از رسانه‌ها در باره حذف افغانستان تجدید نظر کند

شبیر احمد

ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها، اخیراً افغانستان را از فهرست کشورهای حمایت از رسانه ها حذف نموده اند که این کار از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان مورد نکوهش قرارگرفته است. مفتی عبدالمتین قانع، مشاور وسخنگوی وزارت اطلاعات وفرهنگ در رابطه به حذف عضویت افغانستان از ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها واکنش نشان داده می گویند: این وزارت با در نظرداشت ارزش های اسلامی و ملی خویش متعهد به آزادی بیان و حمایت کامل از رسانه های همگانی و دسترسی به اطلاعات است. وزارت اطلاعات و فرهنگ این اقدام یک جانبه را نکوهش کرده و آن را بی خبری از واقعیت های عینی جامعه  می داند.

قانع افزود: جامعه جهانی باید واقعیتهای عینی افغانستان را درک نموده، حقایق را انعکاس داده و از فعالیت گسترده رسانه ها، ازادی بیان و همچنان از دسترسی رسانه ها آگاه شوند. در واکنش با حذف عضویت افغانستان از ایتلاف جهانی رسانه ها در کشور، مردم و به خصوص ژورنالیستان و دست اندرکاران رسانه ها گفته اند، ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها برعلاوه اینکه به حق رسانه های موجود در کشور یک جفای بزرگ را انجام داده اند که واقعیت های عینی رسانه ای در کشور ما را نیز درک نکرده است در جریان حاکمیت امارت اسلامی که بیشتر از یک سال از آن می گذرد تمامی رسانه ها در کشور فعال بوده، هیچ نوع محدودیت بالای آزادی آنها صورت نگرفته، همه رسانه های تصویری، چاپی و شنیداری بدون هیچ نوع ممانعتی به کار و فعالیت خویش ادامه داده اند. برای انعکاس واقعیت های جامعه بطور ۲۴ ساعت در خدمت مردم قرار دارند. اینکه چه گونه، به چه منظور، به دستور کدام کشورو برای تعقیب  چه اهدافی  عضویت افغانستان را از ایتلاف جهانی حمایت  از رسانه ها ملغا کرده اند یک جنایت نابخشودنی است.

 این کار درحالی صورت می گیرد که همه رسانه های خصوصی و دولتی درکار اطلاع رسانی شان به مردم برای بیان واقعیت های گذشته و حال نشرات دارند وهیچ مقام امارت اسلامی افغانستان سد راه رسانه ها قرار نگرفته است. بلکه مسئولین وزارت اطلاعات و فرهنگ در پی حمایت و آزادی بیان و ادامه کار رسانه ها در کشور قرار داشته است، الحمدالله امروز در کشور ما آزادی بیان به طور کامل وجود دارد، آزادی رسانه ها هم مطابق به منشور و پالیسی شان از پشتیبانی محکمی مئسولین حکومت برخوردار می باشد.

 حکومت برای تاًمین امنیت رسانه ها از تمام امکانات که در دست دارد استفاده می کند. طی بیست سال گذشته مردم شاهد کار رسانه ها و خبرنگاران بوده اند که در بین جاده ها و محافل مقامات ارشد حکومتی چه گونه با خبرنگاران و ژورنالیستان برخورد صورت می گرفت.

 ده ها ژورنالیست درمحل های عام توسط نیروهای امنیتی و حتا خود مقامات مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند. هیچ گاهی کمیسیون حمایت از رسانه ها کسانی را که به خبرنگاران و کارمند رسانه ها توهین نموده و آنها را در بند کشیده واکنش نشان ندادند.  اما امروز الحمد الله تمامی دست اندرکاران رسانه ها چه درمرکز و چه در ولایات مورد حمایت و نوازش قرار دارند و تمام امکانات امنیتی نیزدراختیارشان قرارداده شده است که چنین کاری را طی بیست سال حکومت گذشته شاهد نبودیم.

 دررابطه به حذف عضویت افغانستان ازایتلاف جهانی  حمایت از رسانه ها، مجید عادل پور، کارمند یکی ازرسانه ها چنین می گوید: ملغا کردن عضویت افغانستان ازایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها کاریست ناشایسته و ناعقلانه، غیرمنطقی و خلاف تمام موازین حقوق انسانی اتباع یک کشورمی باشد و آنرا محکوم می نماییم و از این سازمان خواهان تجدید نظر در این باره می باشیم، سازمان ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها واقعیت های عینی جامعه ما را مد نظر نگرفته، درحالیکه امارت اسلامی افغانستان طی یک سال و نیم، همواره تلاش نموده تا رسانههای کشور را از هر لحاظ حمایت و پشتیبانی نماید، اگر حمایت و پشتیبانی دولت از رسانه ها در کشور وجود نمی داشت امروز ما دیگر شاهد نشرات این قدر رسانه های تصویری، شنیداری و چاپی نمی بودیم.

 بناً خواست و توقع ما از سازمان های مدافع از رسانهها و سازمان ملل متحد این است تا با استفاده ازنفوذ بین المللی اش بالای ادارۀ ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها فشار وارد نمایند تا درقسمت حذف نام افغانستان تجدید نظر نموده و از ملت افغانستان پوزش بخواهد.

یما بی نوا ژورنالیست آزاد، عملکرد ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها را که نام افغانستان را از عضویت آن سازمان حذف نموده را نکوهش کرده و یک ضربه بزرگ بر روابط این سازمان با رسانه های افغانستان خواند. ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها بدون در نظرداشت واقعیت های عینی جامعه افغانان را نادیده گرفته و خلاف تمام موازین حقوقی وقانونی، نام افغانستان را ازعضویت این سازمان حذف نموده اند در حال که امارت اسلامی افغانستان همیشه حامی و طرف دار رسانه ها در کشور می باشند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید