روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

افغانستان قرارداد ۱۰ ساله واردات برق را با ازبیکستان امضا کرد

شرکت برق افغانستان می‌گوید که افغانستان قرارداد ده ساله واردات برق را با ازبیکستان امضا کرده است که “تاریخ افغانستان نخستین گام مهم در عرصه خرید انرژی برق” شمرده می‌شود.

یک هیات از مقام‌های افغان در نخستین نشست وزیران انرژی سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقوی آسیا در تاشکند اشتراک کرده و این قرارداد را در حاشیه این نشست با مقام‌های ازبیکستانی به امضا رسانده اند.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برق افغانستان (برشنا) روز یک شنبه ۲۲ سپتامبر (۳۱ سنبله) به صدای امریکا گفت با قراداد ده ساله واردات انرژی برق، نرخ فی کیلوات برق وراداتی از آن کشور مطابق “زمان و شرایط” تعیین خواهد شد.

آقای توحیدی افزود: “در کنار این، سرپرست وزارت مالیه و رئیس عمومی برق افغانستان با رئیس انرژی ترکمنستان دیدار کرده و در بخش همسان‌سازی “سنکرونایزیشن” شبکه های برق با کشورهای آسیای مرکزی (ترکمنستان – ازبیکستان) نیز تفاهم صورت گرفت که افغانستان از این بابت سالانه ۶۰۰ میلیون دالر را پس انداز می‌نماید.”

به گفته آقای توحیدی با امضای این تفاهم‌نامه، “افغانستان به چهار راه انتقال انرژی برق” مبدل خواهد شد.

براساس معلومات شرکت برق افغانستان، این کشور اکنون ۳۰۰ میگاوات برق از ازبیکستان وارد می‌کند.

افغانستان حدود ۷۰ درصد برق مورد نیاز خود را از ازبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد می‌کند و هچنان نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیازش را از تولیدات داخلی تامین می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید