روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

افغانستان از حریم خود دفاع می کند !

 

تمام هموطنان و جهانیان در جریان استند که پاکستان حریم هوایی افغانستان را نقض کرده و طیاره های پاکستان در قسمت خط مرزی افغانستان ـ پاکستان «داخل افغانستان» خانه های مسکونی، مهاجرین و مردم بی دفاع را بمباران نموده و تعدادی را شهید و زخمی نموده است.

در پیوند به این قضیه مولوی امیر خان متقی وزویر خارجه امارت اسلامی افغانستان در حالی‌که ملاشیرین آخوند معاون وزارت دفاع امارت اسلامی نیز حضور داشت، منصوراحمدخان سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار نموده و حملات و تخطی نیروهای هوایی پاکستان در خاک افغانستان را تقبیح کرد و خواهان جلوگیری چنین واقعات شد.

وزارت خارجه کشور در این نشست، اعتراض نامه‌ی خود را نیز به سفیر پاکستان سپرد که باید به مقامات بلندپایه‌ی پاکستان برساند.

مولوی امیر خان متقی وزیر خارجه کشور گفت که چنین حملات نظامی، روابط دو کشور همسایه را تیره می سازد و زمینه را برای مداخله کشور های بدخواه، مساعد می نماید.

در مورد این حملات، مولوی ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان نیز عکس العمل جدی نشان داد و تکرار و پیامد چنین حملات و تخطی ها را ناگوار و زشت برای روابط دو کشور توصیف نمود.

وی، بر پاکستان صدا کرد که حوصله‌ی افغان ها را با چنین عملکردها به آزمایش نگیرد و از تکرار آن جلوگیری به عمل آورد.

باید گفت که افغانستان یک کشور مستقل و آزاد است و امارت اسلامی دفاع از تمامیت ارضی را مسئولیت ایمانی و وجدانی و پاسداری از خاک و خطه‌ی خود را یک وجیبه ملی میداند.

ملت مجاهد و شهیدپرور افغانستان در درازنای تاریخ برای متجاوزین، با مشت آهننین پاسخ داده است و در راه عزت، آزادی و دفاع از خاک و نوامیس ملی، قربانی های بی شماری را تقدیم کرده است.

تجاوز، تجاوز است ولوکه هرکشوری باشد حق تخطی نظامی و تجاوز را در حیطه‌ی کشور دیگری ندارد و باید مراودیده های همسایه گی و دیگر مسایل جداً رعایت شود و هیچ کشوری بر طبل تیره شدن اوضاع روابط دوکشور، نکوبد.

افغانستان اگرچه تجربه های تلخی را از جنگ و ویرانی سپری کرده است، اما غریزه‌ی غیرت این ملت سلحشور هنوز قوی‌تر از تمام ملت های جهان است و برای دفاع از خاک خود به هیچ قدرت و نیرویی، تن نمی‌دهد.

شکست انگلیس، روس و امریکا خود گواهی میدهد که افغان‌ها در برابر متجاوزین حساس استند و برای پاسداری از خاک و ناموس خویش آماده‌ی هرگونه‌ قربانی و فداکاری می باشند.

افغانستان را هیچ کشوری باید دست کم نگیرد، چون کشورهایی که افغانستان را با دیده تحقیرآمیز نگریسته اند و با سلاح‌های مدرن، طیارات بم‌افگن و کروزهای بنیان‌برانداز در این کشور هجوم آورده اند، بالآخره به شکست فاحش و تاریخی مواجه شده اند و با سرافگنده‌گی تمام این خاک طاغوت‌شکن را ترک گفته اند.

این شکست‌ها، برای مستکبران به بهای آبروریزی جهانی تمام شده است و در هرجای جهان ابهت، هیبت و هیمنت شان را از دست داده اند.

بناءً، بر دیگر کشورها نیز لازم است که افغانستان را دست کم نگیرند و با عزم آهنین و اتحاد فولادین این ملت بزرگ و مجاهد مواجه نشوند، ورنه دود از دمار هر متجاوز خواهد برآمد و روزگار تلخ شکست را چون دیگر متجاوزین تجربه خواهد کرد.

پس بر هردو کشور لازم است که روابط دوستانه داشته باشند و به حریم، جغرافیا و حاکمیت یگدیگر احترام بگذارند و با بهانه های واهی و بی اساس روابط دو کشور را مختل نسازند و شیشه‌ی همسویی و روابط نیک همسایه‌داری دو ملت باهم برادر را مخدوش و خط خطی نکنند.

موقف امارت اسلامی ثابت است، نمی گذارد که هیچ گروه مخلّی ازاین خاک برای اخلال کشورهای همسایه و کشورهای دور و نزدیک فعالیت کند و امنیت ملی کشورها را تهدید نماید.

بنابراین متقابلاً افغانستان از تمام کشورها چه همسایه و چه غیرهمسایه می‌خواهد که تمام نزاکت و تعاملات همسایه‌داری را رعایت کنند و بر آتش تشنجات، هیزم فراهم نکرده، بر حبل المتینِ روابط دوستانه بیشتر از پیش، چنگ بزنند.

چون دامن زدن بر آتش تنش، تشنج و حملات نظامی به نفع هیچ کشوری نیست و از هر لحاظ برای کشورها زیان‌بار خواهد بود و همجنان افغانستان، مجبور و مکلف است که تجاوز، تخطی و حملات دیگران را بی پاسخ نگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید