روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

افغانان صلح با وقار، دایمی و عادلانه می خواهند

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می گوید که آلمان و قطر  روی میزبانی گفتگوهای بین الافغانی به روز یک شنبه و دوشنبه هفته آینده، توافق کرده اند.

زلمی خلیلزاد در تویتر خود نوشته است که این گفتگوها یک عنصر مهم چهارچوب صلح است- ضمانت در راستای مبارزه با هراس افگنی از سوی طالبان- خروج نیروهای خارجی از افغانستان- برقراری آتش بس و گفتگوی بین الافغانی.

هرچند خلیلزاد گفته است که طالبان را با آغاز مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان تشویق کرده، اما سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که این گروه با حکومت افغانستان گفتگو نخواهد کرد، همچنان این مقام گروه طالبان در تویترش نگاشته است، در شرایطی که جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حضور ناظران بین المللی تعیین شود، گفتگوها با جانب افغانان آغاز خواهد گردید.

طوری که دیده می شود با سپری شدن چندین دور مذاکرات، هنوزهم فضای اعتماد، چنانیکه انتظار می رود، میان هیئت مذاکره کننده به وجود نیامده است، اگر این روند از آغاز تا اکنون بررسی و دنبال شود بر می گردد به نقطه صفری، از اینرو دیدگاه حکومت افغانستان برحق است که همواره بر مذاکرات بین الافغانی به رهبری و مدیریت افغانان تأکید دارد.

روی این اساس طالبان باید بدانند که یکی از  آرزوهای دیرینه مردم و حکومت افغانستان برقراری صلح و ثبات دایمی در این کشور است، صلحی که در آن عزت و وقار تمام اقشار جامعه حفظ و زمینه خروج نیروهای ائتلاف ضد تروریزم، در آن مساعد گردد، همچنان افغانستان نیز از بار دوش جامعه جهانی رها و به پای خود بایستد، اما صلحی که در آن دستاوردهای هجده سال پسین به معامله گرفته شود، آنرا نمی پذیرند.

گفتنیست همزمان با سپری شدن هفت دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان، همچنان اعلام میزبانی گفتگوهای صلح از جانب آلمان و قطر، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در مصاحبه یی با شبکه خبری فاکس تأکید نموده که قصد دارد نظامیان امریکایی را از افغانستان خارج سازد، اما از این نگران است که بدون حضور نظامی کشورش، افغانستان به پایگاه برای حملات تروریستی علیه امریکا تبدیل خواهد شد.

آگاهان امور سیاسی به این باور اند که جنگ طالبان به خاطر خروج امریکا از افغانستان است و یا ادامه حضور این کشور در افغانستان، موضوعی که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد، اما این را نباید از یاد برد که اظهارات اخیر رئیس جمهور امریکا، احتمالاً ربطی بر حمله اخیر کابل و قندهار خواهد داشت.

به هر صورت حالا که آرزوی  مردم افغانستان برقراری صلح سراسری و دایمی در کشور است  بایست هیئت مذاکره کننده، قانون اساسی، مسایل حقوق بشری و آزادی بیان، همچنان حفظ نیروهای مسلح کشور را در این روند، خط قرمز بداند، زیرا رئیس جمهور غنی به خاطر ایجاد اعتماد و حسن نیت میان طرف های درگیر علاوه بر بسته پیشنهادی صلح و اعلام آتش بس یکطرفه در روزهای ملی و مذهبی همواره زندانیان این گروه را از بند رها کرده، اما این طالبان بودند که به جنگ و خشونت تأکید دارند و مذاکرات مستقیم با حکومت را رد می نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید