روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

افزایش خشونت ها کار را به جای نمی رساند

شورای امنیت ملی افغانستان از رهایی ۵۵۰ زندانی طالب از زندان های حکومت افغانستان خبر داده و تأکید نموده است که این افراد از زمان صدور فرمان رئیس جمهور غنی به این سو از بند رها شده اند.
به اساس خبرنامه شورای امنیت ملی این افراد با در نظر داشت سن، وضعیت صحی و مدت باقی مانده حبس شان به هدف مبارزه مؤثر علیه ویروس کرونا و به نیت پیشرفت روند صلح، آزاد شده اند.
روند رهایی زندانیان طالب در حالی جریان دارد که به اساس گزارش ها، خشونت ها در ولایت های بادغیس، کندز، تخار، نیمروز، فاریاب، میدان وردگ، سرپل، لوگر، سمنگان، ارزگان، بلخ، غزنی، کندهار و زابل بالا گرفته و جناح های درگیر در این ولایت ها، متحمل خسارات جانی شده اند.
هرچند وزارت دفاع ملی تصریح نموده که گروه طالبان در یک هفته گذشته در نقاط مختلف کشور، حملات خود را در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بیشتر ساخته اند و نیروهای امنیتی در چارچوب دفاع فعال، حملات شانرا دفع کرده و تلفات سنگینی را نیز به دشمن وارد نموده اند، اما آگاهان امور سیاسی از سرگیری و شدت خشونت ها از سوی طالبان را ناشی از کشمش های سیاسی در میان سیاسیون کشور می دانند و تأکید دارند که ادامه این وضعیت تاثیر سوء بر نیروهای امنیتی ما و سبب بلند رفتن روحیه دشمن گردیده است.
همزمان با افزایش خشونت ها از سوی طالبان، رئیس جمهور غنی روز پنجشنبه گذشته در پیامی به مناسبت ماه مبارک رمضان از طالبان خواست که از خشونت ها دست بردارند و به یک آتش بس توافق کنند، اما ساعات پس از نشر این پیام، طالبان این خواست را رد کردند و علت آنرا کم توجهی به عملی شدن توافقنامه صلح خواندند.
طالبان درحالی خواست مردم و حکومت افغانستان را به خاطر آتش بس و کاهش خشونت ها رد می کنند که روند رهایی زندانیان طالب از زندان های حکومت افغانستان مرحله وار جریان دارد، اما این طالبان اند که هیچگاهی به اعتقادات دینی و خواست مردم افغانستان تمکین نکرده و صرف در پی اهداف حامیان شان هستند.
از اینرو کشورهای تسهیل کنند صلح به ویژه ایالات متحده امریکا که اخیراً توافقنامه صلح را با گروه طالبان به امضا رسانیده و یکی از بندهای این توافقنامه نیز کاهش خشونت ها است، مکلف است تا افزایش خشونت ها در افغانستان را جدی بگیرند و با وارد کردن فشار های مضاعف بر طالبان این گروه را وادار سازند تا علاوه بر گفتگوهای صلح به آتش بس سراسری آنهم در ماه مبارک رمضان، تن دهند و بیشتر از این سبب ویرانی کشور، قتل و کشتار فرزندان این سرزمین و زمینه ساز مداخله بیرونی ها در امور داخلی افغانستان نشوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید