روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

اعلامیه مشترک دولت جمهوری اسلامی افغانستان و اتحادیه اروپا

نماینده‌گان اتحادیه اروپا و مقامات دولت جمهوری اسلامی افغانستان روزچهارشنبه در کابل دیدار کردند. در این نشست در مورد تطبیق تعهدات اتحادیه اروپا در عرصه تامین صلح افغانستان که بتاریخ ۲۸ نومبر ۲۰۱۸ در کنفرانس وزرا در جینوا پیرامون افغانستان توسط فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی و نمایندۀ خاص اتحادیۀ اروپا پیشنهاد شده بود، بحث و گفتگو گردید. هر دو طرف اقدامات مشخص را در عرصه تطبیق این تعهدات به بحث گرفتند. 

نشست متذکره که تحت رهبری حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور و رولند کوبیا نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان دایر گردیده بود، بالای پنج موضوع عمده که توسط اتحادیه اروپا در کنفرانس جینیوا پیشنهاد شده بود، بحث صورت گرفت که عبارت اند از: همه شمول ساختن پروسه صلح، اصلاحات به شمول سکتور امنیتی، ادغام مجدد، تجارت و اتصال منطقوی و ایفای نقش منحیث یک ضامن احتمالی در عرصه توافقات صلح در آینده.اعضای این نشست نیز در باره سومین کنفرانس پروسه کابل که در آینده نزدیک برگزار خواهد گردید صحبت کردند و آنرا یک فرصت مهم برای افغانستان دانستند. آنان تاکید ورزیدند که دولت جمهوری اسلامی افغانستان می تواند نقش مرکزی را در پروسه صلح داشته باشد و اجماع منطقوی و ملی را بیشتر تقویت بخشد.

اتحادیه اروپا تاکید ورزید که برای تامین صلح دوامدار در افغانستان از هیچ نوع حمایت دریغ نخواهد کرد و همچنان در هر مرحله‌ی از پروسه و گفتگوهای صلح آماده همکاری می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید