روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

اعتماد متقابل دولت و ملت؛ ضامن امنیت مردم

برگزاری موفقیت آمیز مراسم دهه محرم و عاشورا، در شرایطی که تهدید همه جانبه متوجه عزاداران حسینی بود، دست آوردی بزرگی است که در نتیجه همکاری متقابل دولت و ملت رقم خورد. حضور وسیع مقامات دولتی از جمله رئیس جمهور و معاون دوم ریاست جمهوری، ریاست اجرائیه و دیگر نخبگان در مساجد غرب کابل بیانگر این است که از یک طرف امام حسین و عاشورا عامل وحدت و بهترین الگوی مبارزه با ستم و انحرافات است و از جانب دیگر دشمن در رسیدن به اهداف شوم نفاق قومی- مذهبی و ایجاد فاصله بین دولت و ملت ناکاماست.

مراسم عاشورا نشان داد که ظرفیت مقابله با تروریست‌ها و کشف و خنثی‌سازی طرح‌های شوم آنها وجود دارد و تنها راه موفقیت همکاری و اعتماد متقابل دولت و ملت و بخصوص هماهنگی بخش امنیتی و مردم است. دشمن در کنار حملات بی رحمانه و غیر انسانی بر شهروندان بی گناه در جبهه تبلیغاتی نیز فعال بوده و سخت مترصد است که رابطه حکومت و ملت را به سمت بی اعتمادی، نفرت و تنش ببرد. نقطه مهم این است که کم کاری، سهل انگاری و چه بسا کوتاه فکری برخی مقامات سیاسی- امنیتی و موضع‌گیری نسنجیده برخی نخبگان از آدرس مردم، بسترساز تطبیق نقشه‌ دشمن گردیده فضای بی اعتمادی و سوء ظن بین حکومت و مردم را تشدید می‌کند. به عنوان مثال اگر مقامات میانی و مسئولان اجرایی در تطبیق دیدگاه‌های رئیس جمهور و حکومت مبنی بر تقسیم کابل به چهار زون امنیتی، قرار دادن غرب کابل و مشخصا دشت برچی در یک زوج امنیتی خاص، ایجاد یک معاونت در قوماندانی امنیه کابل، افزایش تجهیزات، نیرو و گستره استخباراتی در این ساحه، غفلت و تعلل کنند، طبیعی است که موج نارضایتی افزایش پیدا کرده و دشمن به اهداف خود نزدیک می‌شود.

هم‌چنان شایسته است که دلسوزان و نویسندگان ما با درک شرایط، محدودیت‌ها و توجه به ابعاد چند جانبه نقشه‌های دشمن، با خودزنی، تخریب و فربه سازی تئور توطئه آب در آسیاب دشمن نریزند. نقد منصفانه و مبتنی بر اطلاعات دقیق موجب اصلاح و تقویت نظام سیاسی و جامعه می‌گردد، اما نفرت پراکنی، شایعه‌سازی و تخریب همدیگر، قطعا جز کمکی به تحقق اهداف دشمن نتیجه دیگری در پی نخواهد
داشت
.

در حالی که تهدید هم‌چنان متوجه مردم ما است و رسالت یکایک ما در هر سطح و موقعیتی که قرار داریم کمک به بهبود امنیت است. انتظار می‌ رود در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نکنیم. یقینا مهمترین عامل موفقیت تداوم همان همکاری متقابل و افزایش اعتماد حکومت و مردم است. تلاش‌های مجدانه، مداوم، سنجیده و بی هیاهوی استاد دانش به عنوان محور دارای ریشه در بطن جامعه و تحصیل کردگان و دارای اعتبار و وجاهت ملی، در همین راستا قرار دارد. تدبیر ایشان بی شک از عوامل اصلی همسویی دولت و ملت در این مقطع به شمار می‌رود. پیگیری مستمر و راهبردی مطالبات مردم از درون ساختار سیاسی و قدرت و ایجاد چتر سیاسی- اجتماعی فرا سمتی، فرا جناحی و فرا سلیقه‌ای الگوی جدیدی از کنش سیاسی است که استاد دانش آنرا اجرا و تعقیب می‌کند. الگوی که با توجه شکل‌گیری نظام سیاسی متفاوت، تغییر بافتار اجتماعی، افزایش سطح سواد، تغییر قواعد بازی ضرورت انکار ناپذیر دارد و نیازمند تقویت بیش از پیش است.

محمد قاسم عرفانی/ مشاور معاون دوم ریاست جمهوری

ممکن است شما دوست داشته باشید