روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

استفاده اعظمی افغانستان از نیروگاه برق تاجکستان

اخیراً تاجکستان بزرگترین نیروگاه برق خویش را که نخستین توربین آن بر روی بلند ترین سد آبی جهان به ارتفاع ۳۳۵ متر، نصب شده افتتاح نمود.

مراسم بزرگی، با اشتراک نمایندگان شماری از کشورهای خارجی به شمول معاون رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، معاون وزیر انرژی روسیه، وزیر انرژی ازبکستان معاون رئیس بانک جهانی و سفیران کشورهای خارجی مقیم این کشور برگزار شد.

این پروژه در شهر راغون در ۱۱۰ کیلومتری شهر دوشنبه پایتخت، افتتاح شد که در ۲۷ سال استقلال این کشور بزرگترین پروژهاقتصادی با مصرف حدود چهار میلیارد دالر امریکایی بوده که میتواند این کشور را به یکی از مهمترین تولید کنندگان برق درین منطقه مبدل نماید.

بر مبنایی گزارش ها، این نیروگاه که بالای رود وخش ساخته شده، دارای شش توربین خواهد بود که ظرفیت تولید برق سالانه آن ۳۶۰۰ میگاوات براورد شده است که تقریباً معادل مجموع برقی است که هر سال در نیروگاههای تاجکستان تولید میشود.

داکتر شمس الحق آریان فر رئیس پیشین روزنامه های دولتی در گفتگو با انیس گفت تحلیگران افغان به این باورند که این نیروگاه در صورتیکه مؤفقانه به پایه اکمال برسد  دوبرابر به سود افغانستان خواهد بود، زیرا این کشور می‎تواند هم مستقیماً نیروی برق ازین کشور همسایه، وارد نماید و هم از منابع ترانزیت آن به کشورهای چون پاکستان و هندوستان و سایر کشور های نیاز مند برق، از طریق خاک افغانستان، استفاده نماید.

به باور وی، کشور جنگ زده و محاط به خشکه افغانستان به خوبی می تواند ده ها دستگاه و فابریکه های الکترونیک را با استفاده از نیروی برق ارزان وارداتی ازین کشور فعال ساخته و برای هزاران تن شغل ایجاد کند.   حین افتتاح این نیروگاه، رئیس جمهوری تاجکستان در مراسم با شکوهی با اشتراک هزاران شهروند تاجک و مهمانان خارجی بر فراز کوههای پامیر  با فشار دادن دکمه بزرگی به صورت نمادین، آغاز کار نخستین توربین این بزرگترین پروژه برق آبی را رقم زد.

هرچند، دولت تاجکستان از سال۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ خواست سرمایهگذاری خارجی را برای تکمیل این طرح جلب کند، اما سازمانهای مالی بینالمللی و کشورهای خارجی از سرمایه گذاری دراین  طرح امتناع ورزیدند.

در سال ۲۰۰۸، این کشور با سرمایه خود ساخت نیروگاه “راغون” را دوباره آغاز کرد و دولت از فروش سهام این نیروگاه نزدیک به دوصد میلیون دالر به دست آورد و علاوه بران، همه ساله دهها میلیون دالر از بودجه این کشور به ساخت این نیروگاه اختصاص یافت.

توربین دوم این نیروگاه بهار آینده راهاندازی خواهد شد. تاجکستان، با تکمیل ساخت این نیروگاه تا سال ۲۰۲۸، نه تنها نیازهای داخلی خود را مرفوع خواهد ساخت، بلکه به یکی از صادرکنندگان مهم انرژی برق در منطقه تبدیل خواهد شد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید