روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

استاد دانش معاون رئیس جمهور: آیت الله محقق کابلی در شرایط حساس تاریخی طلسم انحصار مرجعیت را شکست

استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر دیروز سه به مناسبت رحلت حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی در مدرسه جامعۀ الاسلام در غرب کابل و دفتر نمایندگی آیت الله محقق کابلی حضور یافته و رحلت آن فقیه مجاهد را به مسؤلان و طلاب مدرسه جامعۀ الاسلام و دفتر نمایندگی وی تسلیت گفت.

معاون دوم رئیس جمهور ضمن ابراز تأسف و تأثر به مناسبت رحلت آیت الله محقق کابلی، فقدان آن عالم وارسته را در جامعه تشیع یک ضایعه جبران ناپذیر خوانده و به روح آن فقیه فقید، اتحاف دعا نمود.

آیت الله محقق کابلی شب سه شنبه به عمر ۹۱ سالگی جهان فانی را وداع گفته و روحش به ملکوت اعلی پیوست.

مدرسه جامعۀ الاسلام در غرب کابل یکی از چندین مراکز دینی و علمی است که سال ها پیش توسط آیت الله محقق کابلی تأسیس شده است. در این مرکز علمی و فرهنگی هزاران تن از طلاب علوم دینی آموزش دیده اند.

دفتر نمایندگی آیت الله محقق کابلی نیز در مدرسه جامعۀ الاسلام در غرب کابل موقعیت دارد.

معاون دوم رئیس جمهور در پیامی که صبح دیروز به مناسبت رحلت آیت الله محقق کابلی منتشر کرده، از وی به عنوان نخستین مرجع تقلید از بین مردم هزاره و شیعیان افغانستان نامبرده و گفته است که آیت الله محقق کابلی در یک مقطع بسیار حساس تاریخی، یک تصمیم بی پیشینه و تاریخی گرفت.

به گفتۀ معاون دوم رئیس جمهور، وی در پاسخ به نیاز و مطالبات مردم و مقتضیات زمان و اصرار و حمایت بی‌دریغ رهبر شهید استاد مزاری و سایر علما و شخصیت های سیاسی و دینی کشور، در عرصه اجتهاد و فقاهت قد برافراشت و طلسم انحصار مرجعیت را شکست.

آیت الله محقق کابلی در سال ۱۳۰۷ خورشیدی در منطقه ترکمن از مربوطات ولسوالی سرخ پارسای ولایت پروان دیده به جهان گشود و پس از کسب آموزش های ابتدایی، صرف، نحو و فقه را نیز از علمای منطقه آموخت.

وی با ادامه تحصیل و کسب مدارج بالای علمی و فقهی در کشور های عراق و ایران، سرانجام در سال ۱۳۷۳ خورشیدی مرجعیت شیعیان افغانستان را پذیرفت.

در پیام استاد دانش همچنین آمده است که آیت الله محقق کابلی در امر مرجعیت مذهبی و دینی شیعیان به خصوص پیروان مذهب جعفری در افغانستان با صلابت و درایت شایسته، مسؤلیت خویش را به انجام رسانید و اکنون مسئولیت نسل دیگری از طلایه داران فقاهت و اجتهاد است که با ادامه راه وی، این رسالت بزرگ دینی را بر دوش بکشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید