روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

استاد دانش: آزادی بیان در مذاکرات صلح باید تضمین گردد

روز ملی خبرنگار با حضور استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، خبرنگاران و رسانه گران کشور، نمایندگان سفارت ها و نهادهای بین المللی، نهادهای مدنی و رسانه ها دیروز در مرکز رسانه های حکومت تجلیل شد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها با تبریک روز ملی خبرنگار، به خبرنگاران و رسانه گران افغانستان از کابینه حکومت وحدت ملی به خاطر نامگذاری ۲۷ حوت  به عنوان روز ملی خبرنگار در تقویم رسمی کشور قدردانی کرد.

استاد دانش در مورد ضرورت تجلیل از روز خبرنگار گفت که خبرنگاران نماد آگاهی و دانایی و خرد جامعه هستند و باید از مقام و جایگاه آنان تجلیل شود.

وی با تأکید بر حمایت حکومت از آزادی بیان در کشور گفت که آزادی بیان ناشی از کرامت انسانی است و سانسور در حقیقت نفی عقلانیت، استقلال و کرامت انسان است. معاون دوم رئیس جمهور افزودکه اگر آزادی بیان و رسانه های آزاد وجود نداشته باشد، بدان معنا است که آزادی های دیگر هم وجود ندارد. به گفته استاد دانش اگر آزادی بیان نباشد، انتخابات عادلانه و منصفانه و آزادی در رأی دادن و نامزد شدن هم وجود نخواهد داشت.

وی بیان داشت که آزادی بیان نماد وجود دموکراسی و آزادی در جامعه است و نظام های خودکامه به هیچ صورت آزادی را بر نمی تابند و آن را مغایر اقتدار و حاکمیت خود می پندارند.

استاد دانش در خصوص تأثیر آزادی بیان بر حکومت داری خوب گفت که آزادی بیان بهترین راه برای اصلاحات و مبارزه با فساد مقامات حکومتی و عامل جلوگیری از سوء استفاده از قدرت است. وی افزود که آزادی بیان و توسل به استدلال در مقابل توسل به زور و تحمیل نظر قرار دارد. وی تصریح کرد که آزادی بیان باعث زندگی مسالمت آمیز اجتماعی و سانسور باعث بی اعتمادی و درگیری می گردد. وی گفت «هر زمان که در کشور اختناق و استبداد حاکم بوده نه از پیشرفت خبری بوده و نه از صلح و نه از رشد فکری و فرهنگی و احترام به کرامت انسانی و حقوق بشری.» وی بیان داشت که «این چه فضیلتی است که همه صداها را خفه کنیم و فقط یک صدا داشته باشیم و مانند زمان طالبان هر صدا و رسانه دیگر را ضد دیانت و شریعت بپنداریم و به نام دین و یا به نام منافع ملی و یا هر نام و عنوان دیگر، مردم یک کشور همگی لب ها را بدوزند و در باره سرنوشت و محیط زندگی خود ابراز نظر نکنند

به گفته استاد دانش خبرنگاران مبارزان راه آزادی هستند. استاد دانش افراط گرایی، تحجر و تعصب و تروریزم را دشمنان آزادی بیان  و رسانه ها مبارزان خط مقدم خواند و گفت خبرنگاران به عنوان سنگرداران و مبارزان راه آزادی باید احترام گذاشته شوند.

وی افزود که خبرنگاران  نیز باید وضعیت دشوار و مسئولیت سنگین خود را درک کنند. در شرایطی مثل افغانستان خبرنگار مسئولیت دارد که منافع ملی کشور را در نظر بگیرد و از آن جمله در تحکیم وحدت ملی مردم افغانستان نقش فعال خود را ایفا کند.  وی بیان داشت که امروز با موجی از نفرت پراکنی های زبانی و قومی مواجه هستیم و مردم ما سخت نیاز به همگرایی و همدلی دارند و رسانه ها و خبرنگاران ما می توانند در این رابطه نقش بسیار مؤثر داشته باشند.

در این محفل، تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در سخنرانی  خود از تصمیم حکومت افعانستان مبنی بر نامگذاری روز ملی خبرنگار ابراز خرسندی کرد و گفت: سازمان ملل متحد آماده است که همکاری خویش را در زمینه آزادی بیان و خبرنگاران در افغانستان افزایش بدهد.

نماینده سفارت انگلستان  مقیم کابل، نیز به عنوان یکی از سخنرانان این محفل  از نقش معاون دوم ریاست جمهوری در رابطه به آزادی بیان و خبرنگاران به نیکی یاد کرده گفت که نامگذاری این روز بنام خبرنگار پیام خوبی برای دموکراسی در افغانستان می باشد.

سید آقاحسین فاضل سانچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز از تلاش های شخص معاون رئیس جمهور در رابطه به حمایت از آزادی بیان و خبرنگاران ابراز قدردانی کرد و تأکید کرد که تلاش های استاد دانش در کمیته مشترک حکومت و رسانه ها و پشتیبانی همیشگی وی از این صنف بزرگ، همیشه قابل قدر است. وی گفت که حکومت در زمینه دسترسی به اطلاعات، صیانت از حقوق خبرنگاران و آزادی بیان تلاش های چشم گیری انجام داده است که آخرین نمونه آن تصویب روز ۲۷ حوت به عنوان روز ملی خبرنگاران است.

همچنین شفیقه حبیبی گوینده سابق تلویزیون ملی نیز در زمینه آزادی بیان و روز خبرنگاران سخنرانی کرد. وی در بخشی از صحبت‌هایش از تلاش های همیشگی معاون رئیس جمهور در زمینه حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان قدردانی کرد. شفیقه حبیبی همچنین با انتقاد از گفتگوهای صلح گفت که موضوع آزادی بیان باید در صدر گفتگوهای صلح قرار داشته باشد و تأکید کرد که آزادی بیان و حقوق زنان قابل معامله نیست و ما هرگز به عقب برنخواهیم گشت.

در این محفل احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان نیز آمارهای ثبت شده در سال ۱۳۹۷ را مبنی بر خشونت علیه خبرنگاران، با رسانه ها شریک کرد.

برای نخستین بار ۲۷ حوت بعنوان روزملی خبرنگار در کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به تصویب رسید. قابل تذکار است که این موضوع  نخست در کمیته مشترک حکومت و رسانه ها به ریاست استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری مطرح شد و با تأیید این کمیته از سوی استاد دانش به کابینه ارائه شد که در نهایت مورد تصویب قرار گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید