روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

از ماهیت شانگهای برای ایجاد یک آینده مملو از همکاری با هم، استفاده شود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز سه شنبه در بیستمین نشست سران سازمان همکاری های شانگهای که از طریق ویدیوکنفرانس برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
در این نشست برعلاوۀ رئیس جمهور غنی، سران دول و حکومات فدراتیف روسیه، هند، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، اوزبیکستان، تاجیکستان و شماری از کشورهای ناظر این سازمان و سرمنشی سازمان ملل متحد از طریق ویدیوکنفرانس وصل بودند.
ابتدا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که ریاست بیستمین نشست سران سازمان همکاری های شانگهای را به عهده داشت، صحبت نموده، گفت که نشست امسال سران سازمان همکاری های شانگهای در زمانی برگزار می گردد که همه ما از چالش های ویروس کرونا متاثر می باشیم.
وی ضمن اینکه بر همکاری های بیشتر میان کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای در عرصه های تجارتی، صنعتی، نوآوری، تکنالوژی و سکتور انرژی تاکید ورزید، ابراز امیدواری نمود که صلح و ثبات دایمی در افغانستان برقرار شود و همه شاهد افغانستان صلح آمیز و عاری از تروریزم باشند.
رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش در این نشست، از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به خاطر متمرکز ساختن توجه همه روی تقویت و انکشاف بیشتر همکاری‌ها در چارچوب سازمان شانگهای برای غلبه بر شیوع ویروس کرونا و دیگر تهدیدات، ابراز امتنان کرد.
رئیس جمهور گفت: سازمان همکاری های شانگهای یک فرصت بی‌‎پیشینه را برای تسریع روند مبدل شدن اروپا-آسیا به یک براعظم اقتصادی از طریق همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی در اختیار دارد.
رئیس جمهور غنی با اشاره به اهمیت موقعیت افغانستان در قلب آسیا و جاده های مشهور این قاره، گفت که این امر می تواند رفاه و صلح را برای منطقه به ارمغان آورد.
رئیس جمهور تصریح کرد: ما، مردم و حکومت افغانستان، انتخاب کرده‌ایم که بر گذشته غالب شویم. اجماع شما، رهبران گرامی، برای حمایت از تلاش مردم افغانستان به خاطر دستیابی به صلح و رفاه در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی، نه تنها پیامدهای مثبت برای ما فراهم می کند، بلکه برای درک فرصت‌هایی می‌باشد که در اروپا و آسیا وجود دارد.
وی از همکاری کشورهای منطقه و جامعه بین المللی در زمان شیوع ویروس کرونا، ابراز امتنان کرده، گفت که منافع، احترام و اعتماد متقابل ما را قادر می‌سازد که هدف مطلوب افغانستان را که یک افغانستان مستقل، متحد، در صلح و دموکراتیک که توانایی توسعه دستاوردهای ۱۹ سال گذشته را داشته باشد، بدست آوریم.
رئیس جمهور با اشاره بر اینکه ما در میان موج پنجم تروریزم جهانی قرار داریم، گفت: ما آماده هستیم و می توانیم که همکاری خود را با کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای و ناظرین آن در امر مبارزه با تروریزم و مقابله با مواد مخدر گسترش دهیم.
رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد که همکاری دولت با دولت در سطح منطقه‌یی و جهانی یک امر کلیدی در راستای مبارزه با شبکه های تروریستی که در تلاش مختل ساختن صلح، پیشرفت و همکاری ما هستند، می‌باشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه صلح یکی از اولویت های ما است، گفت که به عنوان یک دولت و جامعه، ما تعهد، اشتیاق و شجاعت خود را برای اتخاذ تصامیم دشوار به هدف آغاز مذاکرات با طالبان نشان داده ایم.
وی گفت که متأسفانه، نه تنها کاهش خشونت که وعده شده بود و آتش بس همه‌جانبه تحقق نیافته است، بلکه خشونت به صورت قابل ملاحظه از سوی طالبان تشدید شده است.
رئیس جمهور با توجه به اینکه احترام به حاکمیت و استقلال، یک اصل اساسی در سازمان همکاری های شانگهای می باشد، از کشورهای عضو و ناظر این سازمان خواست تا از یک روند صلح پایدار در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان حمایت نمایند.
رئیس جمهور کشور اضافه کرد که اجماع قدرتمند در چارچوب سازمان همکاری شانگهای ما را قادر خواهد ساخت که روی روند تأمین صلح به توافق برسیم.
رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش خطاب به سران شانگهای گفت که از ماهیت شانگهای برای غالب شدن بر گذشته غم انگیز و ایجاد یک آینده مملو از همکاری با هم استفاده شود.
همچنان در این نشست نارندرا مودی صدراعظم هند نیز سخنرانی نمود و با اشاره براینکه کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای در تمام عرصه ها مشترکات دارند، گفت: من باور دارم که کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای می توانند از بحران ویروس کرونا خود را رهایی بخشند.
وی افزود که هند با کشورهای منطقه مناسبات نزدیک فرهنگی و اقتصادی دارد که مثال عمدۀ آن راه چابهار و دهلیز ترانسپورتی عشق آباد می باشد و این نمایانگر آن است که ما برای اتصال منطقوی ارادۀ قوی داریم.
به همین ترتیب عمران خان صدراعظم پاکستان در سخنرانی اش در این نشست، گفت که افغان ها باید از فرصت تاریخی برای برقراری صلح در کشور شان استفاده کنند. وی افزود که کاهش خشونت برای تقویت این روند مهم می باشد.
همچنان در این نشست رؤسای جمهور قزاقستان، جمهوری مردم چین، قرغیزستان، تاجیکستان و اوزبیکستان در سخنرانی های شان ضمن ابراز امتنان از میزبانی رئیس جمهور روسیه و تبریکی به رئیس جمهور تاجیکستان بخاطر به عهده گرفتن ریاست نشست سال آیندۀ شانگهای، بر همبستگی در راستای مبارزه با ویروس کرونا و همکاری بیشتر کشورهای عضو و ناظر سازمان شانگهای در عرصه های مختلف، تاکید ورزیدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید