روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

از شکل گیری ائتلاف منطقه یی تا صلح در افغانستان!

نشست شش جانبه اوفا در روسیه مجددأ فرصت های خوبی را برای کشور های منطقه و دنیا ایجاد کرده است که علاوه از افغانستان، به فلاح و خیر ملت های ساکن در منطقه نیز مفید و ممد واقع خواهد شد.

بدون شک برخی از کشورهای همسایه از این نشست دارند استفاده خوب میکنند که این بحث، در واقع صداقت و ابتکار حکومت افغانستان را نسبت به برگزاری نشست اوفا به نمایش گذاشته است.

در این نشست شش جانبه، دقیقاً صحبت ها و جدیت مشاور امنیت ملی افغانستان و استقبال اشتراک کنندگان در سطح منطقه از پیشنهادات و طرح حکومت افغانستان حسن نیت حکومت افغانستان نسبت به پیشرفت پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها مواردی بود که کشور های منطقه مشخصاً از آن حمایت و استقبال کردند.

از سویی هم داکتر محب مشاور امنیت ملی افغانستان بنمایندگی از حکومت این کشور در نشست یاد شده، دیدگاه افغانستان را در راستای صلح، امنیت و همکاری های منطقه یی نسبت به هر زمان دیگر واضح و جدی تر بیان نمود و از کشورهای منطقه خواسته تا به جای بحث با گروه های مختلف، با حکومت افغانستان به حیث حکومت و نماینده مردم افغانستان صحبت شود که این مورد نیز بگونه بی پیشینه از سوی نمایندگان کشورهای حاضر در نشست مورد استقبال قرار گرفت.

فضا در نشست شش جانبه اوفا، قطعاً بنفع کشور های منطقه بوده که این ابتکار مجدداً کشور های منطقه را مدیون افغانستان ساخت و مدیریت خوب نشست از سوی حکومت افغانستان نشان داد که افغانستان با توجه به قربانی ها و مبارزات شان در برابر تروریزم میتواند نقش سازنده در همکاری های منطقه ای داشته
 باشد. علی رغم صحبت ها، این پیام از سوی حکومت افغانستان در نشست اوفا ارائه شده که علاوه از استقبال، باعث شکل گیری ائتلاف منطقه یی در قبال افغانستان گردیده و به جهانیان نیز مقبولیت داشته است، «مردم ما در راستای مبارزه با تروریزم نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام‌ منطقه و جهان قربانی میدهند و باید این قربانی به سطح منطقه و جهان مورد شناسایی و وضاحت قرار
 گیرد. »

از جانب دیگر در نشست اوفا داکتر محب با اشاره به اینکه افغانستان از لحاظ امنیت و اقتصاد به سوی خود کفایی
می رود خاطر نشان ساخت که دولت افغانستان با کشورهای منطقه و جهان روابط حسنه دارد و به دولت های عضو شانگهای اطمینان داد که افغانستان از طریق روابط دوجانبه و چند جانبه استوار بر منافع مشترک، آماده هرنوع همکاری در عرصه های مختلف می باشد.

در همین حال مشاورین امنیت ملی روسیه، هند، چین، ایران و پاکستان به نمایندگی از کشورهای شان از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها حمایت کردند و نیز از تداوم همکاری های شان با دولت و مردم افغانستان در عرصه های مختلف اطمینان دادند.

این در حالیست که وزیر خارجه امریکا نیز گفته‌است: «برخی همکاری‌های ما خیلی عالی است، در مورد کوریای شمالی و افغانستان کارهای خوبی را انجام داده‌ایم، بر ضد تروریزم تلاش‌های مشترک کرده‌ایم. این‌ها مسایلی‌اند که همکاری در آن افزایش یافته‌است، می‌دانم که ما چانس آن را داریم تا در مورد امنیت استراتژیک گفتگو کنیم.»

این اظهارت در حالی مطرح می‌شود که دور ششم گفتگوهای صلح میان زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پنج‌شنبه هفته گذشته در دوحه قطر پایان یافت. خلیلزاد و طالبان گفته‌اند که در این دور از گفتگوها به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

روسیه و کشورهای آسیای میانه، نگران قدرت‌گیری گروه داعش در افغانستان نیز هستند.

سنت تیمور

ممکن است شما دوست داشته باشید