روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

توقع مردم ما ازنشست علمای اسلام تأمین صلح درکشور است

قرار است امر روز سه‌شنبه نشستی درباره صلح و ثبات افغانستان به اشتراک ۱۲۰ نماینده از ۳۶ کشور اسلامی در شهر جدۀ عربستان سعودی برگزار شود. سخنگوی شورای عالی صلح درین باره می گوید: این نخستین باری‌ست که یک نشست بزرگ درباره صلح و ثبات افغانستان درعربستان برگزار می‌شود. قراراست روز اول این نشست در شهر جده و روز دوم آن در مکه برگزار گردد. اما گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفته‌اند که این نشست تحت تأثیر مقام‌های آمریکایی و حکومت افغانستان برگزار می‌شود و افراد این گروه در این نشست اشتراک نخواهندکرد.اگر در این نشست عالمان دین جنگ افغانستان را حرام بدانند، گروه طالبان مجبور خواهندشد تا با حکومت افغانستان صلح کنند.  جنگ طولانی و فرسایشی در کشورمردم مارا خسته ساخته است.  در مناطق جنگی کودکان از رفتن به مکتب بازمانده‌اند. بی‏سوادی، بی‌کاری و کجروی اجتماعی در سراسر کشور  همه گیر شده است.

علمای جهان اسلام درین نشست صلح وجنگ در افغانستان را بررسی خواهند کرد. این در حالی است که رهبران سعودی همواره از حامیان مالی وسیاسی طالبان و القاعده درگذشته بوده اند. گروه های مخالف نظام کشور با گرایشات افراط گرایانه مذهبی همواره یکی از ابزارهای استراتیژیک رهبران عربستان در تأمین منافع ریاض بوده و حمایت گسترده مالی شاهزادگان سعودی با پوشش موسسات خیریه از گروه های مخالف نظام افغانستان  در منطقه، بر کسی پوشیده نیست.  اگر عربستان و جهان اسلام مشروعیت دینی جنگ افغانستان را زیر سوال ببرند و علیه آنچه علمای پاکستان فتوا می‌دهند دستور صادر کنند، تاثیر زیادی بر جنگ افغانستان خواهد گذاشت. مفتی های سعودی نیز باید در همین راستا، جنگ افغانستان و حملات انتحاری طالبان را تحریم کنند. مولوی های پاکستانی همواره موافق جنگ در افغانستان بوده اند و تاکید کرده‌اند که مسلمانان باید در برابر نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان بجنگند. موضع گیری ریاض نسبت به جنگ وصلح افغانستان ممکن بتواند دراتخاذتصمیم رهبری جهان اسلام اثرگذارباشد  و قدمی برای تأمین صلح درافغانستان بردارد.  برغم درخواست های مکرر حکومت افغانستان، علمای دینی، و مظاهره های مردمی، و حتی اعضای محلی طالبان؛ رهبران طالب همچنان در مقابل درخواست ها برای تأمین صلح درکشور مقاومت می کنند.

جنگجویان طالب در روزهای آتش‌بس از تمایل خود به پایان جنگ سخن راندند که بدون شک چنین خواستی برای رهبری طالبان که زیر قیمومیت پاکستان قراردارند قابل قبول نیست. از جمله این که موضوع صلح و گفتگوهای سیاسی در میان طالبان جذابیت بیشتری پیدا کرده و ممکن گروهی از این جنگجویان از حضور در میدان نبرد صرف نظر کنند. زیرا گروه طالبان در عمل دیدند که آتش‌بس روحیه‌ صلح‌طلبی را در میان جنگجویان و قوماندانان طالب تقویت کرده می‌تواند. به همین خاطر، رهبران این گروه حملات خود را بالای نیروهای امنیتی کشوردوباره آغاز کردند.  رهبری طالبان موضع مشخصی در مورد صلح داشته و جنگجویان آن از اوامر رهبری خود اطاعت می‌کنند. آن‌ها در مدت آتش‌بس انضباط سیاسی خود را به حکومت نشان دادند.  برخی از جنگجویان طالب به رسانه‌ها گفتند که آن‌ها در ارتباط به آتش‌بس مطیع اوامر رهبری خود استند. این به معنای آن است که با تشدید جنگ حس صلح طلبی که در دوران آتش‌بس در میان طالبان به وجود آمده بود، نابود خواهد شد و کشتن و انتقام‌گیری دو باره به واقعیت نبرد مبدل خواهد گشت.  این درحالیست که در پی آتش‌بس متقابل بین حکومت افغانستان و طالبان در جریان عید فطر درخواست ها از طالبان برای یکجا شدن با پروسه صلح رو به افزایش است.  بتاریخ ۳۱ جوزا، کاروان صلح  از جوانان بیجا شده افغان باشنده خیبر پختونخوا در پاکستان راهپیمایی شان از پشاور به کابل را شروع کردند.آنان از طالبان خواستندکه  جنگ هیچ مشکل را حل نمی کند بیایند وبه تأمین  صلح بپردازند. همچنین  در حدود ۲۰ تن ازخانم ها  بتاریخ ۲۳ جوزا در جلال آباد از میدان مخابرات تاپشتونستان‌ وات راهپیمایی کردند و از طالبان خواستند تا صلح کنند و حمایت شان را از آتش‌بس های اخیر اعلام کردند. گروهی که این فراخوان‌عمومی برای صلح را شروع کرد، حرکت صلح مردم هلمند است که از جوانان و بزرگان لشکرگاه در ولایت هلمند تشکیل شده است. این گروه بتاریخ ۲۳ ثور و بعد از یک تحصن ۵۰ روزه لشکرگاه را ترک کرد  و تمام مسیر را پیاده تا کابل طی نمود تا صلح‎را مطالبه نماید.

 بسم الله وطندوست یک تن ازاعضای کاروان صلح خواهان هلمندی می گوید:  در مسیر مان از هلمند تا کابل با طالبان محلی،‌ در مورد صلح بحث و گفتگو کردیم. آنان خواهان صلح و آتش بس اند و از جنگ خسته شده  دیگر نمی خواهند به جنگ ادامه بدهند. اما رهبران بیگانه طالبان تلاش می کنند که مانع تأمین صلح درکشورشوند. وی گفت ما به اعتراضات برای رسیدن به صلح ادامه خواهیم داد و از دیگر افغان ها می خواهیم که با ما یکجا شوند. همه مردم  و حتی طالبان نیز از جنگ خسته شده اند و علاقه مند پیوستن به پروسه صلح هستند. امکان آن وجود دارد برخی از رهبران و فرماندهان طالبان به خاطر این که خودشان صلاحیت ندارند و وسیله دست بیرونی ها اند، نمی خواهند به صلح بپیوندند. وقت آن رسیده است که مردم طالبان  را وادار کنند که به پروسه صلح پیوسته تا امنیت و صلح  در کشور تأمین گردد. برای رسیدن به صلح  باید مانند جوانان هلمند و کنر به پاخیزند و طالبان را وادار کنند که به صلح بپیوندند و دیگر خون مردم بی گناه را نریزانند. صلح آرزوی هر شهروند کشور است و این هم مسئولیت هر شهروند است که در کنار کاروان صلح بایستند و برای رسیدن به صلح تلاش کنند. وقتی مردم با یکدیگر همصدا شوند و صلح بخواهند، طالبانی را که به صلح نمی پیوندند را به مناطق شان راه ندهند و با دولت همکاری کنند طالبان هیچ جایگاه مردمی نخواهند داشت و ناگزیر می شوند که به صلح روبیاورند.  این درحالیست که رئیس جمهور کشور بتاریخ ۹ سرطان در یک نشست خبری در کابل خطاب به طالبان گفت: بیایید اراده صلح کنید. این فشار خارجی نیست. این خواست علما است. این خواست هر مرد و زن است. علما قرآن را به شما پیش کردند. حالا شما فیصله کنید: یا مردم را می کشید یا به مردم جواب مثبت می دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید