روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کنیم

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی دیروز با عبدالعزیز کامل‌اوف وزیر امورخارجه‌ی جمهوری ازبیکستان دیدار کرد.
در این ملاقات وزیر امورخارجه جمهوری ازبیکستان تشریف‌آوری رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و هیأت همراه ایشان را به جمهوری ازبیکستان خیرمقدم گفت. آقای کامل‌اوف در ادامه‌ی صحبت‌های خود با اعلان حمایت کشورش از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، صلح و ثبات در افغانستان را به نفع صلح، ثبات و توسعه‌ی اقتصادی در منطقه خواند. وزیر امورخارجه ازبیکستان در صحبت‌های خود علاوه کرد که صلح در افغانستان به معنای صلح در کلیت منطقه است و جمهوری ازبیکستان از تلاش‌های صلح و مذاکرات دوحه حمایت می‌کند و آماده است افغانستان را در این مسیر کمک کند.
رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی با تشکر و سپاس‌گزاری از دعوت جمهوری ازبیکستان و با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی میان دو کشور و پیوندهای مشترک دینی-فرهنگی از حمایت این کشور از تلاش‌های صلح قدردانی کرد. داکتر عبدالله عبدالله در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود: از موضع‌گیری رییس جمهور ازبیکستان در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای در حمایت از تلاش‌های صلح در افغانستان و تشویق دیگر اعضای این سازمان برای حمایت از صلح تشکر و استقبال می‌کنیم.
رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در ادامه تصویر روشنی از آخرین پیش‌رفت‌ها در تلاش‌های صلح، حمایت‌ منطقه‌ای از تلاش‌های صلح و آخرین تحولات سیاسی-امنیتی در افغانستان ارایه کرد. رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: یک فرصت استثنایی برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان فراهم گردیده است. جمهوری اسلامی افغانستان متعهد است از این فرصت برای صلح و ثبات استفاده نماید. ما از طالبان نیز می‌خواهیم از این فرصت استفاده نمایند و برای دست‌یافتن به صلح تلاش نمایند. خشونت را محکوم می‌کنیم و هیچ‌کس نباید با افزایش خشونت در صدد کسب امتیازات سیاسی باشد.
داکتر عبدالله عبدالله همچنان افزود: صلح در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه و در آسیای میانه است. نقش جمهوری ازبیکستان به عنوان همسایه افغانستان در تلاش‌های صلح مهم است. صلح در افغانستان می‌تواند ما را در تأمین امنیت منطقه، مبارزه با دهشت‌افگنی، افراط‌گرایی و توسعه اقتصادی کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید