روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

از بیم آتش‌سوزی میلیون‌ها تن در کالیفرنیا بدون برق خواهند ماند

آتش‌سوزی‌های متعدد در شمال و جنوب کالیفرنیا موجب آواره شدن ده‌ها هزار تن شده است. در منطقه سونوما در شمال سانفرانسیسکو، تنها دقایقی بعد از اتصالی در یک دکل برق آتش‌ به کمک وزش بادهای شدید به سرعت زبانه کشید و گسترش یافت.

گزارش شده روز چهارشنبه ابتدا یک جامپر دکل فشار قوی برق در نزدیکی کنسید دچار آسیب شده و تنها چند دقیقه بعد از آن یک آتش‌سوزی در این ناحیه آغاز شده است. آتش‌سوزی در منطقه کنسید به کمک بادهای شدید به سرعت گسترش یافته است.

فرماندار کالیفرنیا – ایالتی که در اوج فصل آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها قرار گرفته – در منطقه سونوما در شمال لاس ‌آنجلس در جنوب اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است.

اتصال در تاسیسات برق شرکت پی‌جی‌اند‌ئی همچنین علت به راه افتادن مرگ‌بارترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا در سال گذشته شد که در خلال آن ۸۵ تن در شهر پارادایس جان باختند و این شهر در شمال کالیفرنیا به تلی از خاکستر بدل شد.

گوین نیوزام، فرماندار کالیفرنیا روز، جمعه ۲۵ اکتبر، گفته این شرکت که تامین‌کننده عمده گاز و برق در شمال کالیفرنیاست “به سادگی از وظایف خود بازمانده است”.

او مسئولان شرکت پی‌جی‌اند‌ئی را به “سال‌های سال تنها در پی حرص و ولع تجاری رفتن و سوءمدیریت” متهم کرده است.

با وجود این، این شرکت گفته هنوز متقاعد نشده که مشکل درکل فشار قوی برق عامل شروع آتش‌سوزی در منطقه کنسید بوده است.

بیل جانسون، مدیرعامل پی‌جی‌اند‌ئی به واشنگتن‌پست گفته: “در این لحظه، ما هنوز نمی‌دانیم که چه چیزی دقیقاً روی داده.”

این شرکت می‌گوید از بیم به راه افتادن آتش به هنگام وزش بادهای شدید خطوط برق در این منطقه را از کار انداخته بوده اما دکل‌ها به هنگام آغاز آتش‌سوزی کنسید هنوز برق داشتند. تا این لحظه در این منطقه، دست کم ۲۱ خانه سوخته‌اند و حدود ۲۰۰۰ سکنه ناچار به تخلیه فوری منازل خود شده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید