روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

از آرای مردم حفاظت کنید

کمیسیون مستقل انتخابات از ایجاد  یک کمیته، برای بررسی مشکلات فنی در جریان دو روز انتخابات ولسی جرگه، خبر می دهد.

گلا جان عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که این کمیته مراکزی که در آنها از بایومتریک استفاده نشده و یا در آن مراکز دستگاه بایومتریک کار نکرده را، بررسی می کند و تأکید نمود که در مراکز رأی دهی که اسناد مؤثق در مورد تقلب و مهندسی وجود داشته باشد، آرای آن مراکز حساب نخواهد شد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات خاطرنشان ساخت که یک مرکز جمعآوری معلومات ایجاد شده و نتایج جزیی انتخابات به زودی از سوی این مرکز اعلام خواهد شد.

رئیس کمیسیون انتخابات در حالی از ایجاد کمیته بررسی مشکلات فنی در روزهای انتخابات خبر می دهد کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی پیش از آن تأکید کرد که برخی از شکایات رسیده به این  کمیسیون، جدی است و پس از بررسی های جدی، ممکن است رأی های، شماری از حوزه های انتخاباتی باطل گردد. مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته اند که تمامی شکایات به صورت دقیق بررسی خواهد شد تا شفافیت انتخابات تأمین شود.

هرچند ائتلاف احزاب سیاسی افغانستان از حضور گسترده مردم در انتخابات ولسی جرگه استقبال می کنند و در پهلوی آن انگشت انتقاد را نیز به این روند نشانه می گیرند، اما رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی با پذیرفتن این انتقادها، گفته که این کمیسیون رأی سیاه را از سفید جدا خواهد کرد.

روی این اساس باید گفت که مسئولان کمیسیون های انتخاباتی بایست به حرف اکتفا نکنند، بلکه در عمل ثابت سازند که نظام انتخاباتی افغانستان، توانایی مدیریت و نظارت نتایج انتخابات پارلمانی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را دارند، زیرا نظام انتخاباتی، نحوه راه اندازی و مدیریت انتخابات، همچنان نتایج برآمده از آن، رابطه مستقیم بالای مشروعیت پارلمان آینده کشور دارد و در راستای موفقیت انتخابات ریاست جمهوری نیز تأثیر پذیر می باشد.

از همین رو مردم افغانستان که در شرایط بسا دشوار به پای صندوق های رأی دهی رفتند و آرای خود را منحیث یک مسئولیت و رسالت به شخص مورد نظر استعمال نمودند تا در آینده یک پارلمان سالم که دارای مشروعیت و حلال مشکلات در کشور باشد، داشته باشیم و در ضمن از نظام انتخاباتی افغانستان نیز انتظار دارند تا علاوه بر حفظ آرای مردم، جلو تقلب کاران را نیز بگیرند، حق را به حق دار بسپارند تا  در آینده یک پارلمان مشروع و قانونی که متشکل از اشخاص متعهد، صادق و دلسوز به مردم و کشور باشد، داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید