روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ارگ٬ گفته های گلبدین حکمتیاررا اهانت آمیزو غیر مسئولانه خواند

سخنگوی ریاست جمهوری گفته های اخیر گلبدین حکمتیار را به آدرس نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اهانت‌آمیز و غیرمسئولانه توصیف کرده است و از اوخواسته است تا از این نیروها عذر خواهی کند.

گزارشگرآژانس باختر می نگارد: گلبدین حکمتیار رهبریک جناح حزب اسلامی و کاندید در انتخابات آینده ریاست جمهوری به روزشنبه ۲۳ سنبله در گردهمایی در کابل گفته است(جوانان افغان برای داشتن «انگیزه مقدس» به میدان‌های جنگ نمی‌روند بل‌ فقر و بی‌کاری آن‌ها را به صفوف نیروهای دولتی کشیده است.)

گلبدین حکمتیار در این همایش انتخاباتی هم‌چنان محمد اشرف غنی رییس جمهوری را مانعی در برابر صلح خواند و افزود که حلقاتی در حکومت از تداوم جنگ منفعت به دست می‌آورند.

این گفته ها درست زمانی بیان شد که این گردهمایی هواخواهان گلبدین حکمتیاراز سوی آنانی پوشش امنیتی یافته بود که رهبر حزب اسلامی آنها را فاقد انگیزه خواند. شمار زیادی از منسوبان نهاد های امنیتی و دفاعی کشور ٬فعالان مدنی٬ شهروندان و مسوولان نظام٬ نسبت به این گفته های گلبدین حکمتیار واکنش نشان دادند.  آنها تاکید کرده اند که نیروهای امنیتی و کشور حافظ منافع ملی اند. این نیروها ازارزش های مردمی و میهنی حراست می کنند٬بی حرمتی نسبت ۤبه آنها٬بی حرمتی به مردم وملت بزرگ افغانستان است. حامد ستانکزی مدیر عمومی مبارزه با جرایم جنایی قومندانی امنیه پکتیا در واکنش به این گفته های حکمتیار گفته است (من١٧ سال تحصیل برای این نکردم که در قوای مسلح افغانستان بیایم و ماهانه ٢۶۵٠٠ معاش اخذ کنم بل حس وجدان و ضمیرم زنده است من هم میخواهم وطن داشته باشم وطنم آباد باشد مردم با دیدن بیرق سه رنګ در سراسر جهان به آن افتخار کنند ٬ما برای پول نه بلکه برای دفاع ازتمامیت ارضی کشور خود می رزمیم. )

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، اظهارات حکمتیار را درباره نیروهای امنیتی و دفاعی اهانت‌آمیزو غیرمسوولانه توصیف کرد و گفت که حکومت افغانستان خواهان معذرت‌خواهی حکمتیار از نیروهای دفاعی وامنیتی است.

به گفته او، حکمتیار به برکت همین نیروها نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است. سخنگوی ریاست جمهوری همچنان گفته های گلبدین حکمتیاررا به آدرس محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور رد کرد وگفت دولت افغانستان حامی صلح در کشور است اما باید این صلح با مالکیت و مدیریت خود افغانان به پیش برده شود.

شهروندان کشور از سیاستمداران به خصوص آنانی که  خود در گذشته عامل بسا از ناهنجاری در کشوراند می خواهند که واقعبین باشند و از زمان ٬وضعیت و شرایط کشور محاسبه دقیق داشته باشند و بابررسی سهم خود در بروز چنین ناهنجاری٬برای بهبود و تغییر وضعیت طرح وبرنامه دهند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید