روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

آیا طالبان خواست های صلح خواهانه مردم افغانستان را پاسخ میدهند؟

 قومندان نیروهای بین المللی در افغانستان می گوید: جنگ در افغانستان تا زمان رسیدن به یک راه حل سیاسی ادامه خواهد داشتجنرال اسکات میلر میگوید در این جا دو طرف برای دست یابی به پیروزی با هم مبارزه می کنند و نیروهای امنیتی افغانستان در میدان های نبرد عمل کرد خوبی دارند.

گزارشگر آژانس باختر مینگارد: در حالیکه تلاش های سیاسی برای حل بحران افغانستان وارد فصل تازه یی شده است و طالبان برای تثبیت خود در میدان جنگ خشن ترین عملکرد را در پیش گرفته اند نظامیان و دپلوماتان امریکایی  از جنگ و صلح حرف میزنند.

جنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان  میگوید جنگ الی رسیدن به میدان صلح ادامه خواهد یافت در حالیکه سفیر امریکا در کابل با اشاره به فرصت های به میان آمده در پیوند به صلح می گوید ، باید منتظر بود تا پاسخ طالبان را در پیوند به خواست های مردم افغانستان دریافت.

جان بس سفیر امریکا در افغانستان می گوید: ما امروز به فرصت هایی دست یافته ایم که در شش ماه و یک سال پیش وجود نداشت و باید دید که آیا واقعا ممکن است که توافق سیاسی به دست آید. او در باره گفته های جنرال میلر میگوید آن چه را میلر به آن اشاره کرد، تنها راه ، پایان جنگ است و ما گفته نمی توانیم که موفق خواهیم شد و یا خیر، باید منتظر بود که آیا طالبان خواست های صلح
خواهانه مردم افغانستان را پاسخ می دهند.؟

مگر جنرال میلرحرف های صریح تر دارد او در صلح از میله تفنگ میکوبد و میگوید  ما منابع مورد نیاز را در اختیار داریم میدان جنگ به رهبری نیروهای امنیتی افغانستان به پیش می رود و ناتو تجهیزات مورد نیاز را برای نیروهای امنیتی افغانستان فراهم می کند و ما آنرا توانمند می‎سازیم و با توجه به شمار تلفات، برنده این  نبرد نیروهای امنیتی افغانستان است  این نیروها چنان فعال اند  که اگر کاهشی درنیروهای خارجی پدید آید این نیرو ها  میتوانند به پیروزی دست یابند.

گفته های جنرال میلر بعد از ان صورت میگیرد که طالبان چند دور از مذاکرات با امریکا را سپری کردند مگر این گروه که از حمایت پاکستان برخوردار است ازمذاکره با حکومت افغانستان انکار کرده است.

با تحرک اخیر طالبان و حوصله مندی حکومت افغانستان طالبان فکر میکنند که پیروزی از راه نظامی برای آنها امکان پذیر است لجاجت دوامدار طالبان، نظامیان امریکایی و دولتمردان افغان را واداشت که راه تنبیه طالبان را در پیش گیرند و این را واضح سازند راه پیروزی در جنگ آن نیست که طالبان آن را اختیار کرده اند و گفته های اخیر جنرال میلرکه میگوید ما منابع بیشتر در اختیار داریم و نیروهای افغان را تجهیز میکنیم نشان میدهد طالبان با دشواری های بیشتر مواجه میشوند در کنار آنکه میلر در برابر رفتار و لجاجت طالبان پاسخ داد.

 زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا هم گفته است اگر طالبان  به جنگ ادامه دهند امریکا از حکومت  و مردم افغانستان در میدان جنگ حمایت خواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت دفاع ملی کشور هم می گوید در برابر گروه هایی که به صلح تن نمی دهند همچنان مبارزه خواهد شد.

از طرف دیگر یک گزارش تازه نشان میدهد که  نیروهای هوایی ارتش ایالات متحده امریکا حمله های هوایی در برابر گروه طالبان در افغانستان را افزایش داده اند.

بر بنیاد این آمار ها ، در ماه نوامبر، ۳۹۲ حمله و در سه هفته ماه روان میلادی ۱۵۰ حمله هوایی در بخش های گوناگون از جمله هلمند و فراه انجام شده اند.

دف تبلر، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است ، ارتش امریکا به منظور ناگزیر ساختن طالبان برای گفتگو ها دست به این حمله ها زده اند.

او گفته است: در باره آنچه که امریکا و هم پیمانانش نگران هستند، این است که با ثبات سازی افغانستان باید بگونه یی باشد که طالبان هراس افگن دیگر نتوانند در این کشور پایگاه های امن داشته باشند و در سراسر جهان حمله ها را راه اندازی نمایند.

سخنگوی نیروهای امریکایی هم چنان گفته است ، این حمله ها که در کمتر از دو ماه گذشته به مواضح و مخفیگاه های هراس افگنان در مناطق مختلف افغانستان انجام شده ۱۰۸۹ طالب به شمول ۱۹ سر دسته این گروه کشته شده اند.

وزارت امور داخله گفته است که عملیات های تهاجمی نیروهای امنیتی در کشور افزایش یافته و این حملات نتایج مثبت داشته است.

نصرت رحیمی ، معاون سخنگوی وزارت امور داخله گفته است در این اواخر عملیات های تهاجمی و تعرضی بر دشمنان در نقاط گوناگون صد در صد افزایش یافته و نتایج خوبی داشته است.

به گفته معاون سخنگوی وزارت امور داخله در این اواخر ده‎ها تن از افراد طالبان به شمول سر دسته های این گروه  کشته شده اند.

این گفته ها میرساند که اکنون نظامیان چه افغان و چه امریکایی و یا نظامیان ناتو به این نتیجه رسیده اند که رسیدن به صلح  طرق دیگر هم دارد وآن ازدیاد فشار نظامی بر این گروه است.

ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید