روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

آلودگی هوا  یا قاتل پنهان؟

در کنار معضله های چون فقر و بیکاری، شهر کابل با دشمن «نامریی» رو به رو است دشمنی که با دود غلیظ، خاموشانه فضای پایتخت را فرا گرفته است. اگر جلو این دشمن گرفته نشود چه پیامد های به بار خواهد آمد؟ آیا فاجعه انسانی در راه است؟ دلیل اصلی چیست؟

ده ها هزار موتر کهنه دود می پراگنند و برخی از مکان های عامه مثل: حمام ها،  نانوایی ها چیزهای مثل: زغال سنگ، پلاستیک و تایر می سوزانند. آلودگی هوا تقریباً  بر زندگی همه پایتخت نشینان اثر گذاشته است که این خود بحث جدی در مورد صحت شهر نشینان است. اگر توسط مسئولین (دولت) به درستی مدیریت و کنترول نشود، فاجعه انسانی را در پی خواهد داشت که این امر باعث نگرانی ساکنین شهر شده است. هوای شهر کابل خیلی آلوده است و با نزدیک شدن زمستان و مصرف بالا از مواد سوختی، چون (زغال سنگ، پلاستیک، و تایر توسط کارخانه ها ، مراکز دولتی، حمام ها … به بدتر شدن وضعیت می‌افزاید و می توان تعبیر های چون «قاتل پنهان». «فاجعه انسانی». و مرگ تدریجی» جهت توصیف آن به کار برد. با آنکه  هر روز این سونامی خاموش، شدیدتر می شود، اما برنامه های اتخاذ شده برای کاهش آن کافی نیست و به نظر نمی رسد که جزیی از اولویت های حکومت باشد.

آلودگی هوا  بر تمام موجودات زنده کره‌ی زمین تأثیر منفی دارد و اکوسیستم همه موجودات زنده را متأثر می سازد. آلودگی هوا، چهارمین عامل مرگ و میر زودرس در جهان است که سالانه میلیون ها فرد بر اثر آن در سراسر جهان، جان خود را از دست می دهند. در افغانستان آمار مشخصی از میزان مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا وجود ندارد. نخستین اثر منفی آلودگی هوا به صحت انسان، بروز مشکلات تنفسی است و آن را شدیدتر می کند. همچنان باعث   امراض چشم، حملات قلبی، امراض جلدی و حتی سرطان می شود. کودکان، بزرگسالان و زنان باردار، سه قشری اند که بیشتر از همه از آلودگی هوا آسیب می بینند. وقتی زنان باردار در آخرین ماه های حاملگی در معرض هوای آلوده قرار بگیرند، خطر کمبود ویتامین «D» را در بدن نوزاد افزایش می دهد. همچنان به این نکته نیز باید اشاره کرد که کاهش آلودگی هوا تنها به عهده دولت نیست، شهروندان می توانند سهم بزرگی در پاک نگه داشتن محیط زیست شان داشته باشند. قبلاً نیز توصیه شده بود که به جای استفاده از سوخت های ناپاک از انرژی تمیزتری استفاده کنند. استفاده از برق و گاز یکی از راه های اساسی در رابطه به کاهش آلودگی هوای کابل گفته می شود. نخستین راهکار برای کاهش آلودگی هوای کابل، عرضه‌ی بیشتر برق و کاهش یا ثابت نگهداشتن قیمت گاز در فصل زمستان است. اما باشندگان پایتخت از کمبود برق در فصل زمستان رنج می برند و همچنان از بالا بودن نرخ گاز شکایت دارند. به منظور رهایی از این مشکل به سمت استفاده از منابع فوسیلی و ناپاک که سبب آلودگی هوا می گردد، به حرکت می شوند و این امر باعث به بحران کشیدن جامعه بی دفاع ما می گردد.

وزارت صحت عامه افغانستان به طور فزیکی و غیر فزیکی از طریق رادیوها، تلویزیون ها، بیلبوردهای کنار جاده، مردم را به استفاده ماسک هنگام بیرون شدن از خانه های شان و گشت و گذار در شهر توصیه و تأکید کرده است که این امر باید توسط شهروندان جدی گرفته و عملی شود.

همه باید توجه داشته باشیم که ملکیت شخصی در رابطه به محیط زیست جایگاه ندارد. آلوده کردن محیط زیست خود، در حال و آینده بر محیط زیست جمعی اثر می گذارد.

بیایید برای کابل عاری از آلودگی بجنبیم

نویسنده: عرفان «نقشبندی»

ممکن است شما دوست داشته باشید